Продовження Першу частину дивіться та читайте ТУТ

Високі Татри – одна з головних природних пам’яток Словаччини. Ці мальовничі гори входять до складу Татранських гір, які є найвищою частиною Карпат. Щорічно близько п’яти мільйонів туристів з усього світу з’їжджаються сюди для того, щоб провести канікули на місцевих гірськолижних курортах, позайматися альпінізмом, та й просто прогулятися високогір’ям. Високі Татри чудові в будь-яку пору року. Велика кількість цікавих заходів і неповторна атмосфера навколишньої природи залишать у Вас незабутні враження і приємні спогади про Словаччину.

Мандруючи Високими Татрами важко обійти увагою унікальну місцеву родзинку – Ломницький Штит (Lomnicky Stit 2634 m) – другу за висотою вершину Високих Татр (High Tatras). Унікальність гори Ломницький Штит в тому, що на її вершині розташована астрономічна обсерваторія яка належить Астрономічному інституту Словацької Академії Наук. У 1964 році тут вперше був встановлений високогірний коронограф, який дозволив вперше почати постійні спостереження за явищем емісійних ліній сонячної корони. В даний момент в цілому світі всього чотири обсерваторії, які систематично спостерігають спектральні лінії сонячної корони – обсерваторія Ломницький Штіт одна з них.

Оглядовий майданчик на вершині гори Ломницький Штіт (Lomnicky Stit, Vysokе Tatry)

На вершині гори Lomnicky stit (2634 м). На задньому плані астрономічна обсерваторія

Біля підніжжя Ломницького Штіта, на висоті 1751 метр знаходиться гірськолижне урочище Скалнате Плесо. Дістатися до нього можна по одній з канатних доріг або піднятися пішки одною із промаркованих туристичних стежок. Як справжні туристи ми, звичайно, обрали останнє. Зі Скалнатого Плеса (Skalnate pleso) до вершини Ломницький Штіт (Lomnicky Stit) щогодини піднімається гондола (кабіна), яка вміщує 16 дорослих осіб. Піднявшись на висоту 2634 м над р.м. туристи мають нагоду відкрити для себе неперевершену красу Високих Татр. В туристичному середовищі цей маршрут настільки популярний, що квитки в касах розкуповуються за декілька днів наперед. Ми не стали виключенням, тому місця на витяг довелося бронювати також заздалегідь.

Високогірне озеро Skalnate pleso (1751 m) біля підніжжя гори Lomnicky stit

Астрономічна обсерваторія для спостереження за сонцем на вершині гори Ломницький штит (2634 м)

Високі Татри (Словаччина). В центрі кадру найвища вершина Карпат – Герлаховський штит (2655 м)

Вершина гори Lomnicky Stit – це піднебесний шматок землі з постійною присутністю людей. Тут ви маєте можливість на 50 хвилин поринути в царство тиші, відпочити в стильному кафе та помилуватися дивовижними краєвидами з висоти 2634 м над р.м. На вершині гори розташована астрономічна обсерваторія, яка належить Астрономічному інституту Словацької Академії Наук. Відвідувачам вершини Lomnicky Stit також надається унікальна можливість провести ніч в найвисокогірніших апартаментах Центральної Європи на висоті 2634 м над р.м. Високогірний номер в готелі розрахований максимум на 4-ох осіб і коштує 430 євро за ніч. В цю вартість входить: квитки на витяг, «вітальний» коктейль та вечеря з трьох страв, споглядання зірок через телескоп, сніданок в урочищі Скалнате Плесо (1751 м). Не дешево, але воно того вартує!

Готель “Уран” у містечку Татранська Ломніца

Готель “Волга” у місті Татранська Ломніца

Pension “SLALOM”, Tatranská Lomnica

Hotel “Kukučka”, Tatranská Lomnica

Із Словаччини в Польщу на плотах

Пеннінські гори (Pieniny) приваблювали до себе любителів подорожей ще в XVIII столітті, коли їх переваги відкрили для себе представники вищого суспільства і богема. Навідувалися сюди як поляки, так і іноземні гості. Сьогодні цей чудовий куточок щорічно відвідують близько 400 тисяч туристів. Пєніни є частиною ланцюга Західних Карпат. Цей відносно невеликий, але надзвичайно цікавий з краєзнавчої точки зору гірський район, здатний вразити навіть бувалих туристів. Природа мільйони років тому створила тут диво у вигляді багатоярусних вапняних скель, які по висоті хоч і поступаються своїм «побратимам» в Татрах, зате можуть з ними посперечатися стрункістю, з вертикально нагромадженими стінами над крутими, порослими лісом схилами.

У центрі міста Старий Смоковець (Starý Smokovec)

Гора “Три Корони” (Szczyt Trzy Korony, Pieniny)

Вид на гору “Три Корони” з річки Дунаєць

Сплав на плотах річкою Дунаєць (Пєнінські гори)

Через Пеннінські гори пробиваються води річки Дунаєць, яка утворює бурхливий, глибокий прорив. Унікальні природні особливості цього місця дозволили в 1932 році створити Пенінський Національний парк. З точки зору займаної площі (2346 га), це один з найменших національних парків у Польщі, але число пам’яток ставить його на одне з перших місць за відвідуваністю. В основному Пєніни складаються з вапняку, що робить їх вкрай мальовничими. Найвідомішим гірським піком на території парку є масив Три корони (Szczyt Trzy Korony), розташований на висоті 982 метри над рівнем моря. Як уже згадувалося Національний парк Пеніни знаходиться в басейні річки Дунаєць. Річка займає важливе місце серед факторів, що впливають на зовнішній вигляд заповідника та його екосистему.

Дунаєць (Dunajec) – річка в Польщі та Словаччині, права притока Вісли. Довжина – 247 км

Flisak pieniński – людина, що професійно займається перевезенням туристів на плотах

Та найбільше туристам подобається сплав руслом Дунайця. Сплави на плотах річкою Дунаєць (Dunajec) – це одна з найпопулярніших туристичних принад Пенінського національного парку. Щороку гірськими водами Дунайця пливуть десятки тисяч туристів. Ідея сплаву: з плоту можна побачити усі П’єніни (найцікавішу частину). Тобто ви побачите найвищу гору – Три Корони (Trzy Korony 982 м), скелю Соколиця (Sokolica 747 м), а також вражаюче мальовничий каньйон – перелом річки Дунаєць (Dunajec).

Сплав відбувається на традиційних дерев’яних плотах (tratwy). Плотами керують справжні професіонали, які майже 180 років возять туристів Дунайцем. Дунаєць – гірська річка в ущелинах Пєнін, з великою кількістю порогів та шириною до 700 метрів. Русло річки петляє між мальовничих стрімких скель і гірських хребтів, неодноразово змінюючи напрямок на 180˚, що дозволяє оглядати вершини Пєнінського парку з різних сторін. Плотогонний сезон триває з 1 квітня по 31 жовтня. Маршрут починається в місцевості Червоний клаштор (Červený Kláštor), в селі, що розташоване на словацько-польському кордоні.

Плавзасіб, яким відбувається майже двогодинна річкова прогулянка, більше нагадує пліт. Річка в цих місцях не скрізь спокійна і місцями дуже глибока – до 20 метрів глибиною. Пейзажі навколо – неймовірні, річка постійно петляє між мальовничими горами Пенінського каньйону. А флісак ні на хвилину не замовкає, розповідаючи місцеві байки та легенди. До речі, річка Дунаєць слугує кордоном між Польщею та Словаччиною, тому, прибувши до правого берега, ви опинитеся в сусідній країні.

Малюнок “3D” на греблі Чорштинського водосховища (Polska, Pieniński Park Narodowy)

Головний водозабірний регулятор Чорштинської ГЕС (Polska, Czorsztyn)

Чорштинське озеро (Jezioro Czorsztyńskie) – водосховище на річці Дунаєць розташоване в південній частині Малопольського воєводства у Польщі між гірськими масивами П’єніни і Горче

Загадковий замок Дунаєць

На мальовничій скелі на березі Чорштинского водосховища (Jezioro Czorsztyńskie), поблизу польського села Нєдзіца (Niedzica), стоїть замок Дунаєць. Історія замку оповита похмурою таємницею. Тут є все: і шукачі пригод, і таємничі переслідувачі, і загадкові смерті, і навіть приховані скарби. Замок Дунаєць був збудований в першій половині XIV століття з метою захисту північних кордонів Угорщини. В середині XV століття тодішній жупан області Спиш Імре Запойяї побудував Середній замок, а в 1601 році Дьєрдем Хорватом був зведений Нижній замок.

У XVIII столітті Дунаєць почав поступово приходити в занепад і лише в 20-их роках 19 ст. піддався частковій реконструкції з будівництвом нової каплиці та бального залу. Повну реконструкцію замку, що серйозно постраждав у Другій світовій війні, провели вже в 70-ті роки XX століття під керівництвом видатного реставратора – краківського професора Альфреда Маєвського. Сьогодні замок виконує функції музею, готелю та ресторану, будучи однією з найбільших історичних пам’яток на півдні Малопольського воєводства. На протилежній стороні Дунайця знаходяться руїни Чорштинського замку.

Замок «Дунаєць» розташований на правому березі Чорштинського водосховища (Zamek Dunajec)

Zamek Dunajec w Niedzicy – один з найбільш таємничих замків першої половини 14 століття в Польщі

“Mountain View Cottage”, Hrabušice

Гостьова кімната в котеджі “Mountain View”

«Словацький Рай» – вікно у світ емоцій

Після п’ятиденної мандрівки Високими Татрами, наступним туристичним об’єктом для активного відпочинку для нас став «Словацький Рай» (Slovenský raj) – гірський масив і народний парк в східній Словаччині. Парк розташований на території районів Спішська Нова Вес, Попрад і Рожнява. Словацький рай – це національний заповідник, сама назва якого говорить про дивовижну красу і багатство регіону. Це прадавні ліси і величні гори, прямовисні прірви і дикі гірські річки, найкрасивіші водоспади і унікальні печери, а також 250 км добре обладнаних туристичних стежок.

Зовсім поруч з парком, неподалік урочища Підлісок (Podlesok), розташоване село Грабушіце (Hrabusice). На його околицях, наша команда заздалегідь забронювала розкішний дерев’яний будиночок «Mountain View Cottage» з видом на Високі Татри. Атмосфера домашнього затишку, комфорт та особлива енергетика будинку, заслуговують на найвищу оцінку. Це місце, де по-справжньому відпочиваєш душею. Локація була вибрана не спроста, адже кількасот метрів від будинку знаходиться парк «Словацький рай».

Національний парк «Словацький рай» належить до найбільш відвідуваних туристичних місць Словаччини. Любителі пригод обов’язково повинні взяти участь в екскурсії вздовж каньйону Горнад (Hornad). Це ділянка гірської течії річки Горнад довжиною приблизно в 16 км, від гирла Великої Білої води до Сміжан. Річка в цій долині утворила каньйон, берегові краї якого іноді піднімаються на більш ніж 300 м. Уздовж цієї пішої траси побудовано багато металевих містків і лавок, до скель прикріплено сотні метрів ланцюгів, драбин і сходів і дерев’яних лавок. Завдяки заслуженій популярності серед туристів, каньйон Горнад (Hornad) отримав особливе місце серед пам’яток Словацького Раю.

“Словацький рай” – Народний парк Словаччини

В каньйоні річки Горнад (Prielom Hornadu)

Одним з найцікавіших маршрутів парку є перехід каньйоном Суха Бела (Sucha Bela). Цей помірно складний пішохідний тур пролягає через важкопрохідні ділянки ущелини Суха Бела, які обладнані дерев’яними і залізними сходами, драбинами і ланцюгами. Відтак на маршруті подорожуючі повинні бути максимально обережними. Суха Бела (Sucha Bela) – одне з найромантичніших і найбільш відвідуваних місць Словацького Раю з перепадами висот висот від 550 до 950 м над р.м. Це мандрівка загадковим світом каскадів, водоспадів і ущелин обладнаних технічними засобами для зручного пересування туристів. Перетин ущелини Суха Бела (Sucha Bela) є одностороннім маршрутом, яким дозволено рухатись тільки проти течії річки! Інша частина маршруту проходить уздовж комфортабельних лісових доріг і промаркованих стежок.

Ущелини і каньйони являються найпривабливішою частиною території Словацького Раю. Майже кожен струмок, що протікає через парк, утворює цікаві каньйони або ущелини. Вода, що стікає з верхів вздовж ущелин, поступово перетікає в більш великі струмки, які врізаючись у скельні породи утворюють дивовижні каньйони. На сьогоднішній день «Словацький рай» вважається одним з найкрасивіших національних парків у Центральній Європі.

Вид на Високі Татри з околиць села Hrabušice

Побачити весь світ – мрія чи не кожної людини. Скільки всього нового і прекрасного таїть в собі наша планета! Скільки на світі країн – стільки незвіданих доріг і відкриттів, таємниць і цікавинок. Подорожуючи, людина пізнає навколишній світ і саму себе. На землі дуже багато незвичайних куточків і вражаючих місць, які змушують пережити приголомшливі емоції, почуття. Під час подорожі наповнюєшся енергією, силою, позитивними емоціями. Починаєш відчувати гармонію і тісний зв’язок людини з природою. Крім того, людина змінюється, адже на неї впливають нові країни, міста, люди, природа, нові знайомства. Світ одразу стає більш цікавим і різноманітним. Подорож – ключ до розуміння інших культур і чудова можливість дізнатися більше про світ, в якому ми живемо. Відкрийте для себе дивовижну і неповторну Словаччину!

____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2014  Vysoké Tatry, Pieniny National Park, Slovenský raj
Фото:© Ігор Меліка, Роман Печижак, Юрій Сазін – All Rights Reserved

  • Sandor:

    Исе парада ушитко… Файно так, по молодьожному, празнєчно… И ушитким пор’янним чилянникам на мнагая благая літ!

  • Vladimir:

    А што за андроид в B/W ? он точно с этого тура?

  • yaroslav:

    Автомобілем, пішки, під землею, по воді, на канатці, на біцігльох та дарабах, в спеку та сніг. А головне у файній компанії.

Залишити коментар