Зелень салату не надто часто з’являється на нашому столі. Салатні листя більшість людей не вважають за повноцінний харчовий продукт, подейкуючи, що він підходить тільки лише мрійникам схуднути або переконливим вегетаріанцям. І що листям салату вряд чи можна нагодувати справжнього чоловіка. Однак іронія в цьому випадку зовсім недоречна – цей «легкий» продукт за своїми корисними властивостями дасть фору багатьом звичним для всіх стравам.

Навесні, коли ще обмаль свіжих овочів і фруктів, а в нашому організмі відчувається нестача вітамінів, не забувайте про яскраві зелені листочки салату, які легко і швидко можна виростити на грядці. Та й в літні місяці, маючи грядочку листового салату, ви зможете щодня готувати всілякі смачні і корисні страви.

В Закарпатті, зокрема на Мукачівщині, з весни і майже ціле літо, господині готують дуже смачну і корисну страву – «шалату заправляну» або “шалата підбивана”. В перекладі із закарпатського діалекту – це сметанковий суп з молодого листя салату. Страва в регіоні доволі популярна. До того ж, її вживають не тільки гарячою, але і охолодженою (на зразок «окрошки»). Готується суп всього 30-40 хвилин і не потребує особливих кухарських навичок. Втім результат може перевершити всі ваші смакові сподівання. Що ж, пора на кухню!

Зазвичай закарпатські господині готують страви, щоб вистачило їжі на декілька днів, стверджуючи, що з кожним наступним днем страва стає смачнішою. Втім для середньостатистичної української сім’ї буде цілком достатньо і половини «закарпатського горщика».

Рецепт «Шалата заправляна»:

• Вода джерельна – 3 л
• Листя салату – 400 г
• Кріп зелений – 70 г
• Копчене сало – 100 г
• Шпондер (бекон) – 150 г
• Сметана – 0,5 л
• Кефір або ряжанка – 0,5 л
• Мука – 3 ст ложки
• Сіль, чорний перець

Спосіб приготування

Каструлю з водою ставимо на вогонь і доводимо до кипіння. В окремій посудині змішуємо сметану, кефір і муку до утворення однорідної маси. Найшвидше і найзручніше це можна зробити за допомогою міксера. У киплячу воду, тонкою цівкою вливаємо сметанно-кефірну суміш і, безперервно помішуючи, доводимо суп до кипіння. Після цього додаємо ретельно вимите ціле листя салату і порізаний кріп. Далі доводимо суп до кипіння і варимо ще 3-5 хвилин.

Поки суп вариться, нарізаємо довгими, тоненькими шматочками копчене сало і бекон та обсмажуємо інгредієнти на пательні до золотавого кольору. Підсмажену м’ясну суміш додаємо в киплячий суп, додаємо сіль, чорний перець і варимо ще 2-3 хвилини, після чого знімаємо з вогню. Суп готовий! Смачного!

“Шалата заправляна” – закарпатський сметанковий суп з молодого листя салату

Копчене сало і шпондер обсмажити на пательні до золотавого кольору

“Шалата заправляна” – смачний і корисний швидкосуп

Закарпатська домашня кухня

Салат городній або посівний, латук (Lactuсa sativa) – однорічна невибаглива рослина, яка не вимагає особливого догляду і турботи. Коли ми зриваємо листя, то помічаємо, що на місцях зрізу виступає молочний сік, схожий на крапельки молока. «Молоко» латинською звучить як «лак» (Lac), тому і отримала це городня рослина назву «латук». На сьогоднішній день існує велика кількість сортів салату. Втім для нашого рецепту підходять більш «солодкі» сорти салату: «Кучерявець одеський», «Гентіліна», «Грін корал», «Кредо».

У листі салату міститься багато вітамінів: групи В, Е, РР, Р, К, А, фолієва кислота, яка регулює обмін речовин та бере участь у діяльності кровоносної і нервової системи. Є в салаті і вітамін С, магній, калій, кальцій, йод, залізо. А молочний сік листя салату містить особливу речовину – лактуцин, який має заспокійливу дію, нормалізує тиск, травлення, обмін речовин, виводить з організму холестерин і різні шкідливі речовини. Листя салату містять дуже малу кількість калорій, тому рослину вважають дієтичним продуктом. Магічні властивості салату аж ніяк не перебільшені. Відомо, що під час вечірньої трапези латук сприяє міцному сну, а вранці або вдень – стимулює апетит.
____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2015 (Фото автора)  All Rights Reserved

  • Виктория Быстрицкая:

    Вид – шикарный!!! Фото отличное!!! Возможно, когда-то нас угостят? :))))))))

  • Marija Hladash:

    Дякую за рецепт, тягну до себе, попробую, але напевно без сала і ще додам петрушки.

  • Oleksandr Bidzilya:

    Думав лише в мене вдома таке готують 🙂 Коли пригощав друзів – казали вперше таке їдять. Подбивана шалата – то сила! 🙂

  • Oleksandr Balema:

    Хммм, цього року маю врожай салату, дуже ніжний, ням ням, їмо мисками, незнаю чи до зупи дійде, але цікаво…

  • Ярослав Багін:

    Файний левеш. А ще в літню спеку добре йде холодний підбиваний суп з лопаток

  • Ольга Легельчик:

    Супер! Ми часто готуємо. Ще бабкин рецепт

  • Marina Bezega:

    Нагадало мені дитинство 🙂 Давно я цей суп не їла

  • Лілія Гвоздьо:

    Гадаю варто і мені спробувати :))) Дякую за рецепт!

  • Оксана Штефаньо:

    Про цей літній суп розповідала колега із Рахівщини. На Іршавщині теж заправляють шалату, але смакують із другою стравою. Все одно круто!

Залишити коментар