Журнал «Унікум» – це нагода розповісти про Закарпаття, про неповторні гори, природу і клімат, унікальні місця, цікаву історію і талановитих людей. Звісно, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Або ж раз почути і приїхати побачити. І Ви неодмінно повернетесь сюди, бо Закарпаття буде манити Вас знову і знову. Журнал «Унікум» насичений публікаціями на різні теми та цікавинки краю. «На гірське полювання… за гарними кадрами!» – так називається моя чергова стаття на тему фототуризму, яка потрапила в третій номер видання «Унікум» №3, 2014. Відкрийте для себе унікальне Закарпаття!
На гірське полювання… за гарними кадрами! Фотопоходи в Карпатах
У захопливу подорож до незвіданого світу мальовничих гір уже кілька років запрошує своїх колег і любителів активного гірського відпочинку відомий закарпатський фотограф, фотохудожник та мандрівник Ігор Меліка. «Коли десять років тому я придбав свій перший цифровий фотоапарат, одразу виникло питання: що й де фотографувати? До нестями закоханий у свій рідний край, свій пейзажний дивосвіт, я подався шукати в карпатські гори. Так згодом з’явився авторський проект «Подорожуємо та фотографуємо разом», який об’єднав однодумців з цілої України та ближнього зарубіжжя».
Першочергове завдання фототурпоходу – створити сприятливі умови для фотографічної зйомки. Тому всі маршрути ретельно плануються й підлаштовуються під режим дня фотографів і заздалегідь вивчаються та перевіряються організаторами туру. Крім фотографів, у такому поході можуть брати участь і звичайні туристи, прихильники активного відпочинку, шанувальники гірської природи. Особлива атмосфера проживання у наметах посеред дикої природи, приготування їжі на вогнищі та спілкування у колі однодумців, запевняє організатор, гарантують учасникам походу неперевершені враження.
«Дивовижна магія вершин проявляється через їх гірську природу, – пояснює Ігор Меліка. – Думаю, кожен, хто випробував її на собі, підтвердить, що в горах і трава зеленіша, і сонце яскравіше, і фарби більш насичені. Ця магія життя така ж потужна, як і самі вершини. І все-таки справа не тільки в горах. Коли одного старого альпініста запитали, навіщо він ходив у гори, той відповів: «У горах я шукав людину. Шукав і знаходив». Ми шукаємо справжніх людей і справжню, живу природу. Шукаємо справжнє життя і те, що зможе нас зробити самими собою. Ми піднімаємося і піднімаємося, вище хмар, вище наших дріб’язкових турбот і клопотів. Вище й вище. Ми сходимо на вершини, але не заспокоюємося на цьому, навіть до кінця не усвідомлюючи, що ж ми шукаємо насправді. Можливо, для цього не потрібні фізичні вершини, але обов’язково необхідна мета, до якої можна було б здійснити сходження. І спасибі Горам за те, що вони дають нам таку можливість!»
Як правило, заздалегідь запланований гірський шлях удається пройти повністю. Однак, бувають ситуації, коли керівник групи змушений змінити маршрут. Адже й у фототурах, як і в будь-яких мандрівках у гори, присутній елемент екстремальності, який виявляє себе більшою чи меншою мірою. Головний чинник екстриму в наших Карпатах – погода. Складні метеоумови, штормові попередження можуть часом стати приводом для скорочення або зміни маршруту. «Погода в горах дуже непередбачувана і мінлива, – каже пан Ігор. – У гірських походах нерідко доводиться потрапляти в екстремальні умови: сніг або град серед літа, хуртовини наприкінці весни, грози, осінні зливи, штормові вітри. Тому в останні дні перед походом необхідно ретельно моніторити прогнози синоптиків, хоч це не гарантує того, що ви не станете заручником непередбачуваної та примхливої гірської погоди».
Саме тому, вважає пан Ігор, для успішної мандрівки дуже важливою є психологічна підготовка подорожніх. «Перед тим, як вирушати у гори, слід пам’ятати: кожен, хто бере участь в поході, несе персональну відповідальність за особистий моральний і фізичний стан. Перш ніж відправитися в похід, необхідно реально і серйозно оцінювати свої можливості. Ваш стан здоров’я або психологічний настрій не повинні бути перешкодою ні особисто для вас, ні для інших учасників подорожі», – зауважує фотограф-мандрівник.
Кажуть, якщо людина почула клич гір, вона буде повертатися до них знову й знову, і цього кличу їй уже не позбутися, хай би як вона цього прагнула. Бо немає в світі нічого більш досконалого за гори! Вони були до появи людини і будуть після неї, незмінні у своїй холодній величі, непідступні стражі вічності… Детальніше про захопливі та мальовничі мандрівки Ігора Меліки можна дізнатися на авторському сайті www.igormelika.com.ua
N.B. Повну веб-версію журналу “Унікум” дивіться та читатйе на сторінках ділового Закарпаття.
____________________________________________________________________________________________
Журнал “Унікум” – унікальне Закарпаття (№3), Фото: © Ігор Меліка, 2014
Так тримати!
Чудовий сайт! Знамениті фотоколекції і прецікаві розділи! Дуже тішуся, що зробив для себе це відкриття, яким обов’язково поділюся з друзями! Респект п. Ігореві! Слава Україні!
Спасибо Вам от всего сердца за подаренную радость и свет! Ваш сайт – это настоящий подарок и праздник для глаза, души и разума! Вы замечательный человек и все то, к чему Вы подходите, становится добрее, светлее и ближе. Это очень редкое качество в наше время. Музыка, фотографии и путешествия – это фантастическое соединение творчества от звуков до изображений. В каждом Вашем снимке мне слышится музыка и дыхание вечности. Вы не только предоставляете фотографию, а еще и даете возможность действительно посетить место действия и ощутить весь дух природы.
Только через Ваш взгляд и душевное отношение можно было так глубоко и правдиво изучить природу нашей страны. Даже те люди, которые не могут совершить поход в горы или на морской берег по причине здоровья, – они путешествуют вместе с Вами. В такие тяжелые и полные боли времена для нашей страны, Вы продолжаете дарить радость и напоминать о главном, о всем том, что подарил нам Бог. Когда смотришь на Ваши работы и читаешь отчеты и рассказы, понимаешь, что лечишься душой и сердцем. Спасибо Вам, что Вы есть!