11-12 вересня 2010 року, в селі Мала Добронь, Ужгородського р-ну, пройшов третій фестиваль «Добронська паприка». Слово «паприка» – має подвійну назву: червоний солодкий перець та спеція з нього.

Село Мала Добронь розташоване поблизу кордону з Угорщиною за 25 км від Ужгорода. Традиційна угорська приправа – паприка є символом цього закарпатського села. Майже в кожній хаті тут вирощують це «червоне золото». Стручки перцю селяни не продають, а сушать і перемелюють, в результаті чого отримують порошкоподібну спецію. Так роблять чи не у кожному дворі.

Урожай паприки селяни збирають наприкінці серпня – на початку вересня. Кожну перчину нанизують на міцні нитки й вивішують в обійсті під сонце. Більш «ліниві» газди, поміщають урожай у довгі сітчасті мішки, підвішуючи їх під дахом чи балконом своєї хати.

Паприка добре росте як у відкритому грунті так і в парниках. У Великій Доброні десятки років сіють ”Добронську”. Цей сорт вивели тут, у селі. Його вирощують уже майже 50 літ. Хоча не менш популярним також вважається сорт перцю «Kalocsai» (Калочаи), назва якого походить від однойменного угорського міста, що славиться своїм найпопулярнішим сортом.

"Перчене" намисто

"Перчене" намисто

Плантації паприки сорту «Kalocsai» (Калочаи)

Плантації паприки сорту «Kalocsai» (Калочаи)

Щоб свіжозірваний перець добре висушився, потрібно щонайменше 20-30 діб. Потім ще 7-10 діб його підсушують у спеціальних кімнатах – сушарках. Ну, а вже потім, його подрібнюють на спеціальній дробилці . Із 12–13 кг свіжих перчин отримують в середньому 1 кг. сухого меленого червоного перцю. Володіючи 15-ти сотками землі (площа стандартного огороду), кожна добронська сім’я може отримати за сезон 350-400 кг готової продукції! Середня ціна за кілограм сухої спеції 40-45 грн. У селі існує також підприємство по переробці перцю і виготовленню паприки, яке постачає цією приправою, в основному, закарпатські магазини.

У сушарці температура повітря +35-40

Температура повітря у сушарці +35-40

ааа

Дробилка для паприки

Паприка - порошкоподібна приправа з перцю

Паприка - порошкоподібна приправа з перцю

Місцевий бренд "Доброньська паприка"

Місцевий бренд "Доброньська паприка"

Угорська кухня неможлива без перцю. Паприку щедро додають майже в усі угорські національні страви. Приправа додає стравам пікантного смаку та червонуватого кольору.

На протязі двох днів Мала Добронь відзначала свято врожаю. На фестивалі були присутні поважні гості та митці з Угорщини. Звичайно, свято не обійшлося без приготування традиційних угорських страв, якими могли посмакувати всі охочі. Жителі села відпочивали і розважалися, а гості мали змогу придбати справжню паприку та скуштувати угорський бограч, боб-левеш та уху.

На завершення фестивалю «Добронська паприка -2010» у нічному небі спалахнув святковий феєрверк. Запальні угорські танці та музики не стихали допізна. На завершення хочеться додати, що фестиваль проводився з метою розвитку угорсько-українського самодіяльного мистецтва, відтворення та популяризації народних звичаїв, традицій та обрядів. І хоча «перчене» свято зібрало не надто багато гостей, зате паприки точно вистачило на всіх.

____________________________________________________________________________________________
© Ігор Меліка, 2010

  • Світлана Бойчук:

    Ух! Клас!!! Обожнюю усе з перчинкою! 🙂
    Не знала, що є такий фестиваль… сенкс за інформацію, розповідь і фото! 😉

  • Kriszti:

    nyam- nyam. Thanks or the information 🙂

  • Пригадався стародавній анікдот, що мені колись дідусь розповідав:
    Їде значить дід з ярмарки бричкою, наярмаркувавсяяя… Вже перед хатою воли стали, і як вкопані – не рушать з місця. Що робити… Йде сусіда, говорить: “А ви помажте волам під хвостами червоним перцем” – А що, допомогає? – Та побачите… Дід волам помазав, та й заодно собі трішки мазнув… Воли одразу – бац, на диби, як чкурнуть… Дід ледве вправив їх у двір… Злазить з брички та й до баби: – Бабо став волів, а я ще трішки побігаю!!!!!!!!!

    пам”ятаю сільский люд з того анікдота так реготав ))))))))))))

  • admin:

    Ігор Бурбела: 🙂 паприка, що на світлинах, тільки виглядає люто. Насправді ж, це лагідна та солодка приправа 😉

  • Галина:

    Какие вкусные цвета :-)))

  • Дианка!!!! ааааа!;)))

  • Котенко Олександр:

    Дивні (в хорошому розумінні) свята у вас влаштовують. В Київській області такого не буває нажаль.
    ЯСКРАВО!

  • Котенко Олександр: думаю, це служить тільки приводом приїхати на Закарпаття :)Ласкаво просимо!

  • kuzyaka:

    ага, Сашко (Котенко) до вас приїде, а ви йому тим перцем під хвостом намажете :)))))))
    класний фестиваль, балдю від наїдків з паприкою, настоянки з неї не пробував варганити:))
    P.S. Ми з косівцями на жовтень домовились десь в їхніх краях пересіктися, ти з нами?:))

  • kuzyaka: “ти з нами?” – ні, це ви зімною 🙂

  • Станіслав:

    Цікава оповідка і чудові фото! Дякую!

  • валентина:

    Где можно купить эту ПАПРИКУ??

  • валентина: купить паприку можно практически везде на Закарпатье, особенно на местных рынках.

Залишити коментар