Північна Мармарощина – це історико-географічний регіон, на північ від верхньої частини річки Тиса, який включає східну частину українського Закарпаття. До грудня 1918 року регіон входив до комітату Марамарош у складі Угорського королівства. З історії цього краю відомо, що у 1918–1919 роках на території Північної Марамарощини існувала Гуцульська Республіка. Згодом, з 1920 по 1945 рік Мармарощина належала Чехословаччині як частина Підкарпатської Русі. Після закінчення Другої світової війни регіон був переданий Союзу РСР. З проголошенням незалежності України, з 1991 року Північна Мармарощина стала частиною Закарпатської області.

Мармарощина значну частину своєї історії була мало пов’язана з іншими регіонами Європи і жила дуже відособленим життям. Протягом майже всього XX століття комунікації між Північною та Південною Мараморощиною були обмежені. Зараз більшість населення Північної Мармарощини українці. Після декомунізації в Європі, і завдяки дружнім відносинам між урядами України та Румунії, було розпочато відновлення мостів через річку Тиса, і контактів між жителями двох регіонів.

Мармароський заповідний масив

Рододендрон східнокарпатський

Мармарощина – це майже повністю закрита горами долина. Єдиний спосіб потрапити до неї – через гори або ж слідувати долиною річки Тиса. За останні роки розвитку туризму в Закарпатті, цей регіон відвідує багато туристів, включаючи іноземних мандрівників. Мармароські гори (Рахівські гори) цікаві насамперед своїм рельєфом, фауною та флорою. Зокрема, на початку літа, тут зацвітає «червона рута» – рододендрон східнокарпатський. Помилуватися цвітінням «гірської троянди» сюди приїздить чимало туристів. До того ж, Мармароський масив входить до складу транскордонного природного об’єкту «Букові праліси Карпат». На базі цих пралісів у 1968 році був організований Карпатський біосферний заповідник. Що не кажи, а гори надихають і змінюють погляд на буденні речі. Адже саме в горах відкривається справжня сутність людини. В горах немає думок чи міркувань про майбуття, там є лише “зараз” і “тепер”…

Мармароське надвечір’я

____________________________________________________________________________________________

Фото: © Ігор Меліка, червень 2018 (Мармароський масив в Українських Карпатах)

Залишити коментар