Бограч PARTY

10-11 грудня 2011 року на Міжнародний день гір в Горганах пройшла «Кулінарно-мистецька акція «Бограч PARTY». Зустріч була організована учасниками форуму www.karpaty.com.ua в Карпатських горах, а саме в Горганах на полонині Погарський неподалік гори Чорна Клива. Формат мандрівки: пішохідно-туристичний. Мета проведення: знайомство форумчан в реальному житті, активний відпочинок на природі, фотосесія зимових Карпат. Всі ці складові були приправлені смачною та колоритною їжею, в приготуванні якої приймали участь всі учасники походу. Варто також зауважити, що за таких обставин «Бограч PARTY» проводився вперше: кількість учасників – 18 чол., висота над рівнем моря – 1420 м., період проведення – зимовий.

Навіть віртуальне життя може стати реальністю!

Сьогоднішній світ немислимий без інтернету, тому що він став найпопулярнішим інструментом отримання актуальної інформації і свого роду засобом спілкування. В інтернеті легко знайти цікавого співрозмовника, відповідно до своїх інтересів, реалізувати свої фантазії, миттєво переносячись з однієї точки земної кулі в іншу. Всесвітня мережа стала дверима в те віртуальне життя, якого людина була позбавлена під тиском об’єктивних умов реального світу. Наприклад чати і форуми надають користувачам можливість спілкуватися між собою не будучи при цьому обмеженими географiчною віддаленістю, дiлитися информацiєю з великою кiлькiстю людей, отримувати оперативну інформацію. І хоча віртуальне життя в інтернеті зазвичай не виходить за межі твого домашнього простору, насправді ж існує велика ймовірність того, що твій віртуальний світ колись стане частиною твого реального життя.

Особисто для мене інтернет – це спілкування і джерело інформації в різних сферах життя. Стосовно ж он-лайн спілкування, хочеться виділити один із моїх улюблених форумів, що на сайті www.karpaty.com.ua Саме в цьому середовищі я знайшов однодумців та друзів, які пов’язані любов’ю до гір і жагою мандрів. Бограч PARTY За декілька років віртуального спілкування багато форумчан стали близькими друзями, а з деякими вдалося вже навіть неодноразово побувати в гірських походах. Щоб розширити коло однодумців, а також довести, що віртуальне життя не якась там відокремлена абстракція, а рівноправна частина життя реального, на форумі було запропоновано організувати загально-товариську зустріч в Карпатських горах. В зв’язку з такою подією було прийнято рішення влаштувати справжню гостину десь на полонині, високо в горах. Страву для цього вибрали специфічно-колоритну – бограч-гуляш (полонинський суп), вона ж – страва праугорських племен, історія виникнення якої охоплює щонайменше три тисячоліття.

Дату і місце проведення «Бограч PARTY» визначили спільно і заздалегідь. Весь тягар організаційних питань взяла на себе квіточка manyasfon (Людмила Є.). Після тривалого листування з бажаючими взяти участь в кулінарно-мистецькій та фото-туристичній акції, волевиявлення зробило 18 осіб, в основному із західних областей України: Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька та Львівська. Дата проведення: 10-11 грудня, локація – Горгани, пол. Погарська (1420 м).

Напередодні запланованої мандрівки погода була не зовсім втішною: дощі і тумани, ожеледиця на дорогах, штормові вітри в горах. А на перший день подорожі (10 грудня) синоптики взагалі обя’вили штормове попередження по області… Однак вже наступного дня (на 11-те грудня) окремі метеосайти пророкували ясну погоду. Але як кажуть: «навіть в найгіршому можна знайти щось хороше». Тож налаштовуємось на сонце-день і вирушаємо в смт. Ясіня Рахівського району – місце збору кулінарно-мистецької експедиції.

Гуцульський колорит

10 грудня о 10:00 всі учасники походу без запізнень прибули в смт. Ясіня. У письмових джерелах перша згадка про Ясіня датується 1555 роком, коли його заснували гуцули з галицького боку Карпат. Про це і понині нагадують деякі «архітектурні пам’ятки» в центрі селища, представляючи собою унікальний симбіоз національної самобутності горян та елементів сучасної глобалізації.

