Ви коли-небудь пробували справжній гуляш, зварений на відкритому вогнищі в спеціальному казанку!? Гуляш, з м’яким присмаком диму та пікантним відтінком мадярської паприки; диво-суп, який готується з декількох сортів м’яса, угорських спецій з додаванням магічних коренів і трав!? Можливо і пробували, але не факт, що такий смачний, як на закарпатському фестивалі «Золотий гуляш» в Мужієві! Тож не втрачайте нагоду, спробувати навіть не один, а декілька видів гуляшу, приготовлених за старовинними рецептами та заодно продегустувати смачне домашнє вино!
Кожного року в середині жовтня у селі Мужієво, що на Берегівщині (Закарпаття) на фестивалі «Золотий гуляш» мужіївці демонструють свою кулінарну майстерність та гостинність. Назва фестивалю символічна, вважає більшість, адже село знаходиться неподалік першого в Україні золоторудника. Однак місцеві кулінари стверджують, що назву дали із-за яскраво-золотистого відтінку гуляша.
В угорській кухні гуляш – традиційна страва. І тому, щоби спробувати на смак угорські страви – туристи прямують на Закарпаття з усіх куточків України, Росії та Угорщини. Найпопулярніший вид гуляша – це знаменитий «бограч гуляш». Угорське слово “gulya” означає стадо корів, а “gulyas” – пастух корів. Відповідно, “gulyas hus” (hus – означає мясо) або скорочено “gulyas”, перекладається як «м’ясо по-пастушому». На протязі багатьох століть пастухи варили м’ясо у своїх знаменитих “bogracs” (казанках). Звідси і походить назва страви “bogracs gulyas” – гуляш зварений у казані. Бограч-гуляш (бограч-гуйяш), по праву можна вважати закарпатською стравою, адже цей край налічує багато угорських міст і сіл, традиції куховарства яких вже давно асимілювалися з кулінарними уподобаннями закарпатців.
На фестивалі «Золотий гуляш» гості свята мали можливість побачити процес приготування та відчути смак традиційного угорського гуляша, а також поласувати різноманітними стравами та випічкою господинь, продегустувати кращі вина від місцевих виноробів. Народні ж умільці демонстрували гостям фестивалю своє мистецтво – на очах у публіки робили діжки, гнули обручі. На святі можна було купити також багато виробів ручної роботи – зокрема гостям пропонувалися ляльки-мотанки, плетені сувеніри з листя кукурудзи. Не лише розвеселити і нагодувати гостей ставили собі за мету організатори фестивалю. Головне, кажуть, зберегти самобутні місцеві традиції, з-поміж яких і кулінарні.
Любителів не тільки милуватися цим світом, але і спробувати його на смак, а простіше кажучи, прихильників кулінарного туризму, стає дедалі більше. Кулінарні туристи – це люди, які спеціально їдуть за тридев’ять земель, щоб розширити свої гастрономічні пізнання і покуштувати «заморських страв». Хтось назве це примхою і капризом. Але насправді це лише ще один спосіб отримати від життя задоволення і поєднати приємне з корисним. Крім пропозицій поласувати місцевими стравами, кулінарний туризм охопив ще один важливий напрямок: побачити своїми очима, як створюються страви, дізнатися секрети майстрів кухарської справи та перейняти досвід і майстерність приготування страв! Подорожуючи гастрономічними маршрутами та смакуючи делікатеси карпатської кухні, Ви зможете відкрити для себе світ з іншого, «смачного», боку. Таємниці приготування страв на живому вогні, національний стиль, неповторний колорит і карпатська гостинність, змушують повертатися туриста на Закарпаття за новою порцією вражень.
____________________________________________________________________________________________
© Ігор Меліка, 2012
БОМБА !!!
Мы уже давно знакомы с вашим ТВОРЧЕСТВОМ! Я восхищаюсь Вашим талантом! Спасибо за очередную порцию приятных и “вкусных” эмоций. В офисе (при присмотре) реально пахло костром, гуляшом и шашлыком… Мы хотим к вам… С радостью будем ждать следующих репортажей от Вас.
Дуже дякую за фоторепортаж. Все супер. Ти молодець!
Были в Мужиево за день до фестиваля. Видели, как готовили сцену, столики для торговли. Но нигде не смогли осановиться на ночь… Спасибо фоторепортажу! Увидели, что мы пропустили!…
Доброго дня! Не підскажете хто являється організаторами фестивалю Золотий Гуляш?