Проводи вівчарів на Боржавські полонини 2011

Кожного року, з покоління в покоління, горяни відмічають таке традиційне свято як змішування овець та проводи отар на полонину на все літо. 6 травня 2011 р., на Святого Юрія, у селі Бронька, Іршавського району, що на Закарпатті, відбудуться проводи вівчарів на боржавські полонини.

Це справді ціле святкове дійство: обрання ватага – полонинського газди, виготовлення овечого сиру і бринзи, запалення ватри – живого магічного вогню, співи, танці і, звичайно, звук позолоченої сонцем трембіти, яка дає знати горам і полонинам: “Прийшла пора!”

Свято відбудеться в селі Бронька, на території сільського стадіону, що на березі річки Боржава, 6 травня 2011 року. Початок о 12:00.

“С’єто Юрія, припадає, видколи світ – на травни, 6.05., у мірних сімнайціть неділь від Риздва. Юрія, то у горєн велике с’єто весни. Голос тримбіт по селах вітає Юрія аж до ходу полонинцкого. Перед Юрієм увечьир кладут дійниці и відра из водов на дахи колешень, аби у ні по через ніч нападала манна-роса. Перед сходом сонця рано на Юрія бризкают тов водов из дійниц корови, а з відер – вівці, примов’єючи: «Икий гість, такий колачь! Абесте тілько дали молока, кілько води ріка. Єк у половицях на весні прибуває води – так и ти, маржинко, прибудь манни из трави». Від Юрія зачінаєтци житє полонинцке”. (Петро-Шекерик Доників “Рік у віруваннях гуцулів”)

До села Бронька зручно добиратися будь-яким транзитним автобусом:
Час відправлення з автовокзалу Мукачево: 09:10, 10:30, 13:10, 13:50
Час відправлення з автовокзалу Свалява: 08:00, 09:35, 10:10, 10:40, 12:20, 13:00

Проводи вівчарів на Боржавські полонини 2011

____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2011

Залишити коментар