На автостанції в смт. Ясіня (2011 рік)

На автостанції в смт. Ясіня (2011 рік)

Районний офіс "Google" в смт. Ясіня

Районний офіс "Google" в смт. Ясіня

Виділяємо декілька хвилин на знайомство, легкий сніданок і вирушаємо на своїх автівках цілим кортежем до села Чорна Тиса – початок маршруту. Не важко здогадатися, що назва села походить від однойменної річки Чорна Тиса (притока Дунаю), яка бере свій початок трохи вище, між потужними хребтами Свидовця та Горган. Погода нині як і обіцяли метеорологи – дощова, місцями з мокрим снігом. В селі залишаємо автомобілі на подвір’ї місцевого газди, організовуємо колективне фото на згадку й невдовзі починаємо підніматися д’горі.

Бограч PARTY

В селі Чорна Тиса

Околиці села були вкриті білою ковдрою. В цьому віддаленому куточку Закарпаття вже давно хазяйнує зима. Поступово набираючи висоту дощ змінювався на сніг. В лісі товщина снігу сягала місцями до 20 см. Час від часу із-за густих хмар виглядало скупе сонце. Та щойно ми покинули межу лісу і вийшли на безлісий хребет, як почалася справжня хуртовина. Льодяний вітер зі снігом не давав можливості зробити навіть якісне фото: вийнявши камеру з чохла, в об’єктив вмить надувало повно снігу, а пальці дубіли від холоду.

Хуртовина

Зима в Карпатах

На полонину Погарський, або як її називають місцеві –  Вуглєрка ми вийшли по обіді о другій годині. Підйом із села до колиб не складний і зайняв 2-2,5 години часу (4,5 км), однак швидкість руху все-таки залежить від пори року і погодних умов. Колиби на полонині були оповиті туманом. Вітер зі снігом не стихали ні на мить. Оглянувши всі приміщення і стаї та оцінивши їх житлову здатність заселяємося невеликими групами в найкращі високогірні апартаменти. Окрему простору колибу виділяємо під кухню з живою ватрою.

За мить на полонині вже кипіла робота. Сьогодні по плану майстер-клас по приготуванню бограч-гуляшу. Для цього на висоту 1420 м над р.м. було доставлено казан відповідного розміру (14 л.) та близько 20 кг. продуктів! У приготуванні страви був задіяний весь колектив. Дивовижно, але вісімнадцять чоловік з різних областей, з різними світоглядами і характерами, створювали враження єдиної туристичної сім’ї з відповідним стажем. Такий факт не міг не втішати, адже саме в поході, в умовах дикої природи ми дізнаємося хто ми є насправді!?

Бограч-гуляш

Збирати воду

Кухня-колиба

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Свято наближається, столик накривається

На дворі сніг і хуртовина, а на полонинській кухні тепло і затишно. Потріскує багаття. В казані кипить смакота. Щоб зварити величезний казан бограчу в першу чергу потрібно запастися терпінням. Адже м’ясні складові бограч-гуляшу повинні готуватися близько 3,5-4 год. У міру потреби в киплячий казан додаємо талу воду із свіжого снігу. Згодом туди ж потрапляють подрібнені трави та спеції, всіляке магічне коріння, келих червоного вина і на завершення – палаюча головешка! Стомлена очікуванням челядь нестримно прийнялася дегустувати довгоочікувану святкову трапезу. Під келих молодого червоного вина – божоле, бограч-гуляш смакував по-особливому!

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Бограч PARTY

Перший тур кулінарно-мистецької акції «Бограч PARTY» проведено успішно і ситно, без побічних ефектів та без застосування «мезиму» і «фесталу». Вечір вдався на славу, а справжня зима за вікном тільки підсилювала ефект святкового передріздвяного настрою. А вже завтра на нас чекало інше туристичне свято – Міжнародний день гір, святкування якого ми запланували на вершині гори Чорна Клива. Тож на кухні довго не засиджуємося і ситі та щасливі розходимось кожен до своєї колиби-домівки, щоб завчасно лягти і вранці не проґавити схід сонця.

