Найпоширеніші асоціації, що виникають при слові Нідерланди – старовинні млини, тюльпани, сир, вулиця «червоних ліхтарів» і кумедні дерев’яні черевики. Насправді Нідерланди – набагато більше, ніж ці перераховані стереотипи. Цікаво, що будучи країною, швидше північною, ніж південною, Голландія в свідомості багатьох людей асоціюється з квітами. Незважаючи на те, що береги країни омиває холодне Північне море, а клімат такий, що навіть літо не завжди буває щедрим на сонце і тепло, квіти Голландії радують жителів країни і її гостей приголомшливими фарбами, формами і ароматами. Глибоко в століттях ховаються факти, що поклали початок цим обставинам.

Плантації тюльпанів біля парку Кейкенхоф, Нідерланди (Keukenhof, Netherlands)

Історія свідчить, що в 1599 ботанік Каролус Клузіус, австрієць за походженням, приїхав працювати в Лейденський університет. З невідомих таємничих причин він прихопив із собою колекцію тюльпанів, яку австрійський посол привіз з Туреччини. У той час цибулини квіток неземної краси вперше з’явилися на базарах Константинополя. Заїжджі гості, дивуючись дивовижній красі квітки, нарекли її дюльбендом, що в перекладі з турецької означає “тюрбан”. Поступово, крокуючи по країнах Європи, слово переросло в “тюльпан”, і назва міцно приросла до рослини.

“Tulipmania” – Keukenhof (Lisse), Zuid-Holland

Піщані грунти, характерні для Голландії, чудово підійшли для тюльпанів, самі квіти сподобалися голландцям, і почалася в країні тюльпанова лихоманка. Почали виводитися нові сорти, йшла жвава торгівля, в тому числі і рідкісними цибулинами на аукціонах. Рекорд – 6000 флоринів за цибулину Semper Augustus. У ті часи середній річний дохід жителя країни становив приблизно 150 флоринів, а важив один золотий флорин приблизно 3,5 гр. Шляхом нескладних обчислень можна встановити, що покупцеві тюльпанчик обходився в 21 кг золота!

Квітникарство виявилося досить прибутковим заняттям, поступово тюльпани, гіацинти, іриси, троянди, орхідеї інші квіти стали одним з найважливіших джерел доходу для безлічі голландців, і для економіки країни в цілому. У наші дні Нідерланди займають перше місце в світі з експорту цих квітів. У містечку Aalsmeer, що неподалік від Амстердаму, працює найбільший у світі аукціон з продажу квітів. Щодня за п’ять годин роботи аукціону тут продається і купується більше 19 мільйонів квітів і близько 2 мільйонів рослин. Відбувається це в найбільшій у світі будівлі комерційного призначення. Його площа становить близько мільйона квадратних метрів, а обладнання дозволяє демонструвати на величезних екранах товар викладений на продаж і забезпечувати зв’язок продавців з покупцями в будь-якій країні світу. Торг тут починається з найвищої ціни, яка знижується до надходження першої заявки на купівлю тієї чи іншої партії квітів.

Серед цінителів і любителів цих квітів були маршал Бірон, Рішельє, Вольтер, французький король Людовик XVIII. Цікава історія виведення тюльпанів чорного сорту. Кажуть, негри Гарлема пообіцяли окрему винагороду в 100000 гульденів золотом тому ботаніку світу, який виведе такий сорт. Експерименти тривали досить довго, і через багато років чорний тюльпан все ж зацвів. Однак у голландців така квітка не має особливої популярності, оскільки вона має досить тонке стебло, через що стає неможливою для транспортування.

Якщо ж потрапити до Голландії вам все-таки не вдається, спробуйте виростити шматочок Голландії у власному будинку. Якщо хочете отримати квіти до весни, займіться висаджуванням цибулин восени. Основне правило – глибина посадки повинна складати дві висоти цибулини, а відстань між ними 12 см. У сильні морози шар торфу або торішнього листя захистить цибулини від холоду. Голландські фермери закуповують цибулини в серпні і до вересня вони зберігаються при температурі +20 градусів, а потім починається так званий підготовчий період, що розтягується на 16-18 тижнів.

