Вам доводилось коли-небудь дегустувати справжні полонинські ласощі – бринзу, будз або вурду? Кому пощастило бодай раз скуштувати цей унікальний концентрат карпатського дару природи, ніколи не забуде ніжний присмак полонинських делікатесів приправлених запахом ватри, прянощами трав та смерекового лісу.

Полонинський сир по-домашньому

Особливо смакує солодкувата вурда, яку роблять вівчарі з молока, що залишається в казані після приготування бринзи. Та що робити, коли закортіло поласувати таким делікатесом, а поблизу ні вівчарів, ні казана, та й полонини десь височенно в горах..?! Єдиний спосіб – приготувати аналогічний продукт в домашніх умовах з інгредієнтів, доступних майже кожній господині. Про цілющі властивості сиру напевно відомо всім: у ньому міститься 20-25% білка, 30% жиру, амінокислоти, фосфор, кальцій, вітамін А, вітаміни групи В та інші корисні речовини. І хоча на сьогоднішній день прилавки магазинів приваблюють розмаїттям різновидів цього продукту, домашній сир найбільш поживний і корисний, та й смакує він по-особливому, бо ж готується власноруч!

Полонинський сир по-домашньому

Для приготування сиру, що по консистенції та смаковим властивостям максимально нагадуватиме полонинську вурду, нам знадобиться:

1 літр свіжого коров’ячого молока
1 літр кефіру (самосквашеного з молока)
2 яйця
1 ст. ложка солі

В охолоджений кефір вбиваємо яйця і ретельно вимішуємо (збиваємо) до отримання однорідної маси. В окремій посудині ставимо на вогонь молоко. Як тільки воно почне закипати, додаємо сіль. Не доводячи молоко до повного кипіння, тоненькою цівкою вливаємо до нього суміш з кефіру та яєць. Далі, на мінімальному вогні доводимо кефірно-молочний «коктейль» до кипіння і варимо ще 10-15 хв. час від часу злегка помішуючи шумовкою. Коли в каструлі утвориться щільний згусток, схожий на творог, знімаємо каструлю з вогню й відкидуємо утворену масу на друшляк, застелений двома шарами марлі. Коли сироватка частково зцідиться, сирну масу загортаємо у мар­лю, зав’язуємо її і підвішуємо для стікання, або ж, викладаємо між двома чистими обробни­ми дошками, після чого придавлюємо каменем (пресом). Коли вся сироватка витече, сир можна вважати готовим. Готовий продукт можна зберігати при температурі +3°C від двох до трьох діб.

Народження сиру

Народження сиру

"Полонинський" сир по-домашньому

“Полонинський” сир по-домашньому

Вихід готового продукту (згідно рецепту): 250-300 гр. мякого, ніжного сиру, схожого за консистенцією та смаковими властивостями на полонинську вурду. Звичайно, порівнювати смак справжньої вурди з сиром домашнього приготування, ніхто не збирається. Проте майже круглорічно у Вас є унікальна можливість приготувати цей карпатський смаколик в домашніх умовах.

На замітку: ні в якому разі не намагайтеся приготувати сир з магазинного біо-кефіру чи пастеризованого молока. По-перше, вихід готової продукції може бути вдвічі меншим, а по-друге, згортання сиру може і взагалі не відбутися. Для приготування «полонинського» сиру молоко повинно бути свіжоздоєне, а кефір самоскавшеним (з солодкого молока).

І ще, не забудьте обов’язково пригостити «полонинським» делікатесом своїх друзів, під чарчину духмяної трав’яної настоянки. А коли в міжсезоння вівчарські стаї пустуватимуть, а полонини вкриються білим снігом, в цей час, Ваш дім буде наповнений пахощами ніжного, м’якого сиру, що нагадуватиме про тепле літо, далекі гори та смарагдові полонини.

____________________________________________________________________________________________

Автор: Ігор Меліка © Фото автора

  • Артур:

    Рецепт попробую через дві причини: 1. Рецепт дуже дуже простий. 2. Людина, яка його надала, має такий заряд енергії, що сир обов’язково вийде

  • Alena:

    Мабуть, спробую з органічного молока й органічного кефіру (він на кисляк схожий). Може, вийде. Бо знайти непастеризоване молоко в магазинах нереально.
    Ігорку, цікаво, з козячого молока можна приготувати сир у такий самий спосіб?

  • Олег:

    Буду делать на выходных, единственное, как по мне, это много соли, но это не проблема, лучше меньше положить, чем пересолить

Залишити коментар