Ніч яка місячна…

Близько шостої ранку мене розбудило яскраве світло, що пробивалося крізь шпари у дерев’яних стінах. –Невже світанок проґавив, з просоння промайнуло в голові? Спантеличено дивлюся на годинник: 6:30 ранку. Взуваю льодяні черевики і виходжу з колиби на подвір’я. На дворі і справді світло, хоча до сходу сонця ще ціла година. Очам своїм не повірив, коли побачив, що це світло від повного місяця, який величезною жовтою кулею завис над Чорною Кливою. У місячному сяйві схили гір виблискували сріблом, наїжачившись гостроверхими смереками. За ніч в горах насипало снігу по коліна!

Полонина у місячному сяйві

Повний місяць на Чорною Кливою

Ранок на полонині Погарський

Зимовий світанок

Зимовий світанок

Ранок на полонині Погарський

Згодом з колиб поволі стали виходити інші споглядачі ранкового шоу. Адже такого видовища після вчорашньої завірюхи ніхто не очікував. Справді, синоптики не помилилися в своїх прогнозах. Сонце поволі піднімалося десь аж із-за Кукула і вранішнє лагідне світло на всі 100% сприяло вдалій фотосесії. На засніжених полонинських схилах споглядачів і фотографів було як маку. Ранкову фотосесію розпочато! Яхоооу!

Ранкова фотосесія (Фото: Максим Адаменко)

Близниці, Жандарми, Драгобрат - вид з полонини Погарський

Близниці, Жандарми, Драгобрат

Вівчарські стаї на полонині Погарський (1420 м)

Вівчарські стаї на полонині Погарський (1420 м)

Зимовий ранок в Карпатах

Вид на гору Хомяк з полонини Погарський

Вид на гору Хомяк з полонини Погарський

Вид на полонину Татул з полонини Погарський

Вид на полонину Татул з полонини Погарський

Вид на гору Хомяк з полонини Погарський

Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Гора Хомяк - 1542 м над р.м.

Гора Хомяк - 1542 м над р.м.

Фрагмент Свидовецького масиву з урочищем Драгобрат

Фрагмент Свидовецького масиву з урочищем Драгобрат

Сонце піднімалося все вище і вище припікаючи не на жарт. Гірське морозне повітря було настільки чистим і прозорим, що довкола нашому оку відкривалися мальовничі пейзажі сусідніх хребтів і масивів. З полонини Погарської як на долоні було видно Чорногору з Говерлою і Петросом, масив Свидовця від Близниць до Унгаряски, частину Горганського хребта. Десь далеко на сході виднілися Покутсько-Буковинські гори та виблискував білий хребет Кукула. Після тригодинної фотосесії, сповнені вражень, організовуємо швидкий і легкий сніданок та плануємо день.

Міжнародний день гір

Міжнародний день гір Саме сьогодні, 11 грудня в житті кожного запеклого туриста визначна дата – Міжнародний день гір! Про таке унікальне співпадіння: вихідні + погода + компанія + день гір + бограч паті – годі було й мріяти. Тому всі без виключення не приховували задоволення в правильності вибору, що саме на ці два дні знайшли час та бажання провести вікенд в зимових Карпатах у колі однодумців. Ну, а що таке гори і для чого взагалі люди піднімаються вище хмар, ризикуючи іноді навіть власним життям, думаю це окрема тема для розмови. Однак нині на День гір зібралася команда далеко не з «новачків» і кожен присутній усвідомлював, можливо навіть десь підсвідомо, чому і для чого він зараз тут!? Близько десятої ранку, поснідавши, розділяємося на дві групи: тих, хто залишається на полонині відпочивати і на тих, хто бажає піднятися на засніжену Чорну Кливу відсвяткувати по-справжньому свято гір. Розподіл відбувся майже 50х50.

