Гори Карпати велетенською 1500 – кілометровою дугою розкинулись на території багатьох країн Центральної Європи, випереджуючи за протяжністю навіть Альпи. Поділяються на Західні, Східні та Південні Карпати, максимальна їх ширина сягає 430 км, найвища точка – 2655 м над рівнем моря (Герлаховський штит). Основні гірські масиви зосереджені в Словаччині, Польщі, Україні і, найбільше, в Румунії, де довжина головного хребта складає біля 600 км. Якщо прискіпливо рахувати, до наведеного переліку країн слід додати ще й Австрію, Чехію, Угорщину, Сербію. Вважається, що перші відроги Карпат знаходяться біля австрійського містечка Хайнбурга, яке розташоване всього за вісім кілометрів від столиці Словаччини – Братислави.
Тут могутня течія Дунаю пробивається через Малі Карпати, які є частиною Західних Карпат, проходячи Девінські річкові ворота. На правому, австрійському березі, найвищою точкою Малих Карпат є гора Хундсхаймер Берг, висота якої всього 480 м н.р.м. Цей транскордонний регіон з багатим історичним минулим користується великою популярністю серед туристів. У місцевому туристичному інформаційному центрі можна безкоштовно отримати карти-схеми, детальну інформацію про визначні місця, серед яких реконструйоване кельтське городище часів давньоримської імперії, середньовічні замки, музеї старого міста та багато інших.
А на протилежному березі Дунаю, напроти Хайнбурга, стоїть інша цитадель середніх віків – літописний замок Devin, один із символів Словаччини. Ще в 9 ст. фортеця, що постала на цьому легендарному місці, відігравала важливу роль в обороні Великої Моравії – держави, поява якої мала значний вплив на культурний розвиток всього слов’янського регіону, адже тут була створена слов’янська писемність, виникла церковно-слов’янська мова. Замок розбудовувався впродовж 13-16 ст., в часи протистояння Австрії і Угорщини. В 16 столітті Туреччина захопила більшу частину Угорщини, решта території якої увійшла в склад Австрії. Так Девін, Братиславський град і Хайнбург стали австрійськими форпостами проти Порти. З вершини Хундсхаймер Берг, замкових пагорбів відкриваються захоплюючі краєвиди Дунаю, Братислави (угорська назва Пожонь, австрійська – Пресбург), Малих Карпат. Іншою цікавою особливістю цих місць є те, що від Хайнбурга до перших відрогів Альп – Ляйтських гір – відстань складає всього близько 15 км.
Білі Карпати – гірський хребет в Західних Карпатах довжиною 75 км, шириною 20-30 км, є природним кордоном між Чехією і Словаччиною. Найвища точка – гора Велька Яворина, 970 м над рівнем моря, знаходиться поблизу міста Нове Место-над-Вагом. В регіоні створено заповідник „Білі Карпати”, розвинута туристична інфраструктура. Але найбільші гори Чехії це не Карпати, а Крконоше з горою Снєжка (1602 м), розташовані на півночі країни. Невисокі передгір’я Карпат знаходяться і на території сучасної Угорщини, в її північно-східній частині. Гірський масив Матра, підніжжя якого є важливим районом садівництва, виноградарства і виноробства, піднімається на доволі значну висоту і саме тут розташована найвища точка Угорщини – гора Кекеш (1014 м).
Щодо Сербії, то на кордоні цієї країни з Румунією закінчуються (або, якщо рухатися в протилежному напрямку, починаються!) Карпати. Нижче румунського міста Оршова Карпати знову перетинаються Дунаєм, долина якого звужується до 160 м, утворюючи своєрідні річкові ворота протяжністю 15 км. Ця ущелина другої (після Волги) найбільшої річки Європи в місці зближення Карпат і Балканських гір, інша назва яких Стара Планіна, називається Залізними Воротами.
В середні віки Залізні Ворота охоронялися Голубацькою фортецею, збудованою в 14 столітті на правому березі Дунаю, між сербськими містами Голубац і Кладово. Добре збережені широкі кам’яні фортечні мури уступами спускаються з стрімкої скелі до рівня води, з’єднуючи колись грізні вежі середньовічної твердині. В 1964-1972 роках Югославія і Румунія при науково-технічному сприянні СРСР звели греблі, спорудили потужні гідроелектростанції Джердап І і II, створили сучасну систему судноплавства. На правому, сербському березі Дунаю розкинувся природний парк Джердап. Залізні Ворота рахуються одним із найбільш мальовничих місць Європи. У 2003 році була прийнята Рамкова конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат, так звана «Карпатська конвенція» – міжнародний договір, учасниками якого є сім країн Центральної та Східної Європи: Чехія, Угорщина, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина та Україна.
____________________________________________________________________________________________
© Ігор Меліка, 2014
Джерело інформації: путівник “Туристам про Карпати”, автор В.В. Цигика
Я вважаю, що апріорі не можна вважати початок Карпат по той бік Дунаю поряд Братислави. Саме Дунай і є тим рельєфним рубіжем між масивами Альп та Карпат. Тут вважаю правельніше не Хайнбург, а все ж таки сама Братислава! Хоча чомусь усі дійсно роблять початок на Хундсхаймер Берге…
Станіслав: відстань від Hundsheimer Berge до Братислави – 17 км… 🙂