Це була звичайна зимова прогулянка на початку січня. Яскравий сонячний ранок і легкий морозець заставили мене взяти в руки фотокамеру і разом із своїм чотирилапим другом вийти на прогулянку за село. Я народився і живу в селі Страбичово, яке знаходиться в 10 км від міста Мукачево. За умов гарної погоди з мого городу добре видно хребет Боржава – гірський масив в Українських Карпатах, що розташований у межах Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського і Хустського районів Закарпатської області.

Якщо вийти за село і рухатися полем у бік населеного пункту Ключарки, з Південного-Заходу на Північний-Схід, то невдовзі на горизонті з’явиться замок Паланок, а на задньому плані ви побачите дивовижні засніжені гори. Це Полонина Боржава, яка найбільш ефектно виглядає взимку, коли увесь її хребет вкритий снігом. Споглядаючи Боржаву із Південного-Заходу, а саме з околиць Страбичева, ви матимете можливість милуватися не тільки гірським масивом, але й найвищою вершиною хребта – горою Стій (1681 м над р.м.). Наближаючись поступово до замку Паланок у вас перехоплюватиме дух, адже засніжений Боржавський хребет здійматиметься все вище і вище до неба.

Щоб сфотографувати вдалий кадр Мукачівського замку на фоні зимових Карпат, перш за все у природі повинен вишикуватись цілий ряд об’єктивних факторів: зимова пора року, сніг на Боржавсьому хребті, сонячний день та прозоре повітря. До того ж при собі необхідно мати розсувну драбину та фотокамеру із якісним zoom-об’єктивом.

Мукачівський замок Паланок на фоні Полонини Боржава та гори Стій

Однак вище перераховане, ще не запорука вдалого кадру. Діставшись відповідної точки зйомки (приблизно 4 км по прямій від Паланку) і приготувавшись знімкувати свій «фотошедевр», у ваш об’єктив обов’язково потраплять: високовольтні опори, електричні дроти, дерева і кущі, дахи будинків, дим із димарів і виробничих труб, дрібні птахи та ворони. Тому при зйомці необхідно піднятися якнайвище, щоб зайве не потрапляло в кадр. Зробити це не просто, але при бажанні можливо. При цьому відстань (умовна пряма) від точки зйомки до вершини Боржавського хребта складає орієнтовно 50 км.

Трохи дивно, що досі ніхто з місцевих фотографів не бачив цього ракурсу. Хоча, вочевидь, люди з навколишніх сіл, зі своїх городів бачать щоденно цю банальну, на їх погляд, красу. Зізнатися, це не перша моя спроба сфотографувати замок Паланок на фоні зимових Карпат. Причиною частого фіаско були несприятливі природні фактори та брак часу для зручної зйомки. І тільки в січні 2015-го року мені нарешті поталанило зафіксувати більш-менш вдалий, на мій погляд, кадр Мукачівського замку на фоні Полонини Боржава.

Після оприлюднення в соцмережах світлини «Замок Паланок на фоні Полонини Боржава», інтернет вибухнув від емоцій і… критики. Більшість глядачів сприйняли фото цілком адекватно. Але були й такі, яких мучили сумніви щодо «натуральності» світлини, зауважуючи, що мовляв це монтаж, колаж, «фотошоп» і т.п.

Замок Паланок – вид з околиць села Ключарки, Мукачівського району Закарпатської області

Вид на гору Стій (Полонина Боржава) з Північно-Східного бастіону верхнього замку (фото 30-х років)

Вид на Полонину Боржава та замок Паланок з околиць села Страбичово

Однак у мене немає жодних причин виправдовуватись або комусь щось доводити. Кожен бажаючий може приїхати на околиці Мукачева і за певних погодних умов на власні очі побачити вражаючий симбіоз природи і архітектури. Що й казати, після публікації світлини в журналі «Унікум №6», навіть мер міста Мукачева Золтан Лендєл одразу не повірив у «справжність» світлини. Що ж, до цього можу додати лиш одне: дива трапляються там, де в них вірять, і чим більше вірять, тим частіше вони трапляються. Кажу вам, дивовижне – поруч!