На Кливі було кльово!

Тож озброївшись фотокамерами більше десятка бажаючих вирушають на зимову прогулянку з полонини Погарської до вершини Чорна Клива (1719 м над р.м.). «Мороз і сонце, день чудовий» – майже як у Пушкіна про «зимовий ранок» влучніше і не скажеш. Довкола справжнє царство зими. Ми у полоні снігу і морозу. Здається, все живе замерзло від цієї холоднечі – ні звуку, тільки зрідка потріскують від морозу дерева. Опинившись в цій чарівній казці, з якої повертати не хотілося, поступово починаєш закохуватися в незбагненну красу зимових гір. Навіть слова, якими можна було б описати цей зимовий ранок, десь губилися в красі побаченого.

Зима в Горганах

Зима в Горганах

Зима в Горганах

Зима в Горганах

Зима в Горганах

Зима на полонині Погарській

На Чорну Кливу

Поступово набираючи висоту снігу на схилах Чорної Кливи ставало все більше і більше. Заворожуючі пейзажі в ялиновому лісі не давали шансів пройти мимо, щоб не вийняти фотокамеру з чохла. Під вагою снігу зелені і поважні смереки ніби завмерли в реверансі. Місцями на маршруті доводилося протоптувати стежку буквально по пояс в снігу. Наче якась гра. Дивна суміш емоцій, яка чомусь нагадала мені далеке дитинство.

На Чорній Кливі

На Чорній Кливі

На Чорну Кливу (Фото: Юрко Гудима)

Зима на полонині Погарський

Підйом з Погарської на Чорну Кливу зайняв майже дві години (5,5 км). З висоти 1719 над р.м. своєю чарівністю вразили сусідні хребти, до яких, здавалося, рукою подати. Знову перед нами поважний Свидовець, чітко видніється Топас на Полонині Красна, напроти масив Горган у всій красі – від Хомяка і аж до Грофи, Чорногора із закутаними в хмари вершинами та хребет Братківський, який зовсім поруч з Чорною Кливою.

Горгани. Братківський хребет. Вид з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

Горгани. Братківський хребет. Вид з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

Зима в Карпатах (Фото: Сергій Вовнюк)

Зима в Карпатах (Фото: Сергій Вовнюк)

Вид на Полонину Красна з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

Вид на Полонину Красна з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

Вид на Велику та Малу Сивулю з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

Вид на Велику та Малу Сивулю з вершини гори Чорна Клива (1719 м над р.м.)

На вершині піднімаємо келихи за День гір, закусуємо чоколядою та мандаринами, робимо колективне фото на згадку і второваною стежкою не поспішаючи спускаємося до полонини, де вже зачекалася решта наших. На спуску, між Чорним Грунем і Кливою, нам пощастило зустрітися з представником карпатської фауни, хижим ссавцем – вовком. Тварина щосили неслася з верхнього засніженого схилу, перетнула нашу стежку і за якусь мить зникла в густому лісі. Одному із моїх колег вдалося сфотографувати це видовище. Коли ми підійшли ближче щоб побачити сліди сіроманця, то були вражені розмірами слідів та уявною масою тіла тварини.

Грудень. На схилах гори Чорна Клива

Грудень. На схилах гори Чорна Клива

Хижий ссавець Карпат - Вовк

Хижий ссавець Карпат - Вовк

На щастя обидві сторони розминулися мирно і кожен із нас пішов своєю дорогою. А тим часом в таборі вже доварювалася грибна юшка. Знову збираємося всі на полонинській кухні, щоб разом пообідати та спільно відмітити Міжнародний день гір. Обмін враженнями, теревені про вовчі пригоди та балачки на різні теми під час трапези непомітно наблизили кулінарно-мистецьку-фото-туристичну зустріч до закінчення.

