Гриби – представники окремого біологічного царства, які знайшли широке застосування, як в кулінарії, так і в медицині, оскільки мають масу корисних і потрібних властивостей. Користь грибів була виявлена не одне тисячоліття тому і сьогодні цей продукт залишається одним з самих необхідних і корисних в щоденному раціоні багатьох людей. Сьогодні, коли гриби ретельно вивчені в лабораторіях, учені не перестають дивуватися з цього унікального природного продукту. По складу мінералів гриби можна прирівняти до фруктів, по кількості і складу вуглеводів – до овочів. По кількості білку гриби перевершують м’ясо, іноді гриби так і називають «лісове м’ясо», для людей, що не вживають тваринні білки, гриби одне з головних джерел цих цінних з’єднань.

Білий гриб (Boletus edulis Bull. ех Fr.). Місцеві назви – гриб справжній, правдивий, правдивець, дубрівник, щирак, білас, біляк. Гриб родини болетових. У білого гриба налічують близько 18 різновидностей пов’язаних із місцевістю та сезоном проростання. Його забарвлення може дещо змінюватися, проте деякі речі залишаються незмінні: шапочка зрілого гриба може бути від 7 до 30 см (трапляється і більше) випукла, рідше випрямленна. Колір шапочки може коливатись від червоно-бурого до майже білого. Ніжка висотою від 8 до 25 см, шириною до 7, массивна дещо булавовидно, у зрілих екземплярах може вирівнюватися до циліндричної. Окрас ніжки зазвичай світлий, проте може бути і дещо темним, однак завжди світліший ніж шапка. Зустрічається по всій Україні. Заготовляють у Прикарпатті та на Поліссі. Росте у листяних (під дубом, буком, грабом, березою, ліщиною) і хвойних (під сосною, ялиною) лісах. Збирають у червні – жовтні. У нього є багато назв, які залежать від регіону поширення, від сезону проростання та ін.

Цікаві факти про білі гриби

• Найбільшого білого гриба в Україні – вагою 2,850 кілограма – зірвала на Волині, у Смідинському лісі Старовижівського району, ковельчанка Ніна Феодосіївна Данилюк 20 серпня 2000 року. Величезний гриб не поміщався у відрі: його шапка по окружності мала 94 сантиметри, а ніжка – майже 40 сантиметрів.
• Чистого білого гриба вагою 2 кілограми зірвав мешканець Любешова Копанчук Михайло Пилипович за селом Воля Любешівська Волинської області 7 жовтня 1992 року. Шапка гриба мала діаметр 34 сантиметри.
• Найраніше білого гриба в Україні зірвали 6 травня (2008 р.) в сосновому лісі у селі Люб’язь на Волині, а найпізніше – 29 грудня (1974 р.) на Житомирщині. В 2014 році під Калушем білі гриби почалися 23 квітня.


____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2014.  Фото: Володимир Карчевський

 • Віктор Волошин:

  Гриби – неповторні об”єкти для фотографування (після птахів, звісно)! В цій фотогалереї вони перевершили навіть самих себе. Просто красені!

 • http://io.ua/img865508b – тут перший гриб сезону-2014 Василь з Калуша знайшов 23 квітня.
  Так що вже не 6 травня перший гриб, а 23 квітня 🙂
  http://victour.io.ua/journal – тут взагалі хронологія грибного збору Західної України

 • Роман:

  Неймовірні фотознімки. Чудові знахідки. Романтика.

 • Наталія:

  Красунчики!!! Супер!

 • Ольга:

  У мене інфаркт….Як можна спостерігати за такою красою… Волаю…Не можливо відірвати очей…

Залишити коментар