Спочатку був простий казан…

Ви коли-небудь пробували справжній бограч-гуляш (Bogracs), зварений на відкритому вогнищі в спеціальному казанку!? Гуляш, з м’яким присмаком диму та пікантним відтінком мадярської паприки; диво-суп, який готується з декількох сортів м’яса, угорських спецій з додаванням магічних коренів і трав!?

Майстерність приготування їжі є однією з найдавніших галузей людської діяльності. Примітивна кулінарія, якою вона була у первісних народів, пройшла довгий і важкий шлях свого розвитку, перш ніж, нарешті, перетворилася у вишукану кулінарну майстерність. Та впродовж цієї еволюції, незмінним залишалося завжди одне – традиції, які передавалися з покоління у покоління та прадавні кулінарні секрети, завісу таємничості яких прийшов час привідкрити.

Їжа праугорських племен ____________________________________________
Бограч-гуляш

Ця історія, наскільки її можна простежити, охоплює щонайменше три тисячоліття. Бограч (Bogracs) пройшов разом із праугорським плем’ям довгий і складний шлях. Точно невідомо, що готували кочові племена у своєму похідному казані. Але ясно, що це була їжа, яку варили із припасів – відвареної, порізаної, висушеної на сонці і потовченої на порошок яловичини чи конини, а також зібраних грибів, трав і коренів. Серед останніх – кульбаба, молоді листя кропиви, м’ята, вербена, ялівець.

Угорське слово “gulya” означає стадо корів, а “gulyas” – пастух корів. Відповідно, “gulyas hus” (hus – означає мясо) або скорочено “gulyas”, перекладається як «м’ясо по-пастушому». На протязі багатьох століть пастухи варили м’ясо у своїх знаменитих “bogracs” (казанках). Звідси і походить назва страви “bogracs gulyas” – гуляш зварений у казані. Бограч-гуляш (бограч-гуйяш), по праву можна вважати закарпатською стравою, адже цей край налічує багато угорських міст і сіл, традиції куховарства яких вже давно асимілювалися з кулінарними уподобаннями закарпатців.

Відчуй смак життя! _________________________________________________

Серед високих карпатських гір та густих смерекових лісів, на затишній галявині біля річки, до неба здійнявся синій дим від ватри. Над багаттям, з дерев’яною ложкою в руках, щось чаклує людина. За мить ви станете свідками справжнього магічного обряду: за старовинним рецептом готуватиметься страва праугорських племен – БОГРАЧ-ГУЛЯШ (Bogracs). В інтернет-мережі можна знайти найрізноманітніші варіації рецептів приготування цієї страви. Але майже всі вони базуються на «основному рецепті» відомого угорського кухаря Кароя Гунделя. З часом, класична версія приготування бограч-гуляшу, взята з «Малої угорської книги кухара», зазнала деяких змін, вірніше, смакових удосконалень. Проте збереження справжнього традиційного смаку бограчу і по сьогоднішній день являється основною умовою приготування даної страви.

БОГРАЧ рецепт: на 7-8 літрів джерельної води:
Бограч-гуляш
• копчене сало (або шпондер) – 150 г
• яловичина – 0,5 кг
• телятина – 0,5 кг
• свинина – 0,5 кг
• копчені реберця – 250 г
• пікниця (копчена дом. ковбаса) – 200 г
• свиняча гомілка (рулька) – 0,7-1 кг
• цибуля ріпчаста – 300 г
• паприка (червона, мелена) – 3 ст. ложки
• картопля – 1 кг
• морква – 250 г
• перець (солодкий: зелений, червоний)
• помідори свіжі – 150 г
• часник, кмин, спеції, зелень кропу (петрушки)
• перець чилі
• червоне вино (напівсухе) – 150 г

Для «чипетке» (щипане тісто):
• мука – 300 г
• яйце – 2 шт
• сіль
____________________________________________________________________________________________

Свято наближається, столик накривається

Соковите м’ясо з сухожиллям (мякоть лопаткової частини) нарізати кубиками зі стороною 4-5 см. В казанку, на повільному вогні, розтопити дрібно порізане сало до утворення золотистих шкварок. У розтоплений жир додати дрібно порізану цибулю та присмажити її до золотавого кольору. В не занадто гарячий жир з підсмаженою цибулею всипати червону паприку (молоту) і швидко перемішати. Після цього одразу додати нарізане на кубики м’ясо, ретельно перемішати і додати трохи води. До м’ясних кубиків покласти копчені реберця, розрізану на частини голяшку (або рульку – передплечова частина) і долити воду, щоб майже всі м’ясні інгредієнти були покриті рідиною. Все це тушкувати на слабкому вогні періодично помішуючи. При необхідності потрібно доливати воду в такій кількості, щоб м’ясо постійно знаходилося в невеликому обсязі рідини протягом 2-2,5 годин.

