Навчитися літати – мрія, яка супроводжує людство з таких давніх часів, що й уявити складно. Ще в грецькій міфології згадувалися крилаті сандалії грецького бога Гермеса або саморобні крила з пір’я птахів, які змайстрував Дедал, і які стали причиною загибелі занадто необережного Ікара.

Великий майстер, художник, архітектор і винахідник Леонардо да Вінчі все життя мріяв побудувати літальний апарат з механічними крилами. Сьогодні мрії стали реальністю відразу в багатьох проявах. І один із способів польоту на сьогоднішній день є політ на повітряній кулі – аеростаті.

Коли небо над містом всіяне сотнями різнобарвних куль, мимоволі перехоплює подих – це неймовірно захоплююче видовище. Побачити подібне можна в декількох регіонах України, в тому числі в Камянці-Подільському. Кам’янець-Подільський – одне з найкрасивіших і найстаровинніших міст України. Природа і людина створили тут справжнє кам’яне диво, зразок гармонії ландшафту й архітектури.

Сучасний Кам’янець-Подільський – це туристичний, освітній, промисловий та історичний центр Поділля. Кам’янець-Подільський – одне з найдавніших міст України з майже тисячолітньою історією. За кількістю історико-архітектурних пам’яток місто поступається лише Києву та Львову, підтвердженням цього є навіть те, що Кам’янець одне з «7 чудес України».

Саме в Кам’янці-Подільскому в 1784 році відбувся перший політ повітряної кулі, наповненої гарячим повітрям, про що йдеться в листі Мацея Каспровича професора фізики у семінарії Подплавського в Кам’янці, до свого колеги Яна Шнядецького. Оригінал листа зберігається у відділі рукописів бібліотеки Ягелонського Університету у Кракові (Польща).

Повітря в середині кулі нагрівається до +40 – 120°С

Підготовка повітряної кулі до польоту

Повітроплавання існує, скільки і саме людство. Це досить незвичайна і романтична пригода, про яку мріє кожен. В історії людства багато що змінилося, коли з’явився перший аеростат, дирижабль, перший літак, вертоліт, коли почало розвиток повітроплавання. Все, що пов’язано з історією завжди збуджувало розум і фантазію людини. Тож якщо ви прийняли рішення відправитися у політ на повітряній кулі місто-легенда Кам’янець-Подільський з радістю відкриє Вам свої таємниці з висоти пташиного польоту!

Церкви й костьоли, старовинні мури і легендарна фортеця, унікальний каньйон річки Смотрич, мальовничі околиці – на Вас чекає вражаюче і незабутнє видовище! Політ на повітряній кулі важко порівняти з будь-якою іншою атракцією. Це яскравий і барвистий захід, море потужних відчуттів, це краса і романтика, емоції та спогади на довгі роки! Відчуття вільного польоту допоможе піднятися високо в небо і безсумнівно подарує учасникам незабутні емоції!

Фестиваль повітроплавання «Назустріч сонцю» – це свято повітряних куль, яке традиційно проходить у Кам’янці-Подільському у другій половині травня. Унікальність цього фестивалю полягає в тому, що польоти аеростатів здійснюються безпосередньо над містом та фортецею, розташованою на березі живописного каньйону річки Смотрич. Це вражаючий за своєю красою та майже традиційний для Кам’янця захід, під час якого блакитне небо сяє різнокольоровими кульками. Це дійство є незабутнім враженням для тисяч глядачів.

До того ж середньовічний Кам’янець в ці дати святкує свій день міста, дарує багато чисельним гостям свято, безліч розваг, смачні пригощання, неперевершену атмосферу і з кожним роком приваблює все більше і більше відвідувачів. Цього року для кам’янчан і гостей міста кулінари приготували подільський малай, виготовлений за стародавнім рецептом у вигляді сонця (діаметром 3 метри), яке є символом міста. Помилуватися польотами на повітряних кулях можна було впродовж трьох днів зранку та ввечері і навіть взяти безпосередню участь, відчувши радість свободи польоту та приєднавшись таким чином до повітроплавної спільноти.

Фестиваль повітроплавання “Назустріч сонцю” в Камянці-Подільському

Історія повітроплавання

27 серпня 1783 на Марсовому полі в Парижі стартував тепловий аеростат. На очах 300 тисяч глядачів він спрямувався вгору і незабаром став невидимим. Брати Монгольф’є стали героями дня, були удостоєні нагород, а всі теплові аеростати, в яких для створення підйомної сили використовувалося повітря, стали з того дня іменуватися монгольф’єрами. У тепловому аеростаті повітря нагрівається до температури на 40-120 ° С вище температури навколишнього середовища. Теплові аеростати здатні здійснювати польоти тривалістю більше 33 годин. Висота польоту може досягати 10-16 км. Питома підйомна сила становить 2,06-3,43 Н м3. При цьому підйомна сила теплового аеростата в 3-5 разів менше підйомної сили такого ж за обсягом аеростата, наповненого воднем.

Тепловий аеростат складається з оболонки, до якої кріпиться гондола з екіпажем, апаратурою нагрівання повітря, управління польотом і підтримки зв’язку. Оболонка теплового аеростата, відкрита знизу, має так звану оптимальну (природну) форму з меридіональним каркасуванням силовими стрічками. Полотнища оболонки виготовляються з міцної синтетичної тканини (типу дакрон, нейлон, лавсан), покритої з внутрішньої сторони термостійкою синтетичною плівкою, що витримує температуру до 150°С.

Вечірні польоти повітряних куль над Старим містом

Чотиригранна гондола підвішується на сталевих тросах до посиленої нижньої частині оболонки. Вона має легкий металевий трубчастий каркас з прикріпленими до нього матерчастими стінками або плетену конструкцію. Для нагрівання повітря використовується пропанобутанова газова суміш, що зберігається в гондолі в рідкому стані в газових балонах. Пальник підігрівача монтується на трубчастій піраміді, що кріпиться до каркасу гондоли, під нижнім отвором оболонки. У гондолі розташовуються прилади, що визначають висоту польоту, швидкість зльоту, температуру повітря в оболонці і рівень палива в газових балонах.

Камянець-Подільська фортеця в нічну добу

Камянець-Подільська фортеця на світанку

Управління польотом проводиться шляхом зміни температури повітря в оболонці (в межах, що допускаються матеріалом оболонки), а також частковим випуском повітря через особливі щілини і парашутний клапан в оболонці. Швидкість зльоту і спуску регулюється пілотом в межах 2-5 м / сек. Старт теплового аеростата проводиться при швидкості вітру не більше 7 м/сек. Наповнення оболонки теплового аеростата здійснюється за допомогою вентилятора попереднього наддуву. Для наповнення та спорядження теплового аеростата зазвичай потрібно 10-15 хвилин.

Кам’янець-Подільський: маленьке місто варте великої любові

Кам’янець-Подільський часто називають містом-музеєм під відкритим небом. Це одне з найдавніших міст України, перші згадки про нього датуються XI століттям. Найбільша цінність міста – практично повністю збережений історичний центр, Старе місто, не розбавлене архітектурою XX століття. Незважаючи на те, що все місто вражає своєю архітектурою і створює враження, що час у ньому зупинився, одна з його визначних пам’яток виділяється на загальному тлі – це старовинна Кам’янець-Подільська фортеця.

Прослуживши місту найпотужнішим оборонним форпостом протягом багатьох століть, зараз Кам’янець-Подільська фортеця є однією з найкрасивіших пам’яток архітектури України. Перші споруди фортеці належать до XI-XII століть, а основні укріплення – до XVI-XVII століть. Оборонні укріплення в Кам’янці-Подільському вважаються прекрасним зразком кращих фортифікацій Східної Європи. У XIV-XV століттях фортеця була головним форпостом князівства Литовського на Поділлі, а з 1434 року і до кінця XVIII століття – Речі Посполитої.

Особливістю фортеці є унікальне поєднання ландшафту зі створеною людиною неприступною фортифікаційною системою, що не має аналогів у Європі. Незважаючи на численні спроби взяти фортецю штурмом ворожими арміями, за весь час це вдалося лише одного разу – в 1672 році турецькій армії. До складу Кам’янецької фортеці входять одинадцять башт, кожна з яких має свою назву й історію. Так, найвища башта названа Папською тому, що була збудована на кошти, надіслані Папою Римським Юлієм II. Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений український народний герой Устим Кармелюк.

Фонтан у парку (Камянець-Подільський)

Старе місто та фортецю об’єднує найстаріший в Україні міст – Замковий або Турецький. Перша згадка про нього в історичній хроніці датується 1494 р. Існує припущення, що міст зображено на колоні Траяна в Римі. Та сучасників міст приваблює легендами, в яких йдеться про скарби, що заховані чи то під мостом чи в мості. Час від часу знаходяться сміливці, які вирушають до мосту в пошуках скарбів, та поки що так нічого і не було знайдено. Останнє з відомих полювання за скарбами відбулося у 1990 році: тоді троє відчайдушних кам’янчан в пошуках скарбів навіть русло Сморича змінили, але їх зусилля були марними. Воно й не дивно, оскільки в легендах йде мова про те, що скарби ці турецькі, отже і знайти їх повинні турки.

Тринітарський костел Св. Трійці побудований в стилі бароко в 1750-1756 роках

Храм Пресвятої Трійці, що розташований при в’їзді до Старого міста біля Новопланового мосту

Щоб краще пізнати Стару фортецю, заглибитись у її життя, вдихнути краплину її історії, гостям міста пропонується нічна екскурсія замком, яку проводить кам’янецький «староста» та його «свита». В рамках екскурсії туристам надається можливість постріляти з лука чи арбалету, послухати історичні думи у супроводі бандури, потанцювати запальні подільські танці, або ж взяти участь у середньовічних розвагах. Наприкінці екскурсії на гостей чекає смачне українське частування.

Є в Україні міста, які дозволяють зануритись в історію, відчути її, дихати нею. Невеличке місто в Хмельницькій області, яке відоме не лише на просторах нашої країни, а й далеко за її межами, Кам’янець-Подільський збудоване саме історією, зачароване нею і, здається, недоторкане часом.

Тому, хто твердо вирішив відвідати це маленьке місто з великим серцем, хочеться побажати удачі, і щоб приємні враження, які залишаться у вас після цієї поїзди, були такими ж світлими і вічними, як Кам’янець-Подільський, адже це місто для всіх: для любителів екстриму, романтики, історії, зброї, скарбів та кави. Головне – обрати, чого ви хочете і місто обов’язково відкриває необхідні саме вам двері.

Кам’янець-Подільська фортеця – унікальний історико-архітектурний пам’ятник Поділля

Колесо фортечного колодязя, яке приводилося в рух зусилями ув’язнених


____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2015

Фото: © Ігор Меліка & Юрій Сазін (Фестиваль повітроплавання “Назустріч сонцю-2015”)

Залишити коментар