Столиця Австрії Відень з тисячолітньою історією завдяки вишуканій архітектурі, численним музеям, картинним галереям, концертним залам і всесвітньо відомій Віденській опері, вже давно стала культурною столицею Європи. У місті можна знайти практично всі види і форми мистецтва. А віденські терми, які відкрилися зовсім недавно, залучили в місто любителів здорового способу життя. Відень вважається одним з найчарівніших міст Європи, яке обов’язково варто відвідати кожному.

Відень, мабуть, недаремно називають одним із найбільш романтичних столиць країн Європи. Тихі вулички, величні площі та затишні кав’ярні – хіба може хтось залишитися байдужим до усього цього? Знайомство із цим містом слід розпочати із площі, яка розташована перед собором Святого Стефана.

Коли ви побачите цю величну будівлю, то зрозумієте, чому мистецтвознавці відносять її до найбільш красивих пам’яток готичної архітектури Австрії. На дзвіниці є оглядовий майданчик, звідки відкривається надзвичайно мальовничий вид на весь Відень. Знайомство зі столицею Австрії варто продовжити прогулюючись вуличками, які розташовані поблизу собору Св. Стефана, адже саме тут сконцентровані головні визначні місця цього міста.

Собор святого Стефана – Stephansdom

Віденський католицький Собор Святого Стефана є національним символом Австрії. Велична будова знаходиться в самому центрі австрійської столиці – на площі Святого Стефана, у Старому місті. Сьогодні в ньому розташовується кафедра віденського архієпископа, де щодня проводяться богослужіння. Собор Святого Стефана (Стефансдом, Stephansdom) пережив безліч воєн і став символом свободи Відня, без нього неможливо уявити це чудове європейське місто. Готичний собор був побудований в 1147 році, а його сама розпізнавана частина, черепичний дах з малюнками, була додана в 1952 році. Це своєрідний символ Відня – його головна визначна пам’ятка, найпопулярніша серед туристів.

Відень – столиця Австрії (Wien, Österreich)

Собор Святого Стефана у Відні (Stephansdom)

Собор Святого Стефана стоїть на катакомбах, в яких поховано близько одинадцяти тисяч осіб, у тому числі й кілька поколінь Габсбургів. Усередині храму знаходиться величезна кількість релігійних і культурних реліквій. Екскурсії по Собору Святого Стефана проводяться щодня в ранкові і післяобідні години по буднях і в післяобідні години – по вихідних. Огляд Північної та Південної вежі здійснюється з ранку і до вечора. Кілька статистичних фактів про Стефансдом: висота південної башти складає 136,44 метри. Висота північної вежі – 68,3 метри, а висота стін бічних нефів – 60 метрів. Довжина даху центрального нефа становить 110 метрів, а висота – 37 метрів, при цьому нахил покрівлі становить 80° по горизонталі, тому дощова вода завжди ефективно омиває дах, а сніг, не затримуючись, падає вниз. Для покриття даху були використані 230000 кольорові черепиці, з яких викладені зображення гербу Австрії та гербу Відня.

Усередині собору знаходиться шість окремих капел, серед них і релікварій Св. Валентина, де покояться мощі Святого Валентина, черепа святих Косьми і Даміана, а також клапоть скатертини Таємної Вечері. У самому ж соборі поховані 72 члени Габсбурзької династії, а в східній частині собору знаходяться підземні катакомби, кладовище, де поховані близько 11 тисяч чоловік. Собор також має певну сивмоліку цифр. Наприклад, вікна поздовжнього нефу складаються із чотирьох, а вікна хорів, де проходить таїнство богослужіння із трьох частин. Південну веду вінчає фіал, у центрі яких возвишається шпиль вежі: він символізує Христа і дванадцять апостолів.

Перила церковної кафедри прикрашає декоративний орнамент у формі колес із трьома і чотирма спицями. Колеса із трьома спицями створюють враження ніби котяться догори, а колеса з чотирма спицями – котяться донизу. Використовуючи числа «три» і «чотири» вираховуються точні розміри собору: якщо після «трьох» поставити «сім», вийде число 37. Якщо помножити 37 на 3, вийде тричі по одному, тобто 111. Ширина собору складає 111 футів (1 фут дорівнює 32 см). Якщо помножити 111 на 3, вийде 333 фути – довжина собору. Якщо помножити 111 на 4, буде 444 футів – висота південної вежі. Якщо 7 помножити 7 і ще раз на 7, буде 343 – кількість сходинок, що ведуть на майданчик південної вежі. Відвідування Собору Святого Стефана є обов’язковим пунктом програми кожного гостя, який приїхав у Відень.

Експозиції в музеї природознавства (“Naturhistorisches Museum”, Wien, Austria)

Музей природознавства у Відні налічує понад 30 мільйонів експонатів!