1. В розтоплений жир додати дрібно порізану цибулю та присмажити її до золотавого кольору

1. У розтоплений жир додати дрібно порізану цибулю та присмажити її до золотавого кольору

В гарячий жир з підсмаженою цибулею всипати червону паприку і швидко перемішати

2. В гарячий жир з підсмаженою цибулею всипати червону паприку і швидко перемішати

3. В підсмажену цибулю з паприкою додати нарізане на кубики м'ясо, ретельно перемішати і додати трохи води

3. В підсмажену цибулю з паприкою додати нарізане на кубики м’ясо, ретельно перемішати і додати трохи води

4. М’ясні інгредієнти тушкувати на слабкому вогні періодично помішуючи. По мірі випаровування рідини доливати воду.

4. М’ясні інгредієнти тушкувати на слабкому вогні періодично помішуючи

5. Розрізану на частини голяшку (рульку) тушити разом з м'ясними кубиками 2-2,5 години

5. Розрізану на частини голяшку (рульку) тушкувати разом з м’ясними кубиками 2-2,5 години

6. Сухі спеції «Мagyaros», пастоподібна суміш «Gulyaskrem» та червона молота паприка

6. Сухі спеції «Мagyaros», пастоподібна суміш «Gulyaskrem» та червона молота паприка

Як тільки м’якоть голяшки (рульки) почне відділятися від кістки, голяшку виймаємо з казанку і ретельно відділяємо м’ясну частину від кістки. Після чого м’якоть голяшки ріжемо на невеликі порції і викладаємо знову в казанок. Далі, згідно рецепту, доливаємо решту води, солимо, додаємо порізану кубиками моркву, спеції, гострий перець, товчений кмин та подрібнений часник. Все це варимо ще 30 хв. Поки гуляш готується, очистити і нарізати дольками картоплю. Свіжий перець та помідори порізати кубиками. Нарізані овочі кладемо в казанок разом з порізаною на кільця домашньою ковбасою (пікниця).

Овочі: помідори, солодкий перець, зелень

Бограч-гуляш

Поки овочі варяться, готуємо «чипетке» – щипане тісто:

З борошна, яйця і солі (без води) замісити тісто. Добре його вимісити, після чого обсипаними борошном руками відщипувати від нього безформні шматочки розміром з ніготь. Чипетке викладаємо на дерев’яну дошку, щоб підсушити їх трохи на сонці та обдати гірським вітром. (Назва тіста «чипетке» походить від угорського слова «чипкедни», що означає – щипати).

Чипетке викласти на дерев’яну дошку і підсушити на свіжому повітрі

“Чипетке” викласти на дерев’яну дошку і підсушити на свіжому повітрі

Підсушені шматочки тіста варимо в киплячому гуляшу 5-7 хвилин

Підсушені шматочки тіста варимо в киплячому гуляшу 5-7 хвилин

Підсушені шматочки тіста варимо в киплячому супі. Коли тісто буде готовим (через 5-6 хв), воно спливе на поверхню. Перед тим, як зняти казанок з вогню, додаємо дрібно порізану зелень кропу та петрушки і вливаємо в бограч-гуляш келих червоного вина. І на завершення – старовинний кулінарний ритуал: як тільки казанок покине вогонь, в киплячий гуляш на кілька секунд занурюємо палаючу головешку з твердолистої або фруктової породи дерева.

Бограч-гуляш (Bogracs) подають в глибоких тарілках великими порціями (400-500 гр). Їдять страву гарячою, запиваючи прохолодним червоним вином.

Бограч-гуляш - неперевершено вишуканий смак!

Бограч-гуляш – неперевершено вишуканий смак!

вівіа

Їдять гуляш гарячим, запиваючи червоним вином.