Плантації гіацинтів біля узбережжя Північного моря (Нордвейк, Нідерланди)

За технологією, цибулини спочатку поміщають у холодильну камеру, щоб створити для них “зиму”, а після цього висаджують у спеціальні піддони з осередками, наповненими або водою з добривами, або землею. Після проростання цибулини відправляються в теплиці, де незабаром перетворюються в рясніють квітучі острівці. Ну а якщо вже вам захотілося справжньої екзотики, спробуйте виростити тюльпани до Нового року. Погодьтеся, новорічна ялинка і тюльпани – вже привід для того, щоб Новий рік запам’ятався надовго. І пам’ятайте, квіти – саме та цінність життя, заради якої не варто шкодувати про зморшки, що з’явилися від посмішок.

Квіти і Нідерланди нерозривно пов’язані одне з одним. Квіти надають колорит типовому нідерландському пейзажу. Безкраї барвисті поля, довгі тонкі канави і зелені смуги трави створюють дивовижну строкату палітру. Квіти не тільки як і раніше є одним з найважливіших експортованих продуктів в Нідерландах. Щорічно квіти приваблюють численних туристів з усього світу. Найвідоміший королівський парк квітів Кейкенхоф включає в себе кілька тематичних садів: історичний, музичний, природний і японський. Історичний сад оформлений в істинно англійському стилі. Хоча він і не може похвалитися великою площею, його вигляд справляє незабутнє враження: подібно мініатюрному лісу він має водойму, порослі береги і мальовничі галявини. Картину, що відкривається людському оку, цілком можна було б прийняти за творіння природи, створену без втручання людини, проте витіюваті квіткові композиції розкривають справжнє походження тутешніх красот.

Пішохідні доріжки, яких на території парку досить багато, приведуть до численних садових композицій, які представляють собою справжні витвори мистецтва. Крім численних галявин, посипаних строкатим килимом з тюльпанів найрізноманітніших відтінків і сортів, в Кейкенхоф є три оранжереї з бузком, золотими нарцисами, трояндами, вишуканими орхідеями та іншими квітучими рослинами. Територія парку пропонує своїм відвідувачам ігрові майданчики, спеціалізований книжковий магазин і пункти прокату велосипедів.

На території парку також організовуються прогулянки на човні, які дозволяють насолодитися видом квітучих полів навколо парку. Кожні вихідні абсолютно для всіх відвідувачів, незалежно від їхнього віку, проводяться різноманітні розважальні заходи. Парк квітів Кейкенхоф (Keukenhof) відкритий для відвідування всього два місяці в році – орієнтовно з 20 березня по 20 травня. У цей період парк працює щодня з 8:00 до 19:30, включаючи святкові і вихідні дні. Найбільш сприятливий час для милування тюльпанами припадає приблизно на середину квітня, залежно від погоди. Відкрийте для себе Голландію – дивовижну квіткову країну!

Також дивіться та читайте інші частини фоторепортажу з Голландії: ЧАСТИНА 1, ЧАСТИНА 2, ЧАСТИНА 4
____________________________________________________________________________________________

Photographer: © Igor Melika, 2014 (Keukenhof, Holland)  All Rights Reserved

  • Цікаві факти про Голландію

    1. Головною причиною еміграції голландців з країни є погана погода. В силу морського клімату в країні часто йде дощ і дме холодний вітер.
    2. Багатьох домашніх тварин забезпечують спеціальним мікрочіпом, який істотно полегшує пошуки у разі, якщо тварина загубилася.
    3. У Голландії алкоголь можна вживати з 16 років.
    4. У Голландії не прийнято дарувати дорогі подарунки. Навіть на весілля, як правило, обмежуються бюджетом не більше 50 євро.
    5. Голландські чоловіки приділяють своєму волоссю значно більше уваги ніж жінки.

  • Найбільший у світі аукціон квітів “Flora Holland” у Нідерландах

Залишити коментар