Фото «Замок Паланок на фоні Полонини Боржава» (параметри зйомки): Canon EOS-20D, 480 mm, ISO-100, f/10, 1/400s – панорама з двох кадрів. Обєктив: Canon EF 75-300 mm, 1:4-5,6

Публікація фото “Замок Паланок на фоні Полонини Боржава” в журналі “Унікум” №6, 2015

Географічні умови зйомки Мукачівського замку “Паланок” на фоні зимових Карпат

Замок Паланок (Фото 1913 року)

Замок Паланок (Фото 1937 року)

N.B. Мукачівський замок Паланок – одна з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам’яток Закарпаття XIV—XVII століть. Замок побудований на горі вулканічного походження заввишки 68 м і займає площу 13 930 кв. м. Точна дата заснування замку невідома, але згадка про нього є в документах, які датуються XI століттям. 15 квітня 2009 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про заходи щодо збереження пам’ятки культурної спадщини замку «Паланок». На сьогоднішній день в Мукачівському замку функціонують: історичний музей, картинна галерея з виставкою сучасних живописців, художній салон, виставка «Дерев’яні церкви Закарпаття». Також в замку є затишні кав’ярні, які привітно зустрічають українських та іноземних туристів.
____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2015 All Rights Reserved

 • Taras Kozich:

  Неймовірно. Автору респект!

 • Berglad Anzhelika:

  Божественно, хочется оказаться прямо там и прямо сейчас

 • Andrii Marushchak:

  Неймовірно. Не думав, що так добре видно. Бо з Боржави хіба Сваляву довелось вгледіти.

 • Andriy Bondarenko:

  Не віриться, що так добре видно! Але краса!
  Ігор, я не сильний в фотосправі, але, фото шикарне, такий вид, Швейцарія натуральна!

 • Алексей Попов:

  Неожиданный монтаж.

 • Орест Сивак:

  Ще не бачив такого ракурсу!

 • Roman Petrov:

  Та то гет аж з Угорщини фотографовано! Лінзов 1000 мм 🙂

 • Serhiy Herts:

  Спочатку подумав, що знято з висоти 🙂

 • Viktoria Hoffer:

  Чудовий наш замок! Фотографiя така славна, що хоть картину малюй!

 • Андрей Шпонтак:

  Моя земна батьківщина… Вона прекрасна… Та Небесна Батьківщина все ж незрівнянно Прекрасніша!!! 🙂

 • Nadya Cherkovsyka:

  Не фото, а шедевр… Ігорь ти дуже влучно передаєш красу нашоі Батьківщини…Я дуже рада, що знаю такого профі як ти

 • Lara Oleksyk:

  …не перестаєте вражати… у Вас десь ще була з Вашого двору чи ділянки… до речі, ці Ваші роботи через таку призму бачення “малої” рідної Батьківшини, вразили маштабністю часу і змістили фокус сприйняття Срібної Землі як географічному так і ментальному-віковому просторі, підштовхуючи не тільки до роздумів, але й до вчинків…

 • Iaroslav Danylchenko:

  Здорово! Игорь, глаз всегда отдыхает на ваших фотографиях 🙂

 • Tatyana Lemeschenko:

  Игорь! Спасибо за такую прекрасную фотографию! Ваше фото украсило нашу статью в УНИКУМЕ про замок Паланок. И представляете, многие не верят, что это реальное фото, а не ФОТОШОП. Даже хотелось прокомментировать им где и с какого места вы сделали этот снимок.

 • Sestra Onufria Melnyk:

  Ще не бачила його зимою на фоні засніжених гір… – казка!

 • Uma Chka:

  Нічого собі! Ракурс має значення…

 • Віталій з березного:

  ГАРНІ ФОТО.КОЛИСЬ РАДІВ ЯК БАЧИВ ОБЄКТИ НА 50 КМ.ЦЬОГО РОКУ БАЧИВ ТАТРИ З ПОЛОНИНИ РІВНОЇ-210 КМ ПО ПРЯМІЙ.ЧЕКАЄМО ВАШІ ФОТО ЗАМКУ З БОРЖАВИ:-)

Залишити коментар