Навесні 2011-го року я вперше відвідав одну з найвищих вершин Буковинських Карпат – г. Томнатик (1565 м над р.м.). Гора насамперед приваблює до себе туристів, через розміщення на ній колишнього військового обєкту – «РЛС Памір». Крім того, ніщо так не спокушає мандрівників, як невідомість, як гори, в яких ще не бував… Відтак у травні 2011-го було організовано цілу дослідницьку експедицію, метою якої було насамперед якнайбільше дізнатися інформації про життя-буття та функціонування РЛС, яка у пострадянський період була секретним військовим обєктом. Детальніше про це дослідження можна прочитати тут, в мої авторській публікації: «Памір» – Terra Incognita Буковинських Карпат».

Тільки через вісім років я знову повернувся сюди – віддалений закуток Буковини, самий край Українських Карпат, але вже з іншою метою та компанією мандрівників. Цього разу це був вражаючий туристично-гастрономічний тур у колі однодумців, збирання грибів, ягід, різнотравя та неквапливий відпочинок на лоні дикої природи. За останні вісім років тут, в горах, нічого суттєво не змінилося: вівчарі і далі живуть своїм звичним полонинським життям, а мовчазні білі кулі вкотре нагадують про непросте і суворе минуле колишніх військовозобов’язаних, які жили колись тут, на висоті більше ніж 1500 метрів…

РЛС Памір

Сучавський водоспад

Не дивлячись на те, що за останні роки «РЛС Памір» поступово перетворилася на притулок від негоди для овець і туристів, тут на вершині гори Томнатик, періодично проводятся різні заходи. Зокрема туристичний фестиваль «Памір FEST», де присутня «жива» музика, нічна дискотека, ярмарок, буковинська кухня, інтелектуально-розважальні ігри та багато іншого. В цілому, спектр видів туризму, які можна було б успішно розвивати в регіоні Українських Карпат, дуже широкий. Справа стоїть насамперед за інвестиціями і зваженою рекламною політикою.

Якщо ж бути лаконічним, то похід насамперед запамятався теплим дощиком, найсмачнішими лисичками, запашною вурдою, суницями-чорницями, а ще посидеьками біля багаття із душевними балачками під неосяжним зоряним небом. Словами все це не передати, можливо хоч перегляд світлин дасть глядачеві відчути феєричну атмосферу карпатського літа!

Полонина Семенчук

Вівчарська колиба на пол. Семенчук

Залишки РЛС “Памір” на вершині гори Томнатик

Захисні радіопрозорі куполи для антен

____________________________________________________________________________________________

Фото: © Ігор Меліка, липень 2019 (Буковинські Карпати, РЛС Памір)

  • Нечуй-вiтер – это арника?
    Так можно назвать игру в кроссминтон, которая не боится ветра да 5 м/с

  • Юрий: Нечуй-вiтер – это Pilosella aurantiaca

  • Юра Петлёваный:

    Я здесь служил 1991 – 1993 год. Сослуживцы откликнитесь

  • Аркадій Кирилюк:

    Служил 1991-1993
    Номер телефона 0674531382
    Юра Петлёваный отзовись

Залишити коментар