Хтось скаже, що Голландія – зовсім невелика і навіть маленька країна. Може це і так, але в Нідерландах можна побачити багато дивовижного: тюльпанові поля, сирні ринки, вітряні млини, канали Амстердаму, шедеври всесвітньо відомих художників, інноваційні технології у використанні водних ресурсів, а також мільйони велосипедів.

Нідерланди – одна з держав – засновниць Європейського Союзу. Країна вирізняється стабільним політичним і економічним становищем. Про місцеву свободу й лібералізм складають легенди. Голландці не звикли в чомусь собі відмовляти. Хто міг би подумати, що рівень злочинності в цій країні – один із найнижчих у світі! Річ не в статистиці, а в менталітеті. Наприклад, селяни й жителі невеличких міст уже забули про замки в дверях – настільки нечасто ними послуговуються.

Не дивує і значний приплив емігрантів. Частково цьому сприяє влада. Придбавши нерухомість, одержите право на постійне проживання. Провівши в новій оселі три роки, можете починати клопотатися про громадянство. Порівняно з іншими провідними європейськими країнами, оподаткування від купівлі нерухомості тут менше. Якщо купуєте житло на стадії будівництва, про податок ніхто й словом не обмовиться.

Голландці дуже привітні, відкриті і доброзичливі. Майже всі говорять і розуміють на основних європейських мовах, тому порозумітися з ними не складає труднощів. У країні узаконений продаж легких наркотиків, які продаються в численних «Coffe shop», розташованих в центрі міста. В цілях безпеки не варто вступати в контакт з вуличними продавцями. Крім того, в Голландії багато захисників тварин, тому перебуваючи в країні краще не носити шуб з натурального хутра та одягу з натуральної шкіри.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі (Нідерланди) – International Criminal Court

Мадуродам (Madurodam), «Голландія в мініатюрі» – музей під відкритим небом в Гаазі

Гаага – резиденція королеви Нідерландів

Голландці називають це місто «королівським містом біля моря». У Гаазі (Den Haag, Hague) живе Королева Беатрікс, а також знаходиться ряд державних органів управління, міністерства, представництва світових організацій, дипломатичні представництва. Гаага і до сьогодні зберегла свій старовинний образ. Та разом з тим, місто дуже сучасне за рахунок розширеного будівництва. Та все ж, основна забудова відноситься до ХІХ століття, коли місто стало королівським – в новій державі Нідерланди. Ще цікавим моментом є те, що вся промисловість винесена за межі міста. Це позитивно позначається на «обличчі» міста, бо воно більш чисте і промислові споруди не псують архітектурний вигляд.

Мадуродам – музей в Гаазі, найбільша у світі збірка мініатюрних будівель, які представляють найхарактерніші об’єкти Нідерландів в масштабі 1:25 (Madurodam, Den Haag)

В наші дні Гаага є місцеперебуванням найважливіших міжнародних організацій, вона практично зливається з передмістям Схевенінген і виходить до моря. Це ще більше підсилює незвичайну чарівність міста, з одного боку сучасного, з іншого боку, старовинного і аристократичного, майже міста-саду завдяки великій кількості громадських і приватних парків, що прикрашають його. Знайомство з Гаагою залишає незабутнє враження від різноманітності та багатства її історичних пам’яток і музеїв. Одне із цікавих місць в Гаазі – Мадуродам (Madurodam) – «Голландія в мініатюрі», музей під відкритим небом.

Мадуродам – Голландія в мініатюрі

Мініатюрне місто було відкрите в 1952 році і названо іменем Джорджа Мадюро, студента юридичного факультету з Кюрасао, який боровся проти нацистських окупаційних сил, був членом голландського опору і помер в Дахау в 1945 році. Його батьки пожертвували кошти для початку проекту Мадюродам з метою, щоб виручка від Мадюродаму використовувалася на благодійні цілі, а саме студентському санаторію. У штаті парку – 35 осіб, які створюють макети і обслуговують зелені насадження.

Макети – це точні копії будівель, зменшені в 25 разів. Для озеленення використовуються дрібнолисті породи дерев. У парку їх близько пять тисяч. Парк розділений на 4 зони: в одній зібрані найбільш відомі історичні будівлі, так би мовити, “перлини” голландської архітектури, в іншій – сучасні житлові райони, в третій зоні розташувалися пляжі, парки, гавані, зоопарки та інші місця відпочинку, а в четвертій зоні – портові споруди. За мініатюрним вулицях їздять трамваї і машини, по каналах і річках ходять кораблі, літаки вирулюють на злітну смугу, і до загального руху макетів додається ще переміщення живих птахів і риб.

У Мадуродамі містяться понад 700 об’єктів, зокрема, будинки, мости, вітряки, живі дерева, а також найдовша у світі мініатюрна залізниця (Madurodam, Hague)

Палаци і канали, привабливі фасади будівель, споруди для захисту від повеней, сучасний морський порт та офісні будівлі відтворені тут з приголомшливою точністю. Більшість експонатів оснащені рухомими механічними фігурками. Наприклад, на військовій базі переміщуються фігурки танків, біля церкви проходить весільна процесія, по каналах ходять баржі, по рейках – поїзди. Частина експозицій є інтерактивними – наприклад , гоночний трек, де можна вибрати тип занесення, з яким мініатюрний автомобіль пройде поворот. Деякі експонати починають рух тільки тоді, коли один з відвідувачів опустить в монетоприймач монету в 10 центів. До таких експонатів належать маленький парк атракціонів і фабрика концерну Mars, куди заїжджає вантажівка, незабаром повертається з цукеркою в кузові.

