Країна тюльпанових полів, химерних старих вітряків і дуже смачного сиру. Тут велосипедів значно більше, ніж жителів. Водночас це місце, де не існує ні заборон, ні обмежень. Ось стереотипи, за якими ховається всім відома країна. Це крихітна європейська держава, де туристів буває більше, ніж місцевих жителів, називається Нідерланди. Або – Голландія. Тож для початку варто розібратися, як вона насправді називається.
Офіційна назва країни – Королівство Нідерландів. Однак історичне ядро монархії складають провінції Північна та Південна Голландія, де знаходяться найголовніші міста держави, тож цю назву часто переносять на всю країну. Самі ж голландці найчастіше вживають «Холланд» (Holland). Втім, країну можна називати кому як до вподоби.
Нідерланди розташовані в західній частині Середньоєвропейської рівнини. З півночі та заходу країна омивається водами Північного моря. Уздовж берегів тягнуться піщані дюни, вати, марші та розташовані польдери (осушені людиною морські території). Унікальність Нідерландів полягає в тому, що досить велику частину території країни було отримано шляхом осушення. Приблизно 50 % території, на якій проживає 60 % населення, лежить нижче рівня моря, а ще третина має висоту всього до 1 м. Сама назва країни в перекладі означає «низинні землі», що й пояснюється розташуванням країни в низовинах дельт річок.
Нідерланди – це одна з наймальовничіших держав Західної Європи з незвичайною природою, безліччю замків і стародавніх міст. Про Нідерланди сказано багато захоплених слів, однак повторювати їх не має сенсу, краще один раз приїхати сюди… для того, щоб неодноразово повертатися сюди знову і знову. Словом, зачарованих Нідерландами з кожним днем стає все більше і більше. І до цієї кількості додалася і моя персона. Навесні 2014-го мені пощастило відвідати цю дивовижну країну. Запрошую у фотомандрівку до Нідерландів! У королівство тюльпанів і вітряків, яке в буквальному розумінні розташувалося на морському дні.
Мій чотириденний європейський вікенд почався з аеропорту Дортмунд, де мене зустрів мій товариш з Німеччини. Від Дортмунду до умовного кордону з Нідерландами всього 2 години їзди автомобілем. Тож майже за мить по швидкісній автомагістралі ми дісталися Південної Голландії, впритул до берегів Північонго моря, до квіткового містечка Нордвейкерхаут (Noordwijkerhout).
Аж до кінця XIX століття ця провінція була бідним поселенням, жителі якої жили за рахунок риболовлі, сільського господарства і видобутку вапняку. У XX столітті частина місцевих прибережних дюн була знесена і на їх місці було створено квіткові поля. Вирощування квітів на продаж принесло місцевим жителям відповідний достаток. На сьогоднішній день між містами Нордвейкерхаут (Noordwijkerhout) і Ліссе (Lisse) знаходяться найбільші скупчення квіткових полів Південної Голландії. До того ж неподалік міста Ліссе розташований всесвітньо відомий «Сад Європи» – королівський парк квітів Кейкенхоф (Keukenhof). Парк Keukenhof є одним з найпопулярніших місць серед туристів, які відвідують Нідерланди. Він розташований між Амстердамом і Гаагою і відкритий всього два місяці на рік, з кінця березня до середини травня.
Парк Кейкенхоф – це море чудових весняних квітів, що розкинулося на площі 32 гектари і переливається неймовірним різноманіттям фарб. Це старовинний парк з віковими деревами і мальовничими ставками. Всю цю пишність доповнюють канали, водоспади та фонтани. Це близько сім мільйонів тюльпанів, нарцисів, гіацинтів. Це місце за кілька десятків років стало воістину самим квітковим місцем для туристів з усіх континентів. Ніде у світі ви не знайдете стільки кольорів і форм квітів зібраних в одному місці. Все це завдяки родючому грунту і ідеальному клімату з відносно великою кількістю опадів, м’якою осінню і зимою та сухою сонячною весною.
На відвідування парку квітів може піти цілий день. Гуляючи по доріжках і стежках цього найкрасивішого місця Голландії, милуючись різноманітністю яскравих фарб і вдихаючи незвичайні аромати квітів, не припиняєш дивуватися все новим і новим пейзажам, які змінюють один одного. Уздовж багатьох алей виставлені скульптури голландських і зарубіжних майстрів різних епох. Варто зауважити, що королівський парк квітів Кейкенхоф знаходиться під патронажем Королеви Нідерландів Беатрікс. У неї навіть є свій павільйон, в якому влаштовуються щорічні виставки квітів. Крім того є ще кілька критих павільйонів з квітковими експозиціями.
