Столиця Угорщини варта того, щоб закохатися в неї з першого погляду. Будапешт – це старовинна Буда та елегантний Пешт, злиті у майже двомільйонний мегаполіс. Їх розділяє величний Дунай, але з’єднують величні мости та об’єднує вільний угорський дух і любов містян до своєї столиці. Будапешт, без сумніву, мальовничий і заворожуючий будь-якої пори року й будь-якої години дня.
Величаві архітектурні споруди, численні музеї, старовинні мости через Дунай, вузенькі та неповторні вулички Буди, як і сучасні проспекти, парки, крамнички, кафе тощо радують око та душу і навесні, і влітку, і восени, і взимку. Потрапляючи сюди, відразу відчуваєш, як накопичена втома кудись зникає, в голові світлішає, тіло стає легким, і ти готовий без перепочинку, сніданку й обіду ходити за екскурсоводом, дізнаватися все більше подробиць про столицю Угорщини й накопичувати в собі нові враження й позитивні емоції. А потім самому ще і ще проходити цими самими місцями і щоразу відкривати для себе щось нове.
Сучасна столиця Угорщини – це туристичне місто, яке часто називають «Парижем Східної Європи». Відпочинок в Будапешті подарує масу яскравих вражень, адже це не тільки головний промисловий, культурний і політичний центр Угорщини, найбільший порт на Дунаї і найважливіший транспортний вузол країни, але ще і шосте за величиною місто Європейського Союзу. У Будапешті зосереджено безліч цікавих музеїв і галерей з багатими експозиціями. Є численна кількість готичних замків і древніх фортець, що розкинулися на мальовничих пагорбах, які розкажуть про життя Угорської держави в різні епохи її існування. Це злиття західного і східного стилів, яке розбурхує уяву туристів у самих химерних формах.
Мабуть, найромантичнішим місцем у Будапешті є замок Вайдахуняд (Vajdahunyad). Під час проведення свята в 1896 році, присвяченого тисячоліттю Угорщини, в парку, де проходило святкування, був зведений павільйон з деревини і пап’є-маше. Він представляв собою суміш різних архітектурних стилів і включав усі найвідоміші будови Угорщини, в тому числі замок Корвінів. Після святкувань конструкції було розібрано, але людям вони настільки сподобалися, що було прийнято рішення звести їхо на тому ж місці, але вже з каменю. Будівництво замку було закінчено в 1908 році, а поруч з його стінами встановлено пам’ятник архітектору Alpár Ignác, який його спроектував.
За всіма правилами середньовіччя, перед стінами замку викопаний рів з водою. Для того щоб потрапити всередину романтичної пам’ятки Будапешту, необхідно пройти по мосту через ворота, які виконані в готичному стилі. Потрапивши на територію, з лівого боку знаходиться копія романського монастиря і маленька капличка, а неподалік від них розташовано готична споруда, яке нагадує лицарську цитадель. На стінах замку Вайдахуняд висічені прекрасні барельєфи, що зображують короля Матіаша і принцесу Беатріче Арагонську, що поклала початок Ренесансу в мистецтві Угорщини. Архітектура замку Вайдахуняд дивує і захоплює своїми вишуканими формами і різними скульптурами.
Музей образотворчих мистецтв – Szépművészeti Múzeum
Музей образотворчих мистецтв – один із найголовніших художніх музеїв Будапешта, який зберігає найбільше в країні зібрання полотен відомих живописців, серед яких унікальні полотна Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Дюрера, Ель Греко, Гойї, Рубенса, Веласкеса, Родена, Моне, Мане, Сезанна. Музей розташований на Площі Героїв навпроти палацу мистецтв. Побудована в 1896 році будівля відображає елементи неокласичного архітектурного стилю.
У залах музею виставлено колекції картин, що належать різним напрямам в проміжку між XII і XVIII століттями. Також представлені скульптури різних європейських майстрів, у тому числі і Леонардо да Вінчі. Окрема частина експозиції присвячена єгипетському мистецтву, предмети якої були зібрані угорським єгиптологом Едуардом Малером в 1930-і роки. Музей образотворчих мистецтв ще називають – «Лувром Центральної Європи». Адже унікальна колекція музею, основою якої є зібрання родини герцогів Естерхазі, дає широке уявлення про розвиток європейського мистецтва з часів античності до наших днів.
Будапештський музей образотворчих мистецтв належить до найбільш значних музеїв Центральної Європи. У ньому зберігаються твори світового мистецтва від найдавніших часів до наших днів. На початку 80-х років минулого століття з цим музеєм була пов’язана гучна детективна історія: з музею було викрадено картини на суму близько 6 мільйонів доларів. Грабіжники вибрали найзначніші шедеври – серед викрадених картин опинилися полотна Рафаеля “Мадонна Естерхазі”, “Портрет юнака”, “Зупинка на відпочинок Святої родини під час втечі до Єгипту” та інші найвизначніші твори. На ноги була поставлена поліція усього світу, але грабіжники так і не були спіймані. Однак через деякий час картини були знайдені в Греції за анонімним телефонним дзвінком. Вони були залишені біля входу в монастир в зеленій валізі. Через три дні картини були доставлені в Будапешт і знову виставлені в стаціонарну експозицію, але тепер з посиленими заходами безпеки.
