Коли ще на деревах немає листя, а сонячне проміння безперешкодно потрапляє аж до самої землі, на світ з’являються перші весняні квіти – первоцвіти. Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Якщо уважно придивитися до цих сміливих квітів, що не бояться холодної погоди, то можна помітити, які вони все-таки ніжні і зворушливі. Адже знають, що сонечко – на їхньому боці.

Перші квіти після тривалої зими приносять неабияку втіху для душі. І одна з кращих рис людського характеру – це любов до природи. Чи може бути щось красивішим з квітку, що розкриває назустріч сонцю свої пелюстки? Чи може бути щось красивішим від пелюсток, що тягнуться до сонця і вкриті, мов намисто, краплинами роси? Прогулянка до лісу ранньої весни – справжня спокуса. Руки так і тягнуться до квітів. Але не поспішайте рвати це диво!

Масове цвітіння крокусів – Шафрану Гейфеля (Колочава, кінець березня)

І хоч у більшості місць нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними, зокрема: Підсніжник звичайний, Шафран Гейфелів (крокус), Білоцвіт весняний. Значна частина з них занесені до Червоної книги, тобто підлягають суворій охороні. Відтак їх не можна зривати. Адже зриваючи первоцвіти ми нищимо їх безпосередньо, а купуючи – допомагаємо плюндрувати природну красу. Для прикладу, одна вирвана квітка виду підсніжник – це вкрадене життя у 45 паростків, які вона могла би дати у майбутньому.

Білоцвіт весняний (Leucojum vernum L.)

Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus Herb.)

Звичайно штрафи за зривання та продаж первоцвітів є вагомим засобом їх охорони. Однак, головним у кожного з нас повинно бути почуття відповідальності за майбутнє нашої Землі, усвідомлення єдності людини і природи, бажання залишити для наших нащадків первобутність природи з її видовим різноманіттям і багатством. Зрештою, масове зривання первоцвітів може привести до того, що ці види опиняться на межі зникнення. Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Залиште первоцвіти весні!

Цвітіння Білоцвіту весняного на відрогах гори Манчул (Хустський р-н)

Масове цвітіння Шафрану Гейфеля на території музею “Старе село” в Колочаві

Гора Дарвайка (1501 м над р.м.)

Синевирський перевал (Березень, 2017)

Масове цвітіння Білоцвіту весняного на Північних відрогах гори Манчул (Хустський р-н)

Смарагдові води весняної Тереблі. На дальньому плані гора Дарвайка

Музей-скансен «Старе село» – перший сільський музей архітектури та побуту в Закарпатті

Масове цвітіння Крокусів на подвірї приватної садиби (с. Колочава, Міжгірщина)

Цвітіння Білоцвіту весняного в букових лісах Хустщини (с. Вільшани)

Річка Теребля навесні. На дальньому плані гора Дарвайка (Міжгірщина)

Синевирський перевал наприкінці березня

_____________________________________________________________________________________________

Фото: © Ігор Меліка (Синевир – Колочава – Вільшани, 25-26.03.2017)

Залишити коментар