Перші вісники весни

Навесні, коли вже земля розбуджена від зимового сну, на узліссях та схилах Карпат можна побачити таку картину: ніби клаптики блакитного весняного неба впали на землю і синіють серед голого віття лісових дерев та сухої трави. Це вступає у свій весняний танок цвітіння тендітний шафран – крокус. В цю мить здається, що одне небо над головою, а друге під ногами. Подекуди поверхня лісового грунту аж променіє ніжною лазуровою синявою. Квітки крокусу фіолетово-сині, з довгою тоненькою трубочкою і 6-пелюстковим відгином, розміщені на такому короткому квітконосі, що здається ніби вони стирчать із землі. Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus Herb.) – зникаюча ранньовесняна рослина, занесена до Червоної книги України. Охороняються на території Карпатського БЗ, «Медобори» та ПЗ «Ґорґани», Карпатського, «Синевир», «Вижницький», «Подільські Товтри», «Сколівські Бескиди» НПП та низки заказників, пам’яток природи і заповідних урочищ. Заборонено збирання крокусів, витоптування та викопування бульбоцибулин.

Вільшанське водосховище Теребле-Ріцької ГЕС в Карпатах

Ще лежить сніг, часом ударять морози, але вдень усе яскравіше пригріває сонечко. Настає час, коли в лютому-березні з’являються перші ніжні, пониклі, наче витончені з найтоншої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти білоцвіту звичайного. Вони перетворюють грунт у лісі на тонку мереживну білу скатертину, яка повідомляє, що надходить радісна пора пробудження природи із зимового сну. Білоцвіт весняний (Leucojum vernum) – багаторічна трав’яниста рослина з широкодзвониковидними квітками. В проталинах, де тягнуться до сонця перші паростки, біля струмочків з талого снігу на соковитих квітконосах погойдуються великі білі дзвіночки білоцвіту весняного. Білоцвіт весняний рідкісний вид флори України, внесений до Червоної книги України. Назва роду «Leucojum» походить від грецьких слів, які в перекладі означають «біла фіалка».

Зубниця залозиста (Dentaria glandulosa W.K.)

Шафран Гейфеля, Крокус (Crocus heuffelianus Herb.)

____________________________________________________________________________________________

Фото: © Ігор Меліка, Валерій Вареник 2013  (All Rights Reserved)

 • Ірина:

  Дуже-дуже гарно :))

 • Inna:

  Очень красиво! Благодарю!!!

 • Неймовірно, природа прокидається…

 • Олена Кошель:

  Подобається болгарське слово – страхотні, тобто гарні дуже!)) Дійсно гарні!

 • Знаєш як зняти сірий сюжет… Водосховище вражає..

 • Irina:

  Очень красивая природа и фото супер!!!

 • GGksana:

  Дякую, Ігоре! Це рідні квіти.
  На Рахівщині крокус ніжно називають “Брендушка”, від слова “брендушевий”, тобто фіолетовий. А про Білоцвіт і не знала… Вважала домашніми підсніжнками.

 • Vitaly Salo:

  Яка краса! Так і хочеться там залишитися і розглядати все навколо…

 • Uliana:

  Чудова мить приходу весни!!!Ловімо її і насолоджуймося!!!Дякую авторові.

 • Галина Гринечко:

  А я крокуси називаю “аметистами карпатських полонин”. Це справді неймовірне видовище, коли цвіте фіалково-синіми відтінками вся полонина. І ступити тобі нема як, бо навколо квіти і квіти! Ідеш обережно – і боїшся наступити на їх ніжні голівки. То є чудо!…

 • Катерина:

  Дякую за чудові знимки. Дуже гарно! Приємно подивитись!

 • Станіслав:

  Краса. Дякую.

Залишити коментар