Кухарські поради ____________________________________________________________________________

• Щоб придати бограчу більш вишуканий смак, киньте в казанок невеличку гілку ялівцю або кілька його плодів

• При смаженні цибулі додайте чайну ложку цукру-піску. Солод швидко карамелізується і придасть страві певного аромату та забарвлення

• Після того, як присмажаться сало з цибулею та червоним перцем (паприкою), в цю суміш закарпатці люблять вмочувати шматки білого хліба – так званий «мачаний хліб». Це являється символічною закускою до півдеци (50 гр. горілки), поки готується основна страва

• Свіжі помідори завжди можна замінити томатною пастою, а ще краще – консервованим лечо (перець+помідори+цибуля)

• Бограч-гуляш (Bogracs), як правило, страва пікантна за смаком. Тому будьте уважні, щоб не «переборщити» з гострим перцем. Якщо на «Бограч PARTY» є малеча, не забувайте про неї, дітям не завжди смакують гострі страви

• На продуктових ринках Закарпаття та супермаркетах Угорщини, можна придбати набір готових сухих спецій «Мagyaros» які використовуються для приготування гуляшу. Також існує напівфабрикат «Gulyaskrem» – пастоподібна суміш із помідорів, перцю та гострої/солодкої паприки. Для спрощення процесу приготування бограчу, а також для економії часу, угорські виробники пропонують альтернативу “чипетке” – сухі макаронні вироби, так звані “торгоня”.

"Мачаний" хліб - відмінна закуска до півдеци (50 гр. горілки)

“Мачаний” хліб – відмінна закуска до півдеци (50 гр.)

Спеціальне сушене тісто "чипетке"

Спеціальне сушене тісто “торгоня”

Секрет шаленої популярності бограч-гуляшу (Bogracs) ще в тому, що закарпатці готують його круглий рік на відкритому вогні незалежно від сезону:

Влітку – це справжнє гастрономічне свято на лоні природи, біля річки, у самому серці карпатських гір
Восени – в золоті падаючого листя, так і хочеться посидіти з друзями біля вогнища, та скуштувати запашного гуляшу з м’яким присмаком диму
Взимку – гаряча порція бограчу зігріє ваш організм та наповнить його калоріями. А ще додасть сили лижникам та любителям катання на санчатах
Навесні – коли зійде сніг і на лісових галявинах розцвітуть крокуси та підсніжники – час вирушати на Закарпаття. Бограч знову скликає та об’єднує друзів!

Бограч PARTY

_________________ Кулінарний туризм – тарілка, повна вражень! _________________

Любителів не тільки милуватися цим світом, але і спробувати його на смак, а простіше кажучи, прихильників кулінарного туризму, стає дедалі більше. Кулінарні туристи – це люди, які спеціально їдуть за тридев’ять земель, щоб розширити свої гастрономічні пізнання і покуштувати «заморських страв». Хтось назве це примхою і капризом. Але насправді це лише ще один спосіб отримати від життя задоволення і поєднати приємне з корисним. Крім пропозицій поласувати місцевими стравами, кулінарний туризм охопив ще один важливий напрямок: побачити своїми очима, як створюються страви, дізнатися секрети майстрів кухарської справи, перейняти майстерність, і навіть, під керівництвом національного кухаря, створити шедевр своїми руками! Подорожуючи гастрономічними маршрутами та смакуючи делікатеси карпатської кухні, Ви зможете відкрити для себе світ з іншого, «смачного», боку.

___________________Відпочиваємо та куховаримо на природі___________________

Сайт www.igormelika.com.ua запрошує туристів-гурманів на «Бограч PARTY» – кулінарний вікенд в Карпатах. Тур розрахований на 1-2 дні з ночівлею в готелі або наметовому містечку на березі річки. На лоні мальовничої гірської природи Ви матимете можливість безпосередньо взяти участь в приготуванні бограч-гуляшу (Bogracs) на відкритому вогні. Крім того, за бажанням учасників туру, можна також приготувати і продегустувати інші закарпатські страви та делікатеси: банош, страпачки, кремзлики, халасле, лоці-печенє, грибову юшку, чечевицю з грибами, паприкаш, рокот-крумплі, перкельт, керезет, баньки, скуштувати бринзу, вурду, паленку, наливки, трав’яні настоянки, домашнє вино. На справжніх романтиків чекають нічні посиденьки біля багаття з запіканням картоплі та домашніх ковбасок.
Додаткові розваги: похід в гори, риболовля, катання на конях, купання в чанах з мінеральною водою, в сезон – збирання грибів, ягід та лікарських рослин.