Віденський Природничо-історичний музей – Naturhistorisches Museum

Відень – одна з наймальовничіших столиць Європи. Тут знайшли місце і середньовічні палаци, і сучасні багатоповерхівки. Величезна кількість розкішних площ і знаменитих кав’ярень завжди раді зустрічати гостей і жителів міста. Саме на цих площах знаходяться відомі пам’ятки австрійської перлини – Відня. По обидві сторони площі Марії Терезії (Maria-Theresien-Platz) стоять дві однакових будівлі, спроектовані архітекторами Карлом фон Хазенауером і Готфрідом Семпером. Ці будівлі були зведені під час правління Франца Йосипа I. В даний час в одній з них розташований Музей історії мистецтв, а в іншій розміщений Природно-історичний музей.

Експонати в музею природознавства у Відні (Naturhistorisches Museum)

Площа віденського природничо-історичного музею складає 8700 кв.метрів

Віденський природничий музей (Naturhistorisches Museum) – один з найбільших музеїв Австрії. Велична будівля збудована в 1889 році спеціально для експонування природничих колекцій Габсбургів. Сьогодні його фонди нараховують близько 30 мільфонів експонатів з усього світу. Щороку музей приймає близько 550 тисяч відвідувачів у 39 виставкових залах. Експозиція розміщена на двох поверхах: на першому історія розвитку життя на Землі та зали тимчасових експозицій, на другому – сучасне біорізноманіття. Більшість експонатів з представлених у Природничо-історичному музеї, належали чоловікові Марії Терезії – Францу Стефану Лотаринзькому. Під дахом цього музею ви познайомитеся з історією життя на землі, починаючи з комах, дорогоцінних каменів і мінералів і закінчуючи птерозаврами. Численні опудала тварин, як уже вимерлих видів, так і тих, що перебувають під загрозою вимирання, надають колекції незмірну цінність.

Найбільша в світі колекція метеоритів у Віденському природничо-історичному музеї

Закарпатський метеорит “Княгиня” в приміщенні природничо-історичного Музею в Австрії (Відень)

У музеї «Naturhistorisches Museum» визначені 100 найцінніших експонатів, кожен з яких позначений спеціальною етикеткою. Найдорожчим експонатом є рукотворна фігурка Вілендорфської Венери, виготовлена давньою людиною понад 25 тисяч років тому. До сотні також увійшов кам’яний метеорит «Княгиня», вагою 293 кг, що впав у 1866 році в Закарпатті у Великоберезнянському районі. Також варто зауважити, що експозиція з камінцями, які «впали з неба» – є найбільшою і найстаршою колекцією метеоритів в світі. А за допомогою моделюючого пристрою можна на екрані спроектувати удар при падінні метеорита в 3D – зображенні. Також вражає велика колекція скелетів динозаврів, серед яких найбільшу увагу, особливо дітей, привертає рухома модель аллозавра.

На площі Michaelerplatz, недалеко від станції метро Herrengasse знаходиться Гофбургський Імперський Палац – резиденція імператорів Австрії, яка довгий час слугувала домівкою для найвпливовіших людей Австрійської історії, включаючи родовід Габсбургів, володарів Австро-Угорської імперії. Зараз Гофбург слугує офіційною резиденцією Президента Австрії. Він також знаний як зимова резиденція, тоді як Шенбруннський палац вважається літньою резиденцією. В палаці «Hofburg» найбільш барвисто відчувається вікова історія Відня. Крім знаменитих імператорських палат, можна відвідати виставку порцеляни, срібла, музичних інструментів і навіть художньо покладених паперових серветок, музей імператриці Елізабет і школу верхової їзди.

Гофбург (Hofburg) – Гофбургський Імперський Палац, резиденція імператорів Австрії

Віденський шніцель – засмажений у сухарях великий шматок ніжної телятини

Бути у Відні і не спробувати «віденський шніцель», це як бути у Львові і не випити кави. Австрійська кухня дуже традиційна і сильно відрізняється в різних землях країни. У національній кухні відчувається італійський і німецький вплив, дуже багато спільних рис з кухнею Угорщини, Чехії, Словенії і навіть Туреччини. Головна австрійська м’ясна страва – відомий віденський шніцель (Wiener Schnitzel) – засмажений у сухарях великий шматок м’якої телятини, який неодмінно покриває край тарілки і подається з овочевими салатами.

Віденський шніцель (Wiener Schnitzel) має свою історію. Вперше про «віденський шніцель» згадується в кулінарній книзі 1884 року. Але відомим цей рецепт став ще у XIV-XV століттях, коли його завезли італійські купці на територію сучасної Австрії. Походить віденський шніцель від відбивної «по-міланськи», яку готували у Верхній Італії. Однак у 1514 році в Італії видали закон, який забороняв використовувати в приготуванні їжі золото. І тоді кухарі придумали спосіб смаження м’яса в хлібних крихтах. А завдяки вишуканості віденських кулінарів відбивна «по-міланськи» з часом перетворилася на «віденський шніцель». Віденський шніцель відрізняється не тільки королівськими розмірами, він ароматний, соковитий і м’який, а його кірочка ніжно-хрумка. Потрапляючи на ваш стіл, віденьский шніцель ще повинен «шипіти». На його золотисту поверхню обов’язково кладуть четвертинку лимону і гілочку зелені. Смачного!