Історія Кейкенхоф, що в перекладі з голландського означає “Кухонний двір”, нерозривно пов’язана з ім’ям графині ван Бейрен. У XV столітті на цих землях був розташований маєток цієї дивовижної жінки. Тут вона вирощувала трави для придворної кухні. За свої короткі 36 років життя вона встигла багато чого: змінила чотирьох чоловіків, відсиділа у в’язниці, взяла участь у кількох війнах. В одному з боїв противником графині був навіть її власний чоловік. Середина XVII століття для Європи – це час «тюльпанової лихоманки» – тюльпаноманії (Tulipmania). У голландських тюльпанів, які зазнали впливу невідомого вірусу, з’явилося незвичайне забарвлення. Ціни на ринку різко стрибнули вгору. Цибулини скуповувалися за нечувані ціни. Кажуть, що в 1637 році за одну продану цибулину можна було купити цілий маєток. В цей період більшість спритних голландців заробили на «тюльпановій лихоманці» купу грошей.
Закладкою паркових угідь Кейкенхоф зайнялися ще в 1857 році. При цьому були використані класичні принципи англійського паркобудування. Ідея ж створення парку квітів з’явилася у виробників і експортерів квітів в 1949 році. Вони вирішили створити наочну експозицію для торгівлі квітами. Для цього почали вирощувати не тільки тюльпани, але й нарциси, гіацинти, японську сакуру – безліч різноколірних орнаментів. В цілому парк Кейкенхоф (Keukenhof) складається з 500 доглянутих садів, в яких вирощують не тільки безліч видів тюльпанів, а й амариліси, гортензії, гербери, антурії, бромелії, фрезії, цибулинні і горшкові квіти, а також квітучі чагарники і дерева. Тут є сотні клумб, які рясніють всіма кольорами і відтінками веселки.
Великою популярністю користуються павільйон Віллема Олександра (Willem-Alexander), присвячений тюльпанам, павільйон королеви Беатрікс, де можна насолодитися різноманітністю орхідей, і павільйон Оранж Носсау (Orange-Nassau), що використовується для виставок квітів. У парку також розташовуються три великі оранжереї. В одній із них вирощують різноманітні тюльпани, нарции і бузок, в другій – троянди, а в третій – орхідеї. В парку Кейкенхоф існують оригінальні способи оглянути парк і його околиці. Наприклад, можна замовити прогулянку по каналах на човні, під час якої ви все побачите тюльпанові поля з різних ракурсів. Більш того, парк Кейкенхоф та його різнобарвні поля можна побачити з повітря. Політ на невеликому літаку дозволить вам повною мірою оцінити масштаби і красу цієї дивовижної місцини.
Кейкенхоф (Keukenhof) – творіння не лише кращих селекціонерів і садівників. Численні клумби, галявинки, водойми і цілі поля квітів – це не стихійні насадження, а точно спроектована робота кращих ландшафтних дизайнерів. Створенням строкатих ландшафтних шедеврів займаються фахівці з усіх куточків Нідерландів. Парк особливий ще й тим, що рослини в ньому змінюють один одного таким чином, що змінюється і задум художника, змушуючи все «звучати” по-інакшому. Досягається цей ефект завдяки особливому методу висадки рослин. На місце де відцвітають рослини, висаджують вже пророслі цибулини, що розпустилися. Тому парк постійно квітне завжди виглядає по-новому. А для тих, кого парк надихнув на садівництво, або хто виявив бажання взяти з собою хоч трохи місцевих красот, відкриті спеціальні павільйони і теплиці, де можна придбати цибулини більшості вподобаних квітів… Продовження: ЧАСТИНА 2, ЧАСТИНА 3, ЧАСТИНА 4
Також дивіться та читайте інші частини фоторепортажу з Голландії: ЧАСТИНА 2, ЧАСТИНА 3, ЧАСТИНА 4
____________________________________________________________________________________________
© Igor Melika, 2014 (Keukehhof, Holland) All Rights Reserved
В публікації використані текстові матеріали з Вікіпедії та автора Дмитра Плахти
Цікаві факти про Голландію
1. Велика частина Голландії знаходиться нижче рівня моря. Найнижча точка складає 6,7 м нижче рівня моря.
2. Велосипед – найпопулярніший засіб пересування в країні, їх тут близько 16 мільйонів. Він є у кожного жителя країни. У Амстердамі кількість велосипедів перевищує кількість жителів міста.
3. У Голландії дозволяється вирощувати біля свого будинку до 5 кущів конопель для особистого споживання.
4. Голландія експортує 2/3 світових об’ємів квіткових рослин займаючи 3 місце у світі по прибутку.
5. Проституція в Голландії легалізована, і представники цієї прадавньої професії зобов’язані платити податки нарівні з іншими громадянами.
Дуже гарні весняні фотографії!
Із задоволенням подивилася і почитала. Ну і як завжди – у Ваших світлинах всі барви, нюанси і емоції загострені до відчуття фізичної присутності 🙂
Сад действительно впечатляет, в этом году планируем посетить карнавал “Blumencorso”.
Вони в такий час цвітуть? Думала в кінці квітня, початок травня. Дуже гарно! Не хочу в Париж, мрію приїхати сюди, в Голандію, як квітнуть червоні тюльпани!