«Бограч PARTY» – це кулінарний відпочинок на природі та споживанням найсмачніших страв закарпатської народної кухні. Таємниці приготування страв на живому вогні, національний стиль, неповторний колорит і карпатська гостинність, змушують повертатися туриста на Закарпаття за новою порцією вражень.
Відчуй смак життя з "Бограч PARTY"

____________________________________________________________________________________________

Автор: © Ігор Меліка  All Rights Reserved

  • Супер-пост! у обране!!! 🙂
    у мене перший раз не вийшло приготувати – додав рису замість макарон, а він взяв у себе всю воду. Але з другого все було круто!
    Теж по твоєму рецепту готував, але візуалізація – це взагалі щось! огортає духмяним димом отої фруктової головешки зі стародавнього ритуалу! 🙂

  • Дуже апититна стаття! 🙂

    Ілюстрації — супер.

  • Слюнки течуть…

  • ну,….. .. ж піст зараз а ти отакео, мав би совість…., ще й на роботі.
    Навіть не знаю, що тепер робити ввечері 🙂

  • Валера:

    Дякуємо шеф повару за апетитну статтю!

  • Кузяка:

    Круто! Ото тепер на Свидовці мусиш, Ігорку, замутити нам справжній бограч, а не з вареної ковбаси:))))… я вже облизуюсь:)))

  • Всеволод Парипа:

    Тут все зроблено з Душею!
    Кожне фото, кожне слово у статті переглянув і прочитав з насолодою.
    Незабаром готуватиму страву, Б-же поможи!

  • Леонід ТІТ:

    Зашибiся:)
    Кузя, голяшку (рульку) будеш нести ти.
    Скорше б вже. Якщо не дочекаюсь, то реанiмуйте мене бограчем внутрiшньовенно.

  • Cуничка:

    Все! :))) Йду багаття розпалювати! 🙂
    Вмієш нагнати апетит! :))))

  • Вася:

    Все це дуже добре, апетитно і гарно виглядає, але надто жирно. Топлене сало і суміш різних мясив при частому вживанні зашлаковує організм холестерином і канцерогенами, які по своїй суті здоров*я не добавляють. До того ж формують здоровенне пузо. Справа смаку і вподобань, але з українським борщом ніякий гуляш не зрівняється.

  • Вася: так, це характерна страва угорської кухні. Проте вживається вона не так вже і часто 🙂 У кращому випадку – раз на тиждень, коли сім’я виїжджає на вікенд. До того ж, бограч-гуляш їдять запиваючи червоним вином – напій, що прискорює процес розщеплення жирів 😉 І останнє: я б не став порівнювати угорський бограч з українським борщем… це абсолютно різні страви!

  • Вася:

    Ігор, дякую за роз*яснення. Але тим не менш, борщ – форевер :-)))

  • Александр:

    Вася, тут ты не прав совсем. Бограч, это – совсем не борщ. Сравнивать Бограч с Борщём, всё равно, что сравнивать телятину с курятиной, к примеру. И он совсем не жирный, как кажется на первый взгляд. Я ел его и потому знаю. И очень советую тебе попробовать Бограч. Не суди по первому виду со стороны.

  • myhaylo:

    Роблю бограш гуляш в Америці. Всім ся любить, нема смачнішого нічого. В лісі, над річкою, з децою. Маю файні знимки: ФОТО 1, ФОТО 2, ФОТО 3, ФОТО 4 (Mykhaylo Zazulyak, Brooklyn, USA)

  • manyasfon:

    Звертаюся насамперед до тих, хто ще не смакував Ігоревого бограча. Всі бачили той казанок, що на банері зліва, де рецепт зі спокусливо-смачними фото..? Так от, то лише мала частинка тої смакоти, що є насправді! Уявіть собі… Берете всі ті інгридієнти, що в списку, і додаєте: цвіт черешень і груш під снігом, ранковий туман, сніг з дощем (у кого цього добра нема – згодиться сонце!), щедро додаєте низку різних вражень, головне – потужних і вам гарантовано надзвичайний, гострий смак, післясмак і купа спогадів.

  • “Галицький кореспондент” про “Бограч PARTY”: http://www.gk-press.if.ua/node/4842 (розділ “Дрібка екзотики”)

  • Гануся Вітер:

    Котрий день не можу забути про «Бограч PARTY» пана Ігора… Здається я щодня мрію про ще одну порцію бограчу, а його смак залишитсья зі мною назавжди. Зізнаюсь чесно, коли я домовлялась про проведення «Бограч PARTY» не очікувала нічого особливого, четверо друзів хотіли смачно відпочити в Карпатах. Оскільки натрапила на сайт випадково, то різні страхи та застереження так і роїлись в голові, але такого я не очікувала.
    По-перше, в пана Ігора чарівний казанок, бо хоч він і сипав туди “енну” кількість трав, хоч і “замилював” мені очі щойно зірваною гілочкою ялівцю яка скупалась в казанку та намагався пояснити його смак палаючою головешкою зануреною у бограч. Але без чаклування тут не обійшлось.
    По-друге, я не очікувала такого сервісу, чого варта тільки зварена ранкова кава з медом, а цікаві розповіді про подорожі горами приправлені домашнім вином не давали заскучати ні на хвилинку.
    І напевне найкраще ілюструють «Бограч PARTY» слова одного з учасників цього дійства, він так тихенько шепотів на вушко дружині, але бограч надав таку силу, що ці слова почули всі Карпати: “Навіщо нам та Європа… давай знову сюди приїдемо!”

    Щиро вдячні пану Ігорю за незабутнє святкування нашої річниці!
    Андрій та Гануся

  • Гануся Вітер: приємна компанія, цікаві люди, Карпатські гори – результат вдалого відпочинку! Декілька світлин з “Бограч PARTY”: ФОТО 1, ФОТО 2, ФОТО 3, ФОТО 4

  • Lyudmila Yemelyanova:

    Даний рецепт бограчу користується неабиякою славою і попитом 🙂 Сама собі заздрю, що мала нагоду спробувати його в авторському виконанні :))

  • Бограч Party на форумі “Бескид.lviv.ua”

  • Бограч PARTY до Міжнародного дня гір: ФОТОЗВІТ (Карпати, грудень, 2011)

  • НАДЯ:

    ВСІМ ПРИВІТ. ХОЧУ СКАЗАТИ, ЩО БАГАТО РАЗІВ КУШТУВАЛА БОГРАЧ, А ТОЙ ХТО НЕ ПРОБУВАВ, ТОЙ НЕ ЗНАЄ ПРО ЩО ТУТ ГОВОРЯТЬ… ВІДНОШУСЯ ДО ТИХ-хто ще не смакував Ігоревого бограча. ХОТІЛА БИ МАТИ ТАКУ НАГОДУ…

  • tvt:

    Вітаю!
    Дуже смачний бограч по-вашому рецепту. Мене також цікавить рецепт приготування ХОЛАСЛИ. Ігоре, якщо можливо, прошу, зробіть такий же фоторепортаж і про холасли. Думаю, що не один я, цього хочу.
    Буду Вам, щиро вдячний!

  • tvt: так, приготування “халасле” – ухи по-угорськи також планую розмістити на сайті. Вже зовсім скоро!

  • Дуже гарна інформація, про Бограч. Давно шукав гарний рецепт, нарешті наткнувся на ваш сайт, дуже гарно, дуже цікаво росказано, рецепт і Історія. Ніколи непробував варити, але тепер спробую в своєму Казанчику. Дуже гарно дякую вам, за такий сай, продовжайте дальше викладати Закарпатські рецепти, дуже приємно мені, бо виіхав маленьким із своіх чудових Карпат, але хочу навчитись наші різні Закарпатські страви, щоб передати своім дітям, ще раз Дякую.

  • Іван Родін:

    Спробували перший раз – пішло по 2 порції на особу. Готували вдруге – уже знали, що норма від 2 тарілок на особу. Страва дуже смача, і сподобалася на сході України. Велика подяка пану Меліка за гарну подачу рецепту та фото. Донецька обл. Святогірськ.

  • Татьяна:

    Пожалуйста, если Вы ездите по закарпатским фестивалям и так их интересно освещаете, то напишите информацию о том, когда будет Фестиваль кукурузы в 2012 году или уже был? И вообще. Какие и Где еще будут фестивали и праздники “День села”, “День города”, “Храмовый, престольный праздник” проводииться в Закарпаттье в августе, сентябре, октябре 2012 года и т.д. Очень хочется посетить их! С уважением, Ковальчук Таня

  • Jeno:

    Вітання автору цього ЧУДА! На перший погляд усе смачно, буду пробувати Ваш рецепт, але не зрозуміло цього ритуалу: “І на завершення – старовинний кулінарний ритуал: як тільки казанок покине вогонь, в киплячий гуляш на кілька секунд занурюємо палаючу головешку з твердолистої або фруктової породи дерева.” розясніть будь-ласка детальніше. Дякую.

    Привіт із Сонячного Закарпаття.

