Скільки разів, проходячи біля бабусь, які продають підсніжники чи проліски, нам хочеться купити ці квіти? Гарні, порівняно дешеві, вони приваблюють покупців і дуже швидко розкуповуються. Але чи замислювались ми коли-небудь, звідки ці квіти беруться? Яким чином вони потрапляють на прилавки? І чи взагалі можна їх продавати і купувати?

Первоцвіти – це низка дикорослих видів рослин, які квітнуть наприкінці зими та на початку весни. Серед них не тільки відомі підсніжники та проліски, до них також належать шафрани (крокуси), сон-трава, ведмежа цибуля (черемша), дикі тюльпани, цикламени, білоцвіти та багато інших. Всі вони охороняються або Червоною книгою України, або регіональними червоними списками, або Червоною книгою Міжнародного союзу охорони природи, а масова торгівля цими квітами призводить до їх зникнення у природі. Наприклад, цикламен Кузнєцова з усього світу зустрічається лише у Криму на ділянці площею менше за 100 га.

Згідно з українським законодавством за незаконний збір і продаж первоцвітів передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів. Порушниками вважаються всі, хто збирає, перевозить, продає або купує первоцвіти. За кожен екземпляр рослин, занесених до Червоної книги України, залежно від виду, передбачається штраф у розмірі від 90 до 150 грн. Зазвичай, у букетах нараховується до 60 квіток, а самих букетів у продавців може бути кілька сотень, тому загальна сума штрафу за таку кількість квітів є досить значною, і це може примусити торгівців припинити цей бізнес. Основні постачальники первоцвітів на українські ринки – це Крим та Карпати, зрідка Кавказ. Збір рослин здійснюється місцевими жителями безпосередньо на місцях зростання: на лісових галявинах, гірських схилах та полонинах.

Аргументи стареньких бабусь та дітей, які здебільшого продають квіти, що вони їх назбирали в лісі власноруч або виростили на присадибній ділянці, щоб заробити на хліб, є цілковитою неправдою, особливо у перші місяці торгівлі (лютий та березень), оскільки їх везуть з Криму та Карпат, і ці квіти подолали сотні кілометрів, перед тим як потрапити на ринки великих міст, таких як Київ. Мало ймовірно, що первоцвіти розводять для продажу на присадибних ділянках, тому що вони відцвітають у квітні, і потім цілий рік аж до наступної весни ця ділянка буде пустувати, чого ніякий розумний господар не допустить. Більше того, щоб розводити ці квіти, потрібен спеціальний дозвіл від Міністерства екології та природних ресурсів України.

Первоцвіти везуть великими оптовими партіями по кілька десятків тисяч екземплярів, а потім розвозяться по торгових точках, і ця схема є досить добре налагодженою. Із Криму починають привозити квіти після Нового року, а в кінці березня – на початку квітня масово постачають підсніжники із лісів навколо Вінниці.

Для того, щоб рослини витримали переїзд, їх вилучають разом із підземною частиною (цибулинкою), тому, у разі виявлення таких квітів, необхідно відрізати цю частину для подальшого висадження назад у природу. Починаючи з квітня, коли вже тепліє і на півночі України, припиняється торгівля квітами, завезеними з Криму. За даними Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF), незаконна торгівля об’єктами дикої флори та фауни посідає третє по прибутковості місце після торгівлі наркотиками і зброєю.

Кампанія «Первоцвіт»

Щороку громадські екологічні організації (переважно студентськими дружинами охорони природи) починають кампанію “Первоцвіт”. Вона проводиться спільно із працівниками міліції. Активісти діють у двох напрямках. Перший – рекламують заклик не купувати первоцвітів. Другий – припинення випадків торгівлі та нарахуванні штрафів.

Ефективний результат мають спільні рейди правоохоронців, представників державних органів охорони природи та громадських організацій, з метою перевірки потягів та точок торгівлі. Під час рейдів екологічні активісти знаходять точки продажу та телефонують працівникам міліції, а після їх приїзду складаються протоколи. Згідно чинного законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: „Про рослинний світ” „Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про Червону Книгу України”, та згідно ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами.

Цикламен коський (Цикламен Кузнецова)

Шафран Гейфеля, Крокус (Crocus heuffelianus Herb.)

Від ЗМІ теж залежить збереження первоцвітів. Повідомлення про затриманні величезні штрафи зупинить частину торговців та насторожить потенційних покупців. Дуже важливою складовою кампанії «Первоцвіт» є пропаганда відмови від купівлі квітів. Адже торгівля первоцвітами – це процес, який заохочується виключно попитом.

Щоразу купляючи первоцвіти, покупці провокують торгівців везти нові і нові партії зникаючих квітів. Багато хто думає, що квіти вже зірвані і для природи вже байдуже, чи куплять їх чи ні, і жорстоко помиляється. Лише не купляючи квіти сьогодні і лишаючи роздрібних торгівців у збитках, ми можемо примусити систему торгівлі первоцвітами зупинитись. Первоцвіти вже сьогодні знаходяться на межі вимирання. Якщо не припинити злочинний бізнес сьогодні – незабаром в дикій природі цих рослин може не залишитись взагалі…
____________________________________________________________________________________________

Автор: Олексій Василюк, графіка: Олександр Карачевський, фото: © Ігор Меліка

  • Олена Кошель:

    Ігоре, якщо в нас не залишиться первоцвітів, то їх будуть везти з Голандії, як тюльпани. А попит, гадаю, може зупинити лише підняння ціни. У минулому році букетик конвалій коштував у Києві від 20 грн і вище. Брали далеко не всі…

  • Hanna Ponomarenko:

    Недавно спеціально пройшлася по базару, питаю звідки, може домашні? А вони так гордо заявляють: “Ні, сугубо лісні”! Але каюсь.. цієї весни все ж купила букетик… Ну але це для мистецтва, а так ніколи не купую!…

  • Fridrih Efimovskiy:

    Первоцвітами торгують десятки років і вони досі ростуть! Я знаю багато місць, де ніхто і ніколи не буде їх рвати на продаж. А от люди які не купивши їх, подумають що зробили користь для природи, а потім спокійнесенько засипають у пралку порошок з шаленим вмістом фосфатів і роблять ще багато іншого що реально шкодить природі – оце реальна проблема екології!

Залишити коментар