Палацовий парк Шенбрунн (Schönbrunn) в резиденції родини Габсбургів

“Palace and Gardens of Schönbrunn” – одна з найбільших споруд австрійського бароко

Шенбрунн – ансамбль, що об’єднує архітектуру та природу, де парк є продовженням палацових споруд

Палацово-парковий комплекс Шенбрунн (Schönbrunn)

Існують у світі унікальні міста, які, здається, мають здатність переносити мандрівника у часі. Одним із таких місць є Відень. Подорожуючи столицею Габсбургів, ви побачите безліч розкішних палацових комплексів з аристократичними садами, що розкинулися поблизу них. Всюди панує дух величі і розкоші. Завдяки цим архітектурним визначним місцям Відня, місто по праву величають найелегантнішою столицею Європи.

Прогулюючись містом, майже на кожному кроці від гіда ви будете чути ім’я відомого роду Габсбургів. Саме завдяки цій династії Австрія стала могутньою монархією, а Відень – імперською столицею. Палаци Хофбург, Шенбрунн, Бельведер у свій час були резиденціями Габсбургів, що правили країною майже сім століть. Це величезні палацові комплекси, виконані в різних архітектурних стилях. В одному лише замку Хофбург налічується 2600 кімнат. Але відомий палац, насамперед, своєю скарбницею. Шенбрунн (Schloss Schönbrunn) менш просторий, ніж Хофбург (усього 1441 кімната), але величезний парк із фонтанами та статуями цілком компенсує цей «недолік».

У 1996 році палацово-парковий ансамбль “Шенбрунн” було включено у список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО

Подібно до решти заміських резиденцій інших правителів Шенбрунн – це ансамбль, що об’єднує архітектуру та природу, де парк стає продовженням палацових споруд. В одному з найпишніших приміщень палацу – «Дзеркальній залі» – шестирічний Моцарт грав для Марії Терезії та її двору. Крім власне палацу, до комплексу входить французький парк з підстриженими деревами, прикрашений численними скульптурами міфологічних персонажів і увінчаний біля підніжжя горба фонтаном Нептуна. У парку працює палацовий літній театр, де проходять музичні спектаклі і концерти. На території парку Шенбрунн також розмістились нині декілька музеїв, зокрема, «Будинок пальм» – скло-металева конструкція, створена у 1883 році, та Зоопарк – наступник імперського звіринця, що вважається найдавнішим зоопарком не лише в країні, а й у Європі та світі.

На пагорбі біля палацу підноситься тріумфальна арка Ґлорієтт (або Ґлорієтта). В Шенбрунні знаходилась відома скульптурна майстерня, твори якої розходилися всією імперією. Так, скульптури левів, що прикрашають вхід Порохової вежі у місті Львів (нині будинок архітекторів), походять з цієї майстерні. Їх первісне розташування – мавзолей родини Міллер в селі Зимна Вода, що на околиці сучасного Львова. Палац Шенбрунн (Schönbrunn) відноситься до числа найкрасивіших у Європі архітектурних споруд в стилі бароко. У 1996 році на 20-й сесії Комітету Світової спадщини палац «Шенбрунн» було включено у Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО – як сам палац, так і парк з його численними фонтанами і статуями, Ґлорієттою та Римськими руїнами, пальмовою оранжереєю, а також найстарішим у світі Шенбруннським зоопарком.

Сучасний Відень – це місто вальсів, мистецтв, галерей, музеїв і вишуканих паркових ансамблів. Водночас Відень зберіг безліч рис, притаманних столицям великих державних утворень. Величні храми, розкішні резиденції відомих осіб і вельмож, театри, оперні зали, широкі площі та проспекти. Відень по праву вважається однією з найкрасивіших і цікавих столиць світу. Не можна не згадати і набір «штампів», хоча і вельми приємних: Моцарт, Штраус, штрудель, шніцель і кава. Все це і навіть трохи більше на вулицях Відня можна знайти з надлишком.

Чарівна столиця Австрії чудова і розкішна, чарівна і прекрасна, як сама музика, старовинна і сучасна – все це звичні компліменти для Відня, одного з найкрасивіших міст Центральної Європи. Про Відень можна багато писати, але так і не написати всього. Про Відень можна багато розповідати, але так і не розповісти все. До Відня потрібно приїхати і обов’язково приділити увагу цьому місту на декілька днів!
____________________________________________________________________________________________

Фото: Ігор Меліка, Валерій Вареник © 2013  (BudapestVienna)

Залишити коментар