Там, де вітер розгулює по лісистим Карпатським горам, а гірські потічки насичують землю, розкинулась найгарніша і сонячна полонина – Боржава. Так склалося географічно, що Полонина Боржава знаходиться від моєї хати відносно недалеко – 1 год. 20 хв. електричкою до з/д зупинки Воловець. А погожим сонячним днем, якщо вийти в огород, Боржава, зі своєю найвищою вершиною Стій (1681 м) – як на долоні. Тому мандрівки цим гірським хребтом для мене, явище часте.
За останні роки багатоденних походів Карпатами, подорожувати матрацником не доводилось майже жодного разу. Та цього літа я порушив всі правила та канони. Зібравши докупи своїх «близьких» і «далеких» друзів з Косова і Бахчисараю, ми відправились у дводенну подорож-екскурсію Боржавським хребтом.
26 серпня, Міжгірщина, село Пилипець. Класичним маршрутом, через водоспад Шипіт, вирушаємо до Боржавських полонин. Трохи вище водоспаду, серед лісу, є величезна галявина, на якій, зазвичай, туристи влаштовують таборування та проводять різного роду фести. Це ідеальне місце для ночівлі. У будні, туристів тут значно менше ніж у вихідні. Тому на галявині панували тиша і спокій. Розкладаємо намети, залишаючись майже наодинці з дикою природою.
Аж незвично якось: ніхто нікуди не поспішає, фотокамери лежать собі осторонь, нікого не цікавить навіть захід сонця. От, життя матрацне! На вогні вариться бограч-гуляш з поросячих лапок, у ватрі бараболя печеться, на столику-пеньку полонинські делікатеси – афини, ґоґодзи, різнотрав’я для чаю… Годі й бажати кращого!
До пізньої ночі сиділося біля ватри. Тепло вогню не відпускало і навіть проганяло сон, який нас переміг лише з другими півнями.
Ранок. Ще темно. У повітрі тепло, але небо похмуре. Найзавзятіші вирішують піднятися на сідловину між Гембою та Великим Верхом, з надією зустріти сонце. За межами лісу, вже перед виходом на хребет, оторопіли від побаченого: у темряві, просто на стежці, обійнявши свої відра, спали люди. Це «мисливці» за афинами. Закутавшись у светри та куфайки, вони лежали на холодній землі, без всяких там карематів чи спальників, в очікуванні світанку. Від побаченого, мурашки по тілу забігали. Давно казав: цим людям потрібно ставити пам’ятник!
Схід сонця нам так і не вдалося побачити. Проте мужні люди з відрами та кошиками, запам’ятаються надовго. Небесне світило виглянуло із-за хмар лише близько обіду. Неспішно снідаємо, збираємо намети, пакуємо малечу і – в гори. Сьогодні нам треба пройти близько 6 км. А так як наш похід вважався «матрацним», то 1/3 маршруту нам допоміг подолати крісельний підйомник, що розташований на схилі гори Гемба – 1491 м над р.м.
Красота – поважно набираєш висоту, рюкзак з тобою поруч, у кріслі, навколо вражаючі пейзажі, якими є можливість неспішно насолоджуватись. Мда-а-а… До такого і звикнути легко можна. Тьфу, тьфу, тьфу, я ж «правильний» турист і ця мандрівка – виключення.
Після підйомника, до вершини Гемби залишалося пройти буквально 1 км. Та різкий підйом уверх швидко виснажує організм, особливо дитячий. На висоті 1491 м. бешкетував вітер. Довелося літню одежу терміново змінювати на осінньо-зимову. З Гемби, наш шлях лежав через Великий Верх до Плаю. Довго не затримуємось і вирушаємо второваною стежкою до відмітки 1598 м над р.м.
Піднявшись на вершину Великого Верху, нас накриває велетенських розмірів чорна хмара. Вітер почував себе тут справжнім господарем. Навіть встояти, місцями, здавалося неможливим.
За декілька хвилин льодяний вітер проганяє нас з вершини. Спускаючись до Плаю, находу вишукуємо затишне місце для обіднього столу.
По дорозі з Великого Верху, вітер дув з такою силою, що малечу піднімало у повітря. Для них це було як забавка – гра у аеродинамічну трубу. Остаточно вітер стих лише на траверсній стежці під Плаєм. Находу ми ще встигли поласувати афинами та ґоґоцами. Адже саме тут, знаходяться найбільші плантації Боржавських ягідних «полів».
У сутінках, близько восьмої години вечора, приймаємо рішення ночувати неподалік старої сироварні, зовсім поруч з вівчарською новозбудованою колибою. Тут є вода, дрова, та й вітер дошкуляє менше.
Ближче до ночі, вітер знову завітав у гості. Небосхилом інтенсивно пересувалися хмари. Час від часу із них виглядав повний місяць висвітлюючи Боржавські схили своїм холодним місячним сяйвом. Небо рясно було всипане зірками, що мерехкотіли малесенькими ліхтариками у далекій темній безодні. Ми сиділи біля вогню смакуючи настоянку на карпатських травах. Справжня романтика!
Вранці нас розбудив той самий вітер, який від вчорашнього дня вже встиг усім набриднути. Прощаючись з Боржавою пакуємо намети і лісовозною дорогою спускаємося у Воловець.
Матрацний похід, якщо можна так його назвати, видався на славу. Навіть тимчасові погодні примхи не завадили нам провести відпочинок весело та цікаво. Особливо вразили своєю витривалістю дітки – Ігорьочки (10 і 6 років), які без особливих зусиль пройшли більше ніж 15 км карпатськими стежками з маленькими рюкзаками на плечах. Отже, росте гідна зміна!
Кажуть, якщо людина почула клич гір, вона буде повертатися до них знову й знову, і цього кличу їй уже не позбутися, як би вона цього не прагнула. Бо немає в світі нічого більш досконалого ніж гори! Сюди хочеться повертатися знову і знову, щоб отримати неусвідомлене задоволення, силу та енергію, яку випромінюють ці дивовижно величні гори!
____________________________________________________________________________________________
Фото: Ігор Меліка, Максим Гайдученко, Роман Печижак © 2010
третя зправа зверху дуже гарна! :))
як завжди – цікавий фотозвіт, Ігоре!!! а мені сподобалась ота нічна з сироварнею;)
з задоволенням знов поринув в Боржавскі враження. Дякую!!!! Навіть почув запах та смак смачнючого бограча. А меньшому Ігорьку ще п’ять:)
Макс Гайдученко: “А меньшому Ігорьку ще п’ять” – після цього походу можна спокійно вважати, що він подорослішав на один рік 😉
10 і 5… як мої 🙂 цього літа точно потягну обох у гори! 🙂
http://igormelika.com.ua/wp-content/uploads/2010/09/Igor-Melika-Borzhava-26-27.08.10.-9.jpg – це саме та твоя фотка, що остаточно мене переконала, що на боржаві обов,язково потрібно побувати 😉
Скажіть, будь ласка, Ви фотографуєте з поляризаційним фільтром?
Ростик: так, не часто, але користуюся поляриком. Особливо коли яскраве денне світло.
Приклади:
http://igormelika.com.ua/wp-content/uploads/2010/09/Igor-Melika-Borzhava-26-27.08.10.-11.jpg
http://igormelika.com.ua/wp-content/gallery/pejzazh/red-horse-magic-sky.jpg
http://igormelika.com.ua/wp-content/gallery/pejzazh/polonina-borzhava.jpg
http://igormelika.com.ua/wp-content/gallery/pejzazh/sozercat-2.jpg
http://igormelika.com.ua/wp-content/gallery/stezhkami-karpat/kl9.jpg