Життя – це мандрівка! Два дні проведені в зимових горах залишали за собою сліди небаченого дива. Ми покидали цей казковий світ, залишаючи собі яскраві спогади, слід яких танув у теплих променях згасаючого сонця поміж високих засніжених вершин. Є миті, які залишаються в серці назавжди, існують люди, з якими хочеться підкоряти гори, були моменти, які ще довго і приємно хвилюватимуть твою душу. Дякувати Карпатам, що влаштували для нас справжнє туристичне свято. І поки існуватимуть ці гори, вони нестримно притягуватимуть до себе мандрівників своєю неповторністю та звабливою мудрістю недосяжних вершин.

Зимові Горгани

На полонині Погарський

Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Бограч PARTY на Міжнародний день гір

Хуртовина

Горгани. Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Горгани. Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Свидовець. Вид з полонини Погарський

Полонина Погарський - 1420 м над р.м.

Карпатська зима

Кулінарно-мистецька акція Бограч PARTY до Міжнародного дня гір

____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2011

Фото: Ігор Меліка, Роман Печижак, Тарас Бандрівський

  • Хто б що не говорив про красу гір, але акція без бограчу була б не повна 🙂 Бограч був знаменитий!
    Всім дякую за компанію, особливо Людмилі Ємельяновій та Ігору Меліці

  • manyaksfon:

    та-а-ак, дійсно, бограч смакував на славу! це цілковита заслуга шеф-кухара! а також решти 17-ти людей, що створили незрівнянну атмосферу, без якої бограч таким смачним не вдався б ніколи! 😉
    Тарасе, дякую за подяку 🙂 думаю, позитивні враження варто закріпити найближчим часом в наступній спільній мандрівці 😉

  • Символічна описка, Люда – manyak…:) а мандрівки будуть, я тобі це обіцяю 😉

  • manyaksfon:

    символічно – свідома описка )))
    думаю, тебе на обіцянках ловити не треба – просто сказаного слова достатньо, шоб стати реальністю.

  • Ymka:

    Все було просто СУПЕР!!! Переглядаю фото кожен день і думаю, як же нам пощастило – компанія, погода, кухня, час і місце. Дякую всім за участь.

  • Крутий звіт 🙂
    незабутня подорож напевно була

  • Сашко:

    Ты один и лучших, мною встречаемых фотографов, Игорёк…. респект за фоты и отчёт, да и ребятам, что фотали с тобой – тот же респект, рад за вас, ваше празднование и погоду, что вам поконтрастила… 🙂 🙂

  • Burs:

    отак треба відзначати день гір )) взимку в горах доводилося бувати, у великій гарній компаній в горах також (і з деякими учасниками цього походу теж), бограч коштував, будь що з цього уже кайф, а все це в купі ну це просто АААААА нема слів, мене аж щира українська жаба почала душити))
    Ігоре, дякую за чудовий звіт

  • Іринка:

    круто… класні фото.. відчувається атмосфера походу… щиро заздрю.. молодці:)))))
    сподіваюсь колись приєднатися до вас

  • LeLe:

    Всім привітик! Кожен раз закохуюся в гори по-новому! А все це завдяки людям, з якими ходиш в похід! Адже саме ви, друзі, зробили його незабутнім та незрівнянним! А дякуючи Бограч-паті, взнала, що мандрівка може бути ще й СМАЧНОЮ 🙂
    Велике спасибі всім за прекрасні фото, а Ігорю ще й за чудову розповідь, бо з плином часу спогади тьмянітимуть, а ця сторінка нагадуватиме мені, що інколи треба просто зробити один крок, щоб потрапити в казку 😉

  • Anna:

    Молодчинки!! Фото і опис чудові! Святкування Дня гір бачу вдалось на славу! Заздрю вам:)

  • Убий-Вовк:

    Супер!!!! Классно прогулялись!!!