  • Jeno: беремо суху товсту гілку фруктового дерева і приблизно 1/3 її частини розпалюємо у ватрі. Після того, як дерево ретельно обгорить, палаючу головешку занурюємо в казанок

  • 13 жовтня 2012 року в селі Мужієво, що на Берегівщині, відбувся третій гастрономічний фестиваль-ярмарок “Золотий гуляш 2012″

  • Александр Катрич:

    Пожалуй самый правильный рецепт. Я сам из Львова, но часто бываю в Ужгороде, Тячево, где бограч готовят просто мастерски, но даже местные гурманы признали этот вариант, как один из лучших. Главное не экономить на количестве и качестве продуктов. В качестве овощного наполнения использую еще фасоль и корни сельдерея и петрушки. Очень вкусно. Жаль во Львове нет в продаже «Мagyaros» и «Gulyaskrem». Использую «Kucharek», но подозреваю, что это совсем не то. Подскажите, кто знает, о других доступных добавках. Спасибо Игорю за прекрасное блюдо.

  • Алла Рогова:

    Були в Мукачеві пробували бограч, в захваті. Сподобалось.

  • Tibor:

    Супер!!! Рецепт дуже вдалий! Для себе почерпнув багато цікавого, особливо про мачаний хліб 😉

  • Максим:

    Ребята, пробовал готовить. Все получилось, класс. Очень вкусно ! Осторожно с перцем.
    Зашел на сайт вспомнить рецепт буду готовить второй раз. Хочу попробовать вообще без перца Чили

  • Дядя Гоша:

    Очень редкое фото с правильным цветом БОГРАЧА. Молодец!!! Видимо правильные приправы дают правильный цвет.

  • 28-29 жовтня 2013 року на території еко-курорту “Ізки”,відбувся найсмачніший кулінарний тур Закарпаття – “Бограч PARTY”, в якому прийняло участь 36 туристів зі Львова. Тепла осіння погода і приємна компанія слугували запорукою гарного настрою на чудового відпочинку! ФОТО 1 ФОТО 2 ФОТО 3

  • Simon:

    Друзі, бограч це дуже классно.
    Але в ці “Ізки” ні в якому разі не їдьте, сервіс нульовий, ніяка інфраструктура. Пішли їсти в колибу м’яса – так шашлик виявився нагіршим, що я колись коштував.
    Власники цього “курорту” напевно навіть не знають як люди мають відпочивати. Може за 4 роки щось змінилося…але навряд чи…судячи з їхньої реклами….

  • Вот це я розумію – Файной їдіння

  • Наталья:

    Большое, огромное мерси за рецепт!!! Божественное блюдо…..

  • Пламен:

    Привет от Болгария!! Супер е, и се нрави на всички. Браво!

  • Sarolta Csizmár:

    Отримую велике задоволення від ваших фотографій! Опис та фото приготування бограч гуляшу оцінюю на всі 12***** балів. Бажаю Вам успхів і фотографуйте чим більше на радість людям 🙂

  • Володимир:

    Доброго вечора, народ!
    Порада:
    1. потопивши сало витягніть його – лишній обгоріший інградієнт
    2. Кинувши кубики м’яса, не заливайте зразу водою, а трохи підсмажти, щоб трохи присмажилось (автор про це забув нагадати), а вже потім голяшка, копчені ребра, тощо…

    P.S. Починаючи їсти бограч, подивіться на оточуючих, які його їдять вперше – св’ято душі 🙂 І ще один штрих – бограч повинен бути гострим і гарячим і їдять його довго запиваючи сухим або напівсухим вином. Смачного!

  • Олександр:

    Споживати боргач треба не з вином, а з Пивом, і, до нього обов’язково, додати грам 150… або, хто скільки вмістить гарної пленки, або самогоночки. Бо гостроту його інакше не погасити 😉

  • Тарас:

    Шановні відвідувачі сайту! Колись давно, років 7 назад, я натрапив на цей рецепт бограчу. Завжди хотілось приготувати його самому і обов‘язково щоб було смачно! Так от, скажу вам, що якщо ви зварите бограч саме за цим рецептом, то він буде найкращим! Ні в одному ресторані, ні в одній колибі вам не подадуть такий смачний бограч, як цей. Всім смачного!!!

  • Alex Kucher:

    Добридень, панове! Дивуюсь чому тут тааак мало коментарів?! Сподіваюсь, переглядів і тих, хто не полінувався втілити рецепт у життя, більше! Рецепт чудовий, класика!)) Готуйте, смакуйте, дивуйте рідних! Усім раджу! Смачного!

Залишити коментар