Церква Святого Матяша – найбільший католицький храм Будапешта
Католицький собор Святого Матяша (Mátyás-templom) – одна з найкрасивіших споруд Будапешта, будівництво якого тривало протягом двох століть. Будівля виконана в готичному стилі і настільки вражаюча, що навіть коли в 16 столітті турки захопили місто, вони не зруйнували храм, а лише замазали фрески. Церква Матьяша розташована в одному з найбільш туристичних районів Будапешта – між Рибацьким бастіоном і площею Святої Трійці. Цю пам’ятку варто відвідати заради її шикарного інтер’єру, створену великим угорським архітектором Фрідешом Шулек.
Перша церква на місці нинішньої була зведена Іштваном Святим в 1015 році і була освячена на честь Діви Марії. Храм був знищений після монгольської навали. Король Бела IV з 1250 по 1270 рік будував Будайський замок, до складу якого також входила й церква. З плином років і зміною правителів, церква розширювалася, добудовувалася, видозмінювалася і прийшла до сучасного вигляду. У 1526 році церква була розграбована і спалена турками, а залишки будівлі було перероблено в мечеть, якою вона і залишалася протягом 145 років. У 1874-1896 роках під керівництвом талановитого угорського архітектора Фрідеша Шулека церква була відтворена максимально наближено до свого оригінального готичного вигляду. У церкві коронувалися останні представники династії Габсбургів.
Рибальський бастіон в Будапешті – одне з найбільш відвідуваних місць столиці Угорщини. Комплекс розташований на кріпосному пагорбі, який увінчує велична Будайська фортеця – історична резиденція угорських королів. Архітектурний комплекс включає в себе широку галерею протяжністю 140 метрів і розташовану перед нею площу. Бастіон був збудований в 1895-1902 роках, після об’єднання Буди і Пешта, під час стрімкого розвитку міста. З галереї бастіону відкривається чудовий вид на Дунай, будівлю Угорського парламенту і район Пешта. Стосовно походження назви: у середньовічні часи на цій території розташовувався рибний ринок, і під час війни саме на рибалках лежала відповідальність щодо захисту цієї території, цей факт, надалі, послужив підставою назвати споруду Рибальський бастіон (Halászbástya).
Архітектор Фрідеш Шулек при зведенні Рибальського бастіону використовував готичний і неороманський стилі з елементами класицизму. Сім веж бастіону символізують сім вождів племен, які наприкінці IX століття об’єдналися в єдиний угорський народ і створили цілісну державу. У березні 2013 року на території Рибальського бастіону було відкрито каплицю – це відновлена середньовічна церква Св. Михайла. На терасі Рибальського бастіону працює кафе.
Найбільша будівля країни – Угорський Парламент (Országház). Будівлю Парламенту було збудовано в неоготичному стилі у період між 1884-1902 роками. Довжина споруди – 268 м, висота куполу близько 100 м. Складається з 691 приміщень. Загальна площа парламенту становить понад 18000 кв.м. Фасад споруди прикрашають статуї угорських правителів і володарів Трансильванії. Інтер’єри щедро оздоблені, мають пишний декор під Середньовіччя, зокрема, з використанням мозаїк, панно, вітражів тощо. Задум звести будівлю угорського парламенту виник відразу після об’єднання Буди та Пешту в 1873 році.
Конкурс на кращий проект виграв відомий ентузіаст неоготики Імре Штейндль. Ділянку під забудову обрали на східному березі Дунаю між двома першими постійними мостами в Будапешті – Ланцюговим Сечені та мостом Маргіт. Будівництво споруди здійснювалось у період від 1885 до 1904 року. У будівництві брали участь тисячі людей, було використано 40 мільйонів цегли та 40 кг золота. Найціннішим скарбом парламенту є Священна Корона 12 століття, яка разом з іншими королівськими реліквіями знаходиться під куполом. Корона є державним символом незалежності Угорщини. На сьогоднішній день Парламент Угорщини є одним з основних центрів громадсько-політичного життя країни. Тут працюють члени парламенту, президент країни і прем’єр-міністр.
Мостів у Будапешті через Дунай не так багато, але кожен з них заслуговує окремої уваги. Найзнаменитіший міст через Дунай – Ланцюговий міст Сечені – символ і візитна картка Будапешта. Він зображується на всіх можливих листівках, магнітах та іншій сувенірній атрибутиці. Це був найперший постійний міст через Дунай, який з’єднав два міста Буду і Пешт воєдино, а ініціатива споруди Ланцюгового мосту належала одному з видатних діячів епохи реформ в Угорщині – Іштвану Сечені (1791-1860). Довжина моста 375 метрів, надводні частини мостових укріплень мають вигляд тріумфальних арок, здіймаючись вгору на 48 метрів.
