Високі Татри – найвизначніше туристичне місце в Словаччині. Ця місцевість представляє собою найвищі гори країни і є колискою літнього туризму, зимового відпочинку та заняття спортом. Площа Високих Татр займає 341 км2. Приблизно 3/4 Татранських гір розташовані в межах Словаччини. Високогір’я має льодовикове походження з виразними гострими вершинами (щитами), глибокими льодовиковими долинами, озерами та водоспадами.
Під час літнього сезону, регіон Високі Татри щорічно відвідують 1,3 млн туристів. Високі Татри пропонують своїм шанувальникам безліч можливостей для активного відпочинку різної категорії складності. До того ж, мальовничими краєвидами з гірських вершин можуть помилуватися туристи будь-якої вікової категорії. Тут на них чекає дивовижна природа і широкий спектр курортних послуг.
Високі Татри – дуже незвичайні гори. З одного боку тут все доволі компактно і мило, ніби це якийсь тематичний високогірний парк. З іншого боку, гори дуже навіть справжні – з гострими гребенями і вершинами, крутими стінами, приголомшливими краєвидами, зовсім «недитячими» перепадами висот, мальовничими озерами і водоспадами.
Більшість приїжджих туристів живе в селищах уздовж Високих Татр і робить одноденні вилазки високо в гори, відвідуючи високогірні притулки, в яких є можливість поїсти, попити чи просто відпочити. В теплу пору року таких людей на маршрутах можна зустріти дуже багато, втім переважна більшість з них мають адекватну екіпіровку і сприйняття сенсу свого перебування в горах. Часом створюється стійке враження, що Високим Татрам будь-який вік підвладний.
Втім, можливо для українського туриста, на перший погляд, буде не зовсім звична наявність великої кількості різних обмежень в Татрах: зі стежок не сходити, намети не ставити, багаття не розпалювати, в озерах не купатися і т.п. Але з огляду на розташування і відносну доступність цих місць поряд з неймовірною кількістю бажаючих ними помилуватися, чітко розумієш, що це єдино можлива стратегія збереження природи. І варто зауважити, словаки з цим чудово справляються. Наслідки втручання людської цивілізації тут зведені до розумного мінімуму: бруковані стежки, маркування, ланцюги для страховки в небезпечних місцях, гірські притулки і… жодного сміття. А на високогірних стежках можна зустріти навіть диких звірів. Деякі з них настільки відважні, що в пошуках харчів спускаються навіть в селища, ближче до людей.
Белянська печера – єдина і найбільша печера у Високих Татрах
Печери є справжнім скарбом Словаччини. Природне середовище, незвичайна дія води, своєрідні підземні форми, особливий мікроклімат, знахідки древніх поселень людини, останки невідомих тварин з далекого минулого створюють різноманітний і таємничий світ, який притягує тисячі мандрівників. На території Високих Татр знаходиться більше 300 печер, втім лише одна з них доступна для огляду – Белянська печера (Belianska jaskyňa). Печера розташована неподалік містечка Tatranska Kotlina і була відкрита в 1881 році. Довжина печери становить 3641 м, перепад висот – 160 м. Найдовший екскурсійний маршрут становить 1370 метрів. Прогулянка, як правило, триває 80 хвилин. Перепад висот на цьому маршруті становить до 125 м і долається по 866 сходинках. Середня річна температура в печері коливається в межах від 5 до 6,3 ° C.
Маршрут проходить по колу, так що ви постійно будете подорожувати новими коридорами і потрапляти в незнайомі «зали». Екскурсовод візьме на себе відповідальність за те, щоб ніхто не заблукав, а ви при цьому можете досхочу милуватися дивовижними «спорудами», утвореними водою, яка колись тут протікала. Застиглі водоспади, кам’яні бурульки, що стирчать з води, вапнякові нарости – роблять це місце магічним і казковим. Компанію екскурсантам складуть кажани – в підземних залах, цих любителів темряви, мешкає аж сім видів.
Завдяки різноманітному гірському ландшафту, великій кількості цілющих джерел, завдяки мальовничій природі і дивовижно чистому повітрю, Словаччина практично цілий рік є привабливим місцем відпочинку. Наявність на її території замків, вражаючих архітектурних споруд та історичних областей ще більше спонукає до подорожей цією країною. А традиційна гостинність місцевих жителів робить Словаччину ще більш привабливою для туристів.
____________________________________________________________________________________________
Photographers: © Igor Melika, Eugene Turkulevich, Volodymyr Goinyk, July 2017 (High Tatras)
Рівень довіри або «Тест на порядність»: Високі Татри, Словаччина. Туристична стежка від Штрбське плесо до Попрадське плесо (5 км). Майже в кінці маршруту, посеред лісу, обабіч туристичної стежки стоїть здоровенна діжка, обладнана наливним краном. В діжці теплий, хмільний напій типу “Медовуха”. Поруч одноразові стакани і скляна банка з готівкою. Кожен бажаючий, який проходить повз, може пригоститися і розрахуватися самостійно, кинувши гроші в «скарбничку». Все побудовано на довірі. Та все ж, напис на бочці застерігає: «Безчесний п’є задáрма… Його наздожене власна карма…» ? Цікаво… як би це працювало в наших горах.?
Напис на бочці: «ГАРЯЧА МЕДОВУХА». На здоровя!!!
Якщо ти спраглий, якщо маєш апетит,
Не вагайся, пригости себе.
Обслужи себе самостійно, ти ж не кволий,
За кілька дрібних монет будь завжди здоровий.
200 гр = 2 Євро