  • Олег Автомонов:

    Молодцы! По-белому завидую 🙂

  • Ігор Сурла:

    Дуже вдячний Ігорю та Люді за організацію «Бограч PARTY»! Для мене, цей похід став подією 2011 року. Я перший раз, зимою, в компанії чудових людей, сходив в наші Карпати. Маса незабутніх вражень та емоцій!!! Зараз живу надією, ще раз повернутися в ту чудову, зимову казку карпатських гір…Особлива подяка Олегу та Люді за допомогу в підготовці до походу та в наданні екіпировки. Вітаю всіх учасників акції та не байдужих з днем Святого Миколая і з наступаючим 2012 роком!!!

  • Kuzyaka:

    Круто. Треба повторити (тепер з нами). Давай ся чути))))

  • Игорь Тайлвинд:

    Чумачєччяя бограч пати)))
    Приємно знаєш спостерігати справжню зимову казку з вовками!…..десь у хащах міських джунглів під музику Каччіні – Аве Марія……)))

  • Игорь Тэ-д:

    І ще так і хочеться додати словами з пісні про твій щоденник
    Я ведь давно эту белую книгу читаю…….., этот с картинками вьюги старинный букварь!…
    Все круто, що там говорити – життя як мандрівка
    З наступаючим, Ігорку!

  • Azimut.tr:

    Що ж Ви робите?!!!!!!! :-))) Ну не можна ж тааак. Такі речі треба викладати потрошку!!!! -малими дозами, бо від передозування можна і вмерти з голоду. ПАМ’ятайте, передозування шкодить нашому здоров’ю (тих, хто там не був). Я ж не пішов на роботу через ті фото. ЖАБА Їсть. :-))))))) З наступаючим Новим роком!!! Удачи і хорошої погоди всім мандрівникам на ближні років так 50. Слів нема, краще ще подивлюсь.

  • …було файно, факт! 🙂

  • Раміна:

    Ігоре, Ви раптом не плануєте новорічне бограч-паті десь у районі Квасів, а може й на Свидовці?)) Залюбки б приєднались до компанії!))

  • Inna:

    Пане, Ігорю, моє шанування. Вражаючі фото. Це дійсно спрвжня гірська феєрія. Приєднуюся до слів попередніх авторів. Чудова акція в Міжнародний день гір. Через Ваші фото я побачила ІНШІ ГОРИ. Спасибі Вам. Гори люблю. Вивчаю життя людей в горах. Будемо раді бачити Ваші світлини чи фоторепортажі в нашому журналі Гірська школа Українських Карпат. Заст . гол. ред. журналу – Інна. З наступаючими святами.

  • Раміна: найближчий бограч-паті буде на Різдво (Косівський р-н), але в доволі вузькому колі друзів. Загальнодоступне ж туристично-кулінарне свято «Бограч PARTY» планується на кінець січня-початок лютого, залежно від погоди і кількості бажаючих. Конкретні дати згодом будуть опубліковані в «щоденнику мандрівника» в розділі «заплановані маршрути»

    Inna: Карпати – наш спільний дім! Із задоволенням приєднаюся до творчої групи журналу.

    Всім дякую за теплі відгуки та побажання!

  • manyaksfon:

    “Всім дякую за теплі відгуки та побажання!” – звучить як: “дякую, гості дорогі, що заходили…” :))

  • Dim:

    Еххх, здОровсько, Ігоре та компаньони !
    планую приєднатися надалі до таких свят!
    Приємно, Ігоре, що твої ініціативи єднають однодумців з різних регіонів 😉
    а фотками з події таки-так, можна “ласувати” довго !

  • manyaksfon:

    Прочитала останній коментар і аж закортіло крикнути буквально: “то була моя ініціатива, а не Меліки!!!”… та, зробивши паузу перед завчасним обуренням, зрозуміла – якби не Ігор, мені не вистачило б наснаги організувати цю акцію, зібралися б інші люди, було б все-все інакше, вже не кажучи про репортаж і фото!!! Так що, туристи, кучкуймося навколо цікавих і вартих людей, бо й ми того варті! 🙂
    З наступаючим! яскравих фотогенічних мандрівок, щирих людей поряд, удачі, здоров, я, любові!

  • Володимир:

    Мені дуже сподобався Боурач PARTI я залюбки взяв би участь.

Залишити коментар