Міст був відкритий в 1849 р і на той час був одним з найбільших мостів у світі (центральний проліт становив 202 м). Пара левів на кожному з входів були додані в 1852 році. Сталева конструкція моста була повністю реконструйована і посилена в 1914 році. Під час взяття Будапешта міст був серйозно пошкоджений і потребував реконструкції, яка була завершена в 1949 році. У процесі відновлення були розширені ворота мостових опор, щоб в них могли увійти одночасно два автобуси. Таким чином, проїжджа частина моста була збільшена на 1,05 м. Міст Сечені – символ незалежності країни, адже саме на цьому мосту відбувалися масові демонстрації протестів, в результаті яких було повалено комуністичний режим, а сама Угорщина здобула свободу. В сучасну добу, Ланцюговий міст Сечені (Széchenyilánchíd) – це найромантичніше місце в Будапешті, біля якого нерідко призначаються побачення і ділові зустрічі. Дістатися сюди легко на громадському транспорті – тут зупиняється кілька маршрутних автобусів і трамваїв.
Перебуваючи в Будапешті, особливу увагу туристів привертає Будайська фортеця. Це окремий район старої Буди, архітектурний комплекс, що нагадує «місто в місті». За величними кріпосними стінами знаходяться палац і замок, якийу свій час слугував резиденцією угорських королів. Для огляду старого міста Буда краще виділити цілий день, щоб ретельно оглянути кожну будівлю, насолодитися атмосферою старої Угорщини, і, звичайно, помилуватися мальовничими краєвидами, що відкриваються з оглядових майданчиків.
Стіни древньої будови несуть сліди багатовікової історії Угорщини, яка в усі часи свого існування боролася за свою самобутність і в часи Османської імперії та в епоху австрійського правління. Незважаючи на невелику висоту пагорба, на якому розташований палац, він став важливою стратегічною точкою, ще в той час коли були катапульти, які завжди протистояли атакам ворогів. Середньовічні бастіони окільцьовують вузькі вулички, забудовані старовинними будинками, де, як і сотні років тому живуть люди зі своїми радощами і турботами. Внутрішні приміщення палацу реставровані за останнім досягненням техніки, так як тут розташовані найцінніші музейні колекції.
Замок Буда (Budavári Palota) входить до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сучасний комплекс включає в себе Рибальський бастіон з галереєю, будинок угорських вин на площі Святої Трійці, палац Шандора та інші пам’ятки. Приміщення колишнього королівського палацу тепер займають Угорська національна галерея, музей історії Будапешта і Будапештська бібліотека. Недалеко від входу в палац встановлено пам’ятник Євгену Савойському – відомому полководцю, що врятував Буду від турецького завоювання. Біля воріт фортеці встановлено обеліск, на вершині якого стоїть бронзовий птах Турул, що стискає в пазурах меч легендарного полководця Аттіли, який вважається предком угорських королів і вельми шанований в Угорщині.
У центрі міського парку Варошлігет, розташувалася, мабуть, найпопулярніша угорська купальня і найбільший в Європі бальнеологічний комплекс – купальня Сечені (Széchenyifürdő). Вдале місце розташування, вражаючий архітектурний ансамбль, унікальні лікувальні властивості термальної води, різноманітність наданих послуг – все це забезпечує купальням нескінченний потік відвідувачів у будь-яку пору року.
Сучасна купальня Сечені – це 11 купалень і 5 басейнів. Вода з джерела Святого Іштвана температурою +77 °C (найгарячіший джерело в Європі) піднімається з глибини 1240 метрів. Гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієвавода з вмістом іонів натрію, мікрокомпонентів фтору і бору рекомендована для лікування суглобів. Питні процедури рекомендовані при захворюваннях травного тракту, захворюваннях нирок та органів дихання. З 2012-го року купальня Сечені (Széchenyifürdő) є володарем угорського гран-прі і визнана найбільшим термальним комплексом Європи.
Угорщина – країна для відпочинку, здоров’я і задоволення! Це одна з небагатьох країн, де можна відпочити в будь-яку пору року. Природа неначе навмисне обдарувала Угорщину всім необхідним для того, щоб гості завжди комфортно почували себе в цій колоритній країні. Перед Вами відкривається чудова можливість познайомитися з історією і культурою самобутністю Угорщини. Ви можете нескінченно насолоджуватися чарівністю Будапешта та інших середньовічних міст Угорщини, де контрастність і багатогранність яскраво виражена в архітектурних пам’ятках і культурі цієї країни.
Здається, немає такої людини, яка, відвідавши Будапешт, не залишилася б під враженням, не вподобавши його хоча б малою частинкою своєї душі. Це місто повне пам’яток, красивих видів і цікавих місць. Саме тому його варто відвідати, адже майже кожна вулиця цього міста, кожна споруда – по істині унікальна! Будапешт – це саме те місто, яке необхідно особисто побачити і відчути. Üdvözöljük Magyarországon!
____________________________________________________________________________________________
© Igor Melika, 2013 (Budapest – Vienna), All Rights Reserved
Для багатьох туристів головною тутешньою проблемою є мовний бар’єр, адже угорська мова ні на яку іншу не подібна. Але молодь часто говорить англійською, старше покоління – німецькою (російську вони вчили у школі, але більшість миттєво забула, коли з їхньої країни зник останній радянський солдат). А ще є мова жестів і посмішка, вона завжди допоможе 🙂