У парку значна роль відведена зеленим насадженням. Тут, в основному, ростуть дрібнолисті чагарники і дерева, які піддаються частій стрижці і мають висоту близько 60 см, нагадуючи дерева бонсай. З парком Мадуродам пов’язано безліч захоплюючих фактів. У парку є понад сімсот макетів будівель, млинів, поїздів, автомобілів і мостів у масштабі 1:25. На сайті парку можна ознайомитися з повним списком моделей, їх описами і фотографіями. Крім того, в парку налічується близько тринадцяти тисяч виготовлених вручну фігурок людей.

Створення однієї моделі може тривати від кількох місяців до трьох років. Тривалість роботи залежить від величини об’єкту і числа деталей в ньому. Наприклад, макет амстердамського аеропорту Схіпхол виготовлявся два роки і чотири місяці. У парку Мадуродам знаходиться найдовша у світі мініатюрна залізниця. Протяжність Мадуродамской залізниці становить близько 4 км . Залізниця має чотири станції і дев’ять мостів. Кожен день по ній проїжджає 12 різних потягів, кожен з яких проїжджає до двадцяти тисяч кілометрів на рік.

«Голландія в мініатюрі» – музей Мадуродам

Парк мініатюр «Madurodam» в Гаазі, Нідерланди

Дерев’яне взуття раніше було популярне в багатьох країнах, але сьогодні мало хто зберіг традиції його виготовлення. Однак в Голландії дбайливо оберігають черевики, зроблені з дерева – кломпени. Вони на рівні з всесвітньо відомими млинами і тюльпанами стали одним з основних символів країни. І кожен турист, опинившись тут, намагається обзавестися парою цих дивакуватих черевиків. У наші дні кломпен – це продукт в основному сувенірний, розрахований на приїжджих туристів. Але є ще люди, які вірні традиціям предків, здебільшого це жителі сільської місцевості. Однак справа не тільки в історичній спадщині, насправді кломпен – вельми зручне і міцне взуття: в ньому можна сміливо ходити хоч по цвяхах, хоч по склу. Черевики швидко знімаються і одягаються, що дуже зручно, якщо ви кудись не встигаєте. Ще один плюс кломпенів: влітку в них не гаряче, а взимку не холодно, відтак ногам буде комфортно в будь-яку пору року. Ну а якщо на вулиці люті морози, то для утеплення в черевики запихають папір або солому.

Роттердам – місто-порт

Роттердам – друге за величиною місто в Нідерландах. Його назва означає «дамба на річці Роттер». Місто гарне, затишне, спокійне і акуратне – справжня Європа. При цьому – один з найбільших портів світу: щороку тут кидають якір і розвантажуються більше 30 тисяч величезних морських і майже 180 тисяч річкових суден. Під портові гудки Роттердам засинає, під скрегіт портових кранів прокидається. Голландці навіть жартують, що в Амстердамі гроші витрачають, а в Роттердамі їх заробляють. Роттердам можна назвати архітектурною столицею Нідерландів, де органічно переплелися традиція і авангард.

В центрі міста Роттердам, Нідерланди

Бойстраверсе – торгова вулиця в Роттердамі

Основний торговий район знаходиться в центрі міста, де розташувалися вулиці Lijnbaan і Hoogstraat – головні місця зосередження численних магазинів і торгових центрів. Улюблене місце відвідування всіх, хто приїжджає в Роттердам, торговий центр Alexandrium, що розмістився на площі в 44000 кв.м. – один з найбільших в Нідерландах. Кожну середу та суботу в Роттердамі відкриває свої двері Afrikaanderplein Market – місце, де можна знайти все – від суринамських овочів, голландської риби до екзотичних трав, фруктів і овочів.

Архітектурні форми Роттердаму

Beurstraverse – Shopping street in Rotterdam

Голландія – це їзда на велосипеді, а їзда на велосипеді – це Голландія. Голландці беруться за кермо як під час коротких поїздок по справах, так і під час більш тривалих поїздок. На 16 мільйонів населення країни припадає 18 мільйонів велосипедів, це означає, що в Голландії більше велосипедів, ніж людей. Звичайно, завдяки своєму плоскому рельєфу, на якому вміщується більше 18 000 миль велосипедних доріжок, Голландія є чудовим місце для їзди на велосипеді.

Роттердам – портове місто

Будівля Міжнародного кримінального суду в Гаазі

Роттердам часто стає місцем проведення найрізноманітніших культурних і спортивних заходів – в січні тут проходить кінофестиваль, в квітні стартує міжнародний марафон, влітку на фестиваль поп-музики Rotown і Exit приїжджають музиканти та їхні шанувальники, в червні проводиться фестиваль поезії, в липні – Джазовий фестиваль Північного моря, а у вересні проходить барвистий парад човнів і кораблів. Це незвичне місто, яке більше нагадує вулик. Якщо під час перебування у цьому місті вам захочеться спокою, то рушайте на міст Еразмус. Звідти ходять кораблики у Кіндердейк – парк з млинами. Їх до речі в Голандії 1180.

Гауда – голландський твердий сир з коров’ячого молока з фруктово-вершковим смаком

Носилки-коромисла для транспортування сиру (одна головка сиру важить 12-13 кг)

«Гаудландія» – сирна столиця Нідерландів

Міто Гауда – сирна столиця Нідерландів. Влітку на головній площі міста влаштовують сирні ярмарки. Сировари з навколишніх селищ привозять сюди великі головки сиру – від п’ятикілограмових до самих гігантських , вагою в 12-13 кілограмів. У Цій благодатній місцевості з соковитими пасовищами в 10-13 століттях селяни навчилися робити жирний, яскраво-жовтий сир. Перші записи, в якіх згадується сир Гауда, відносяться до 1303 року. Продавали цей сир на ринку в одному з селищ, яке в 13 столітті отримало статус міста з назвою Гауда. Звідси сир розійшовся по всій Голландії, і далі – по всьому світу. У голландців сир не просто один з найважливіших продуктів, це, можна сказати, частина національної самосвідомості. А гауда – чи не синонім сиру взагалі.

Житлові квартали Гауди оточені каналами і в основному являються пішохідною зоною

Місто Гауда – сирна столиця Голландії (Gouda, Netherlands)

Кіндердейк – найбільше зосередження старовинних вітряних млинів в Голландії (Kinderdijk, Holland)

Сказати, що голландці віддають перевагу сиру гауда – значить дуже спростити існуючий стан речей. У свій час, гауда був майже національною валютою: голландські моряки платили головками цього сиру портові податки. От і вийшло, що в Нідерландах гауда – це не менше половини всіх сирів (ще чверть – едам, а на частку, що залишилася припадають всі інші сири). Гауда буває найрізноманітнішою – молода, середньої витримки, старої і навіть дуже старої: твердою, як пармеджано, з кмином і копчена з коричневою скоринкою. Цікаво, що саме сир гауда дав назву місту, а не навпаки. Втім, якщо бути більш точним, то спочатку була річка – Гауда. А на її узбережжях знаходилися селища, де селяни робили з коров’ячого молока досить жирний і поживний темно-жовтий сир – і в кожному містечку по-своєму, за абсолютно оригінальним рецептом. В одному з таких селищ утворився великий ринок, куди звозили сири з усієї округи. Саме це містечко з ринком і перетворилося в 1272 році, за указом графа голландського та зеландські Флориса V, в місто Гауду.

Нідерланди – країна, що лежить нижче рівня моря

Половина території “Нижніх земель” лежить нижче рівня моря, в зявзку з чим історія країни являє собою літопис наполегливої боротьби людини зі стихією. Століттями невтомні голландці осушували озера і болота, будували складну мережу дамб, гребель і каналів. Сьогодні п’яту частину території Нідерландів займають польдери – землі, «відвойовані» у моря. Навсібіч канали прикрашають улюблені туристами вітряні млини. В більшості випадків їх призначення – працювати насосами, а не молоти борошно. Вітряки – справжня візитівка Нідерландів. Заради них туристи ладні долати будь-які відстані. До прикладу, дев’ятнадцять вітряків селища Кіндердейк (Kinderdijk) внесено до славнозвісного Списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Млини часто використовували не лише за безпосереднім призначенням. Нижній ярус споруди деякі сім’ї облаштовували для спалень. Про затишок і комфорт не думали.

Кіндердейк розташований на злитті двох річок – Лек і Норд, в осушених і оброблених ділянках низовин, захищених дамбами

У 1997 році комплекс вітряків в Кіндердейк був занесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Kinderdijk, Netherlands)

Млин в Нідерландах більше, ніж млин у будь-якій країні. Тут це символ батьківщини, історичний персонаж і предмет, який користується особливою повагою голландців. До того ж вода в Кіндердейк додає неповторну чарівність цьому селу. Чітко окреслені на тлі блакитного неба вітряки ефектно відображаються у квітучих з лататтям каналах. По каналах неспішно плавають човни з туристами. Над їх головами пролітають лелеки, крякають строкаті голландські качки. У повітрі пахне духмяними травами. Справжній райський куток! Відкрийте для себе мальовничу і гостинну Голландію – країну тюльпанів, смачного сиру і вітряків!

Квітучі тюльпанові поля в Голландії (Keukenhof, Lisse)

Також дивіться та читайте інші частини фоторепортажу з Голландії: ЧАСТИНА 1, ЧАСТИНА 2, ЧАСТИНА 3
____________________________________________________________________________________________

Photographer: © Igor Melika, 2014 (Netherlands, Holland)  All Rights Reserved

  • Сазін:

    Передивився всі частини, є бажання міцьне слівце сказати від захвату, але щелепа одвисла..

Залишити коментар