Виходиш з домукланяйся життю молодому

9 жовтня 2010 року четверо мандрівників-фотографів вирушили одним із найцікавіших в Буковинських Карпатах маршрутом  – до “Протятого Камiння”. Їх метою було пофотографувати золоту осiнь та приємно провести час у колі друзів.

Дивовижне природне утворення «Протяте Каміння» – це група скель, утворених з розбитих пластів пісковика та пронизаних різноманітними отворами і ходами всередині. Кам’яні брили тут височіють на 30–40 метрів над поверхнею землі. Про це диво природи та про виникнення його назви розповідає дуже цікава легенда. Проте саме сьогодні хочеться роказатаи зовсім іншу історію – прикрий випадок з усіма витікаючими наслідками, який стався з моїми колегами на Буковині в урочищі «Протяте Каміння».

Хто біди не знаєнехай мене спитає

Дорога до мiсця призначення виявилась досить короткою i легкою. Друзі весь час наголошували, що такого легкого походу у них ще не було. Дорога через лiс привела їх до урвища яке було оточене величезними кам’яними виступами. Темне поросше мохом камiння додавало якоїсь мiстичноi атмосфери. Перш нiж піднятися на “Соколине око” вони вирiшили добряче пiдкрiпитись, адже фотосесію планувалось проводити аж до сутінків. Пообiдавши, вони почали оглядати мiсцевiсть. Андрiй пiдiйшов до сухого дерева, яке росло на великому камені над урвищем. Хотілося глянути з висоти на вид, який вiдкривався з верху на лiс. Тут i було допущено його найбiльшу помилку. Не перевiривши мiцнiсть грунту на краю прірви, Андрiй оступився i несподівано зiрвався з скали висотою приблизно 7 м.

Сталося це близько 15:00. Падiння було хаотичним, тому змоги якось скерувати приземлення, практично не було. Удар прийшовся на лiве плече об грунт, а далi Андрій ще кiлька метрiв покотився по стрімкому схилу. В результатi: три переломи – два на правiй нозi в областi гомiлки i перелом плеча. В шоковому станi потерпілий не мiг зрозумiти, що саме у нього пошкоджене. Та рiзка бiль у нозi давала сигнал, що терміново потрібно зняти черевик i виявити перелом. Через деякий час Андрiй почав жалiтися на сильну бiль у плечi. Його почало трусити, а вигляд його був зовсім блідим. Товариші почали пiдбадьорювати щоб вивести його з шокового стану. Постеливши карiмат, Андрія накрили спальниками, дали знеболююче i напоїли чаєм. Вже через кiлька хвилин йому стало краще. Щоб не ризикувати здоров’ям потерпілого i не зрушити можливi переломи, колеги бідолахи викликають рятівників. По телефону вони повідомляють їм про своє місце знаходження та причину виклику.

Довго чекати не довелося. Незважаючи на вихідний день рятiвники прибули оперативно. Оглянувши потерпілого, йому наклали шину на ногу i переклали на носилки. Спускатися до машини довелося дуже стрімким схилом. Руки і ноги просто нiмiли вiд напруги. Через пiв години команда рятувальників з потерпілим та рештою мандрівників вже були внизу бiля дороги. Після цього Андрія терміново було відвезено у найближчу лікарню.

Учасники цієї пригоди розказують, що були приємно враженi щирiстю i доброзичливiстю рятувальників, якi вiдчайдушно допомагали команді туристів. Якщо брати до уваги той факт, що умови праці та мiзерна плата рятiвників бажають кращого, їх рятувальні дії просто викликали захоплення, коли доводилося спостерігати, як завзято, вiддано та безкорисливо працюють ці мужні Люди.

Подяка від групи туристів яким була надана допомога:

«Наша група хоче висловити велику вдячнiсть всім рятувальникам якi допомогли витягнути нашого товариша з бiди: Косівський ГПРП – Пиптюк Андрію, Мартинюк Ростиславу, Задорожнюк Петру, Дячук Володимиру (Вижницький ГПРП). Для Андрiя ви точно залишитесь героями! Хочеться висловити окрему подяку нашому товаришу з Косова Печижаку Роману i Мартинюку Ростиславу за допомогу в перевезенні Андрiя додому за його місцем проживання. Також дякуємо всiм, хто долучився i допомiг нам в скрутну годину. Наразi Андрiй у лiкарнi де йому зроблять кiлька операцiй. Та вже за пару мiсяцiв лікарі обіцяли покласти його на ноги».

Раз опечешся, другий – остережешся

Про такі випадки потрібно повсякчас розказувати туристам – як новачкам, так і тим, хто рахує себе досвідченим. Адже цей прикрий випадок стався з людиною, яка не раз і не два була в горах. Не дивлячись на це, було порушено елементарні правила безпеки, які могли призвести до більш трагічних наслідків.

Ну, а нашому «герою», бажаємо міцного здоров’я та швидкого одужання! За його словами, він готовий знову йти на «Протяте Каміння», як тільки-но лікарі знімуть гіпс. То ж хочеться вірити, що з цієї повчальної історії кожен із нас зробить для себе певні висновки. Як кажуть: «кому біда докучить, той ся розуму научить». Бережіть себе і будьте здорові!

____________________________________________________________________________________________

© Ігор Меліка, 2010. Фото: Тіт Леонід

 • Кузяка:

  respect!! всім рятувальникам і Ромчику, Льоня, Саня і Макс також молодці, Андрюсі найшвидшого одужання

 • Леонід ТІТ:

  Робота фотографа-мандрiвника “и опасна и трудна”, але якi б не були страшнi факти – це нiколи не вiдiбє безмежної любовi до тої справи. I живий приклад тому Андрiй. Вiдходячи вiд наркозу майже годину зi мною говорив про майбутнi подорожi. Напланували бiльше ніж пройшли 🙂 Наразi Андрiя “склали до купи” i тепер лише час загоїть рани.
  Велике дякую тобi Iгорко!

 • Не дай Боже аби хтось ще попав в таку ситуацію, але то все випадковість і ніхто від такого не застрахований. Звичайно потрібно бути уважним навіть там де видається що ніякої загрози немає.
  Мій колега, один з рятувальників, Андрій, завжди розказує за прикрі випадки в горах, а особливо взимку. Скоро пора Новорічних свят – так що колеги – будьте обережні і не нехтуйте простими правилами безпеки або застереженнями рятувальної служби і завжди керуйтесь здоровим глуздом. Повірте проводити рятувальні операції то справа не легка і трудоємка – не завжди вона увінчується успіхом…
  Добре, що хоч рятувальники є відповідальними людьми, мають мінімальний об”єм спорядження та техніки і що взагалі існує ГПРП – бо інакше ситуація могла би виглядати трохи по-іншому – а це інколи ціна людського життя…
  Андрієві бажаємо міцного здоров”я і скорого видужування – чекаємо в гості на лижі 🙂

 • Співчуваю… “екстрім” для всіх був. Тримайтесь!

 • ed.ua:

  На жаль закони Мерфі завжди справджуються: «Усе, що починається добре, закінчується погано. Усе, що починається погано, закінчується ще гірше»(© Паддер)
  -Скорого одуження!

Залишити коментар