За останні роки походеньок Карпатами, напевно, найріднішим для мене став Боржавський хребет – Полонина Боржава. Цей мальовничий і затишний куточок Міжгірщини однозначно прекрасний в будь-яку пору року. Крім того, зручне залізничне та автобусне сполучення, а також невелика висота масиву, зробили Боржаву популярним туристичним осередком. Відтак Боржава стала справжньою мекою для туристів, фотографів, поціновувачі активного відпочинку та збирачів ягід.

Останніх тут справді не бракує, адже Боржавські плантації чорниць вважаються наймасштабнішими в закарпатському високогір’ї. Однак цього разу я приїхав на Боржаву далеко не за чорницями. Перші осінні дні в горах і тепла сонячна погода вимусили фото-непосид податися в Карпати, з надією впіймати «золоту» осінь, побачити вранішні тумани і просто відпочити на лоні гірської природи. Забігаючи наперед, скажу, що цього разу Боржава перевершила всі мої сподівання! Особливо в погодному плані все склалося найкращим чином. Тож запрошую в захоплюючу дводенну фото-подорож Полониною Боржава.

Із залізничного вокзалу Воловець, невелику групу фототуристів таксі доставило до підніжжя Боржави за якихось 30 хвилин. Гірське село Пилипець зустріло фотомандрівників сонячною погодою і майже безхмарним небом. Зазвичай, пилипецькі походеньки починаються з відвідування водоспаду Шипіт. Ми не стали порушувати традиції і теж відправилися до водоспаду. В ранковий час біля Шипоту малолюдно, тому велика ймовірність, що в кадр потрапить виключно мальовнича природа. По дорозі до водоспаду наш організм поповнився полонинськими вітамінами – чорницями та кисло-солодкими ґоґоцами (брусницею) і ми ситі та задоволені розпочали аква-фото-сесію.

Після «водяної» фотосесії на нас чекав підйом на Боржавський хребет. Щоб здійснити сходження на висоту 1400 м існують два класичні шляхи: пішки, крізь буковий ліс або за допомогою крісельного витягу. З метою економії сил і часу ми обрали останній варіант. Користуючись крісельним підйомником можна дістатися на висоту 1170 м над р.м. Звідти до вершини хребта – рукою подати, а точніше 40 хвилин ходового часу.

На вершину гори Гемба (1491 м) ми дісталися десь опівдні. На верху стояла суха, сонячна погода. Жовті трави і бездонне блакитне небо вражали своєю насиченістю кольорів. Весь небосхил над Боржавою був розмальований перистими хмарами, які за формою нагадували пір’я велетенського казкового птаха. А поміж небом і землею спритно ширяли парапланеристи. Від побаченого перехоплювало подих!

Полонина на відрозі гори Граб

На гору Граб – 1378 м

На вершині гори Гемба – 1491 м над р.м.

Рухаючись далі ми взяли курс на Південь і наступна наша вершина – Магура-Жиде, або як її ще називають Жид Магура (1517 м). В цілому маршрут хребтом Полонини Боржава в основному проходить безлісими полонинами, які щільно вкриті кущами чорниці, брусниці та зрідка буяхами. Сам хребет і його схили перетинають безліч плаїв (стежок) і гірських доріг. З обох сторін хребта, як віялом, розходяться різної величини струмочки, що утворюють в південно-західній стороні річку Боржава, а в північно-західній непокірну річку Ріку. Обидві річки звиваються між горами і на низовині спрямовують свої води на південь в річку Тиса. Однак через посушливе літо 2012-го року багато джерел в горах пересохло, а відповідно обміліли і річки. В таких випадках туристам доводиться запастися водою в достатній кількості, щоб не спускатися в глибокі кулуари на пошуки життєдайної рідини. Дорога від гори Гемба до вершини Магура-Жиде зайняла всього 2,5 кілометри. На висоті 1517 м над р.м. ми зупинилися на коротку фото сесію споглядаючи з одного боку мальовничу Міжгірщину, а з іншого – Іршавщину і Свалявський район.

На вершині гори Магура-Жиде – 1517 м

На вершині гори Граб – 1378 м

Прямуючи до наступної вершини, ще з далеку ми помітили на її відрозі вівчарську колибу, що виблискувала своїм металевим дахом. Невдовзі ми опинилися на вершині гори Граб (1378 м). Оглянувши безмежні боржавські простори мальовничого довкілля, приймаємо рішення заночувати на вершечку Граба, щоб вранці не прогавити схід сонця та ймовірні тумани. Відтак розкладаємо намети та починаємо готувати вечерю. Але спокою не давала колиба, яку побачили на відрозі Граба. І коли цікавість взяла верх, я озброївся GPS-ом і відправився на пошуки загадкової будівлі. Відшукати вівчарське господарство виявилося не складно. Невелика полонинка з колибою розташована на Південно-Західному відрозі гори Граб на висоті 1120 м. Однак сама колиба ретельно прихована від людського ока за височезними буками. Тому, щоб знайти її, треба пильно придивлятися і через 1,6 км від вершини Граба не прогавити стежку, що стрімко знижується до полонини.

Колиба на відрозі гори Граб

Вівчарське обійстя – 1120 м над р.м.

Вид з вершини Граба на його Південно-Західний відріг

Це ідеальне місце для ночівлі чи таборування особливо в зимовий період. Ретельно оглянувши вівчарське обійстя знову повертаюся в табір. Невдовзі сонця тарілочка закотилася за обрій і тиха ніч вкрила гори своєю темною ковдрою. Повний місяць пишно викотився з-за гори освітлюючи ясним світом міжгірську долину. Час повного місяця – це магічний період, коли все в природі наповнене потужною енергією. Ситно повечерявши, всі занурились у глибокий сон, з надією прокинутися в обіймах ранкового туману. Дай, Боже!

Близько шостої години ранку почало світати. Всі в фототаборі прокинулися майже одночасно і одразу почали жадібно займати «бойові» позиції, атакуючи вершину гори Граб. Жовтогарячий диск сонця швидко викочувався з-за горбів облизуючи своїми променями вершечок нашої гори. А в долині, в обіймах сивого туману, потопала Міжгірщина. Коли сонце повністю виглянуло із-за гребенів гір, туман почав поступово перетворюватися на справжні хмари. Це видовище нагадувало великі купи вати, розкидані по небу. Хмари пливли розмаїто і заворожуюче, ніби розбурхані хвилі безкрайого океану. Ми стояли на вершечку гори немов на острівцю, поміж хмар, вище неба. О, Карпати! Невичерпне джерело творчого натхнення!

Ранкова Міжгірщина (вид з гори Граб 1378 м)

Хмари ще довго трималися над Міжгірщиною. Милуючись цим заворожуючим видовищем зовсім не хотілося покидати це магічне місце. Але вже близько дев’ятої години потужні промені сонця почали поступово розганяти хмари. “Кіно” закінчилось і ми почали збиратися в дорогу. До села Тюшка, кінцевої точки нашої подорожі, треба подолати відстань у 11 км. Складаємо намети, пакуємо речі і продовжуємо мандрівку верхів’ям Боржавського хребта. Попереду вершини Кичера, Кругла, Звор і Ополонок.

Ранок на горі Граб – 1378 м над р.м.

Чорниці восени (Vaccinium myrtillus L.)

Тирлич ваточниковий (Gentiana asclepiadea L.)

Вид на Магура-Жиде з вершини гори Граб (1378 м)

На вершині гори Кругла – 1208 м (вид на Північ)

Остання вершина Ополонок запам’яталася найбільше: при своїй незначній висоті, всього 1171 м над р.м. стрімкий підйом та спуск добряче вимучили мандрівників. До того ж, враховуючи, що температура повітря на той час складала +27 °C, видертися та спуститися зі стрімкого горба було справжнім «мокрим ділом». Однак одразу за горою Ополонок знаходиться перевал Прислоп (937 м). І це означало, що до населеного пункту залишилося пройти всього 5 км.

Перевал Прислоп (937 м)

Село Тюшка (Міжгірщина)

Фотомандрівка Полониною Боржава добігала кінця. Молода осінь в цьому сезоні подарувала фототуристам незабутні дні суцільного щастя та позитивних емоцій. Протягом двох днів ми були вище хмар, стояли ближче до сонця, відчували постійні пориви свіжого вітру, вдихали неймовірно чисте повітря та споглядали вражаючі краєвиди. Якщо ваша душа бажає чудес і вами оволоділа спокуса зазирнути в найцікавіші куточки незвіданого світу – без вагань відправляйтеся в гори за щедрою порцією незабутніх вражень.

Вид на хребет Пішконя з околиць села Тюшка

Ялівець звичайний (Juniperus communis L.)

Хронометраж маршруту

Місцевість Відстань (км) Час руху (год) Висота над
рівнем моря
Примітки
Село Пилипець 0 0 740 м Крісельний витяг
Схил Гемби 1,6 0:18 1170 м Верхня станція витягу
Гора Гемба 3,7 1:00 1490 м Вихід на хребет
Гора Магура-Жиде 6,2 1:40 1517 м N 48 37.167 E 023 17.271
Гора Граб 8,5 2:10 1378 м N 48 36.198 E 023 18.280
Полонина під Грабом 10,1 2:30 1120 м Вівчарська колиба
Гора Кичера 15 3:40 1240 м Хребет Боржава
Гора Кругла 16,3 4:00 1208 м Триангуляр на вершині
Гора Ополонок 19,6 4:50 1171 м Стрімкий горб
Перевал Прислоп 21,3 5:20 937 м N 48 32.642 E 023 21.761
Село Тюшка 26 6:30 600 м Міжгірський р-н

____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2012 (All Rights Reserved)

  • Цим ФОТО – просто вбив! Дякую за шматочок літа!

  • Ростислав:

    Шикарні роботи та цікава подорож!!!
    Ялиночки скрізь туман просто шедеври!!!

  • Олег Л.:

    Магічно! Прекрасно! Дивлячись на це диво, відчуваю себе щасливим. Дуже вдячний за карпатьску красу!!!

  • Chugaister:

    Ще одна гарна подорож! Чудові фото як завжди!

  • Vladimir Bondarenko:

    Фотки нереальні! Треба обовязково сходити на Боржаву в сезон чорниць…

  • Знайомі місця :))) Памятаю я цей Перислоп 🙂

  • У хатинці під Грабом такої широкої причі вже нема. Тепер є висока вузька лежанка, зате з не менш вузьким пружинним матрацом 😉

  • Андрій:

    Хочу надати інформацію про воду на перевалі Прислоп, тому що ніде такої інформаії не найшов, а в поході зіштовхнувся з цією проблемою. Ніяк не міг там знайти воду, поки на GPS не найшов. Маршрут в мене пролягав з г. Гимба до г.Кук. Струмок знаходиться далі по дрозі з маркером, пройтись потрібно десь 500-700 метрів.

  • Надихає! Просто магічні фото і оповідання до них теж.

  • Тетяна:

    Інформація на вашому сайті дуже цікава як і фото!!! Одне питання , як можна вступити вашу групу , дуже хочу навчитися фотографувати і побувати в таких місцевостях?

  • Євгенія:

    Добрий день! Ігор, а не могли б ви поділитися інформацією щодо того як потім вибратися з Тюшки? (ми думаємо пройтися від Пилипця до Тюшки, і лишити машини в Пилипці, а як потім доїхати назад – не знаємо)

  • Євгенія: зазвичай викликаю таксі аж з Волівця. Якщо ж невелика група туристів – шукаю і домовляюся з будь-яким водієм з Тюшки

  • Євгенія:

    Дякую!